Skip navigation

styczeń 2017

„Śniadanie daje moc”

O tym jak ważne jest śniadanie dla człowieka nie trzeba nikogo przekonywać. Wszyscy wiedzą, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, a drugie śniadanie jest po śniadaniu najważniejszym posiłkiem. To dzięki niemu dzieci mają energię do nauki  i zabawy, a dorośli siłę do pracy. Od zjedzenia śniadania w ciągu trzech godzin zapas składników odżywczych w organizmie dziecka znacznie spada. Dziecko odżywione właściwie w szkole będzie w kolejnej części dnia lepiej funkcjonowało, będzie wybierało zdrowsze produkty, będzie skupione i aktywne. Będzie ZDROWE. Akcja „Śniadanie daje moc”, skierowana do wszystkich gimnazjalistów, jest kolejną inicjatywą w ramach realizacji projektu „Każdy ma swój Everest”. Celem akcji jest przypomnienie zasad zdrowego odżywiania oraz poznanie korzyści wynikających ze spożywania drugiego śniadania.

Galeria obrazów

Pamiętamy o Powstańcach Wielkopolskich

Uczniowie Gimnazjum uczcili pamięć Bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Obchody święta patrona szkoły - Powstańców Wielkopolskich odbędą się 16 lutego 2017 roku.

Spotkanie z psychologiem

27.01.2017roku o godzinie 16:30 w sali numer 116 Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich odbędzie się spotkanie z psychologiem panem Robertem Chojnackim. Podczas spotkania rodzice uczniów będą mogli nieco bliżej zapoznać się ze specyfiką okresu dojrzewania - poznać charakterystyczne cechy, zachowania nastolatków wynikające z momentu życia, w którym się znajdują. Serdecznie zapraszamy na spotkanie chętnych rodziców uczniów (także spoza klasy IC).

Radośnie kolędujmy

W czwartek, 12 stycznia 2017 roku, mieszkańcy Budzynia i okolic licznie zgromadzili się w auli naszego gimnazjum, by rozgrzać mroźną aurę wspólnym kolędowaniem. Wieczór kolęd poprzedził świąteczny koncert Budzyńskiej Orkiestry Dętej. Występ orkiestry dostarczył niezapomnianych wrażeń i sprawił, że świąteczny nastrój udzielił się wszystkim zebranym, którzy z pełnym zaangażowaniem włączyli się w śpiew kolęd. Spotkanie przebiegało w miłej, wręcz rodzinnej atmosferze, tym bardziej, że rodzice naszych uczniów przygotowali dla wszystkich gości słodki poczęstunek. Styczniowe kolędowanie jest tradycją naszej szkoły, odbywa się ono bowiem od kilkunastu lat i udowadnia w ten sposób, że mieszkańcy Budzynia  są wspólnotą, jedną rodziną, która szanuje tradycje.

Galeria obrazów

Świąteczna Zbiórka Żywności

W naszej szkole, jak co roku, odbyła się Świąteczna Zbiórka Żywności. Produkty spożywcze zbieraliśmy wspólnie z Dziennym Domem Pomocy Społecznej oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Nasi uczniowie pełnili dyżury w marketach ,,Biedronka” oraz ,,Dino”, w których zebrano łącznie 380 kg żywności i 5 kg środków czystości. Nasi wolontariusze aktywnie zachęcali do pomagania i dziękowali darczyńcom. W szkole zebraliśmy także sporą ilość żywności - łącznie 174,5kg. Zrobiliśmy 5 dużych paczek i przekazaliśmy je innym dobrym ludziom. Wszystkim zaangażowanym w zbiórkę żywności uczniom, rodzicom i nauczycielom bardzo serdecznie dziękujemy.

 Kamila Kuczyńska, Alicja Kępka, Robert Chojnacki

Czytać można wszędzie...

W ramach realizacji jednego z kierunku polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017, którym jest upowszechnianie czytelnictwa, uczniowie szkoły podstawowej z klasy Vc wraz z wychowawczynią panią Justyną Barczak gościli w naszej szkole. W spotkaniu uczestniczyły też mamy, które czytały fragmenty książki ,,Opowieści z Narnii”. Dwie mamy to także nauczycielki pracujące w naszym gimnazjum – panie Anna Dajczak i Kamila Kuczyńska. Uczniowie mieli więc okazję zobaczyć naszą szkołę oraz ,,niedostępne zakamarki” i dowiedzieć się o niej paru ciekawostek. Na zakończenie spotkania, po dłuższy skupieniu, przyszła pora na trochę ruchu. Pani Anna Dajczak zaproponowała zajęcia taneczne z zumby z wykorzystaniem multimediów.

 Kamila Kuczyńska, Anna Dajczak

Galeria obrazów

Kampania społeczna „CZAD i OGIEŃ – OBUDŹ CZUJNOŚĆ”

16 stycznia 2016 w związku z trwającą kampanią społeczną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Straży Pożarnej pod nazwą „CZAD i OGIEŃ – OBUDŹ CZUJNOŚĆ”, zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne z młodzieżą naszego gimnazjum. Przybliżone zostały tematy związane z zagrożeniach występujących w domach, podczas wypoczynku zimowego oraz w czasie spędzania czasu wolnego w miejscach niebezpiecznych m. in. jezioro pokryte lodem. Funkcjonariusz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży, opowiedział o konkursach orgaznizowanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, której celem jest propagowanie treści dotyczących ochrony przeciwpożarowej wśród dzieci i młodzieży. Ponadto omówiono profilaktykę przeciwdziałania zagrożeniom, z którymi uczniowie mogą spotkać się podczas ferii zimowych oraz przedstawiono bezpieczne sposoby spędzania czasu wolnego zimą omawiając akcję „Bezpieczne Lodowisko”. Na zakończenie spotkania wręczono na ręce Pani Wicedyrektor szkoły kalendarz Komendy Głównej PSP ma rok 2017, na odwrocie którego zamieszczone są informacje dotyczące konkursów przeciwpożarowych. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży, w związku ze zbliżającym się okresem zimowym przestrzega przed przebywaniem na zamarzniętych stawach, jeziorach i rzekach - zabawa na lodzie zawsze niesie ze sobą niebezpieczeństwo. Szczegółowe porady dotyczące bezpiecznego zachowywania się przy występujących zagrożeniach można uzyskać na stronie internetowej komendy w zakładce „PORADY”.

Etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego

Piotr Galon, uczeń klasy II reprezentował nasze gimnazjum w etapie rejonowym. Konkurs odbył się 13 stycznia (piątek!) w Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Pile, a uczeń musiał nie tylko wykazać  się umiejętnościami językowymi, ale również  znajomością historii Wielkiej Brytanii I Irlandii.  Piotrek osiągając wysoki wynik 44,5 punktów na 50 możliwych do zdobycia zakwalifikował  się do etapu wojewódzkiego. Przygotowania do konkursu odbywają się  pod kierunkiem nauczyciela języka angielskiego p. Natalii Walczak. Kolejny etap 11 marca. Trzymamy kciuki!

Etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego – Wiktor Nowacki najlepszy!

20 stycznia 2017 r. w Pile, w Zespole Szkół nr1, odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. W konkursie wzięło udział 68 uczniów z powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, pilskiego oraz złotowskiego, a wśród nich dwóch uczniów z naszej szkoły – Wiktor Nowacki z kl.IIIa i Karol Nowacki z kl.Ic.Po sprawdzeniu prac komisja do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała 10 uczniów. Najlepszym z nich okazał się Wiktor Nowacki – jako jedyny uzyskał maksymalną liczbę punktów (50p)! Gratulacje należą się również Karolowi, który choć nie przeszedł do kolejnego etapu konkursu, to godnie reprezentował budzyńskie gimnazjum. Wiktorowi życzymy powodzenia w finale.

BEZPIECZNE FERIE

23.01.2017 roku w auli gimnazjum odbyło się spotkanie uczniowskiej społeczności szkolnej z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży. Pani Karolina Smardz-Dymek oraz Pan Dariusz Szęfel poruszali z młodzieżą tematy dotyczące najczęstszych zagrożeń związanych ze spędzaniem czasu wolnego – także występujących w świecie wirtualnym. Spotkanie zostało zorganizowane przez psychologa pracującego w szkole pana Roberta Chojnackiego. Zaproszonym gościom serdecznie dziękujemy!

Galeria obrazów

Joanna Bucholc - laureatką Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego

W sobotę 21 stycznia 2017r. odbył się w Poznaniu finałowy etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego dla uczniów gimnazjum z województwa wielkopolskiego. Nasze gimnazjum reprezentowała uczennica III klasy  - Joanna Bucholc, która przygotowywała się pod kierunkiem pani Jolanty Białachowskiej, nauczyciela języka polskiego. Na egzaminie musiała wykazać się znajomością lektur z zakresu wszystkich etapów konkursu, umiejętnością oryginalnego i twórczego formułowania sądów w oparciu o teksty kultury, przywoływania właściwych kontekstów, np. biograficznego, filozoficznego, a przede wszystkim umiejętnością pisania dłuższej wypowiedzi pisemnej, albowiem taką formę miał egzamin. Joasia dzięki swojej pracowitości, rzetelności, a także pasji czytelniczej została laureatką  konkursu. Oprócz ogromnej satysfakcji i zdobycia tytułu laureata, nagrodą dla uczennicy  jest również zwolnienie z egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

W świątecznym tonie

Trudno spotkać opinię odmienną od tej, że Wigilia i następujące po niej świąteczne dni są najbardziej oczekiwanymi i najpiękniejszymi w roku. Zapewne dlatego tak ciężko rozstać się nam z ich atmosferą, usunąć choinkę i zdobiące nasze mieszkania stroiki. Z tej samej przyczyny, mimo upływających tygodni, wciąż chętnie wracamy do tego wszystkiego, co przypomina nam święta. Okazją ku takim powrotom był artystyczny występ naszej młodzieży w Domu Kultury, gdzie dla lokalnej społeczności, przygotowała program artystyczny pt. „Białe i czarne – Boże Narodzenie”. Wystawione przedstawienie oparte było na odwiecznej walce dobra ze złem, walce pomiędzy „niebem” a „piekłem”. Ten spór na tle ludzkich słabości został przeniesiony w dzisiejsze czasy, czasy Internetu, gier komputerowych, godzin spędzonych w marketach, w kolejkach po „plastikowe szczęście”, kiedy to w codziennym biegu często zapominamy o sensie istnienia, o Bogu, miłości do bliźniego. Wyświetlono również film, który gimnazjaliści nagrali na szkolnym korytarzu. Przedstawiał on różnorakie ludzkie zachowania wobec potrzebujących pomocy. Środowe popołudnie 25 stycznia br. okazało się w ten sposób mile spędzonym czasem, który wypełniły miedzy innymi pastorałki i świąteczne piosenki w wykonaniu podopiecznych pani Krystyny Świniarskiej. Aleksandra Kin, Anna Krawczyk, Julia Kędzierska, Magdalena Bruszyńska oraz Jakub Herfort zachwycili zebranych swoim wokalem. Tego wieczoru widzowie mieli także okazję wysłuchać wielu przyśpiewek nawiązujących do Bożego Narodzenia w wykonaniu Kapeli Podwórkowej "Kombinatorzy". Ich występ nagrodzony został gromkimi brawami. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie występu, szczególnie Kapeli Kombinatorzy, a także młodzieży gimnazjum, która przygotowała spektakl jasełkowy pod kierunkiem Pani Małgorzaty Jeska i Karoliny Małofiej. Podziękowania kierujemy także w stronę pracowników Gminnego Domu Kultury, szczególnie Pani Krystyny Świniarskiej oraz do wszystkich widzów, którzy kupując bilety na ten występ wsparli działania uczniów Gimnazjum w Budzyniu działających w projekcie „Każdy ma swój Everest”.

Galeria obrazów

BRAWO Budzyń! Gimnazjaliści Mistrzami w piłce ręcznej!!!

Dnia 28.01.2017 r. w hali sportowo-widowiskowej w Budzyniu zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej Chłopców. Młoda drużyna z Budzynia prowadzona przez nauczyciela Małgorzatę Polak nie zawiodła i po zaciętej walce z Szamocinem zdobyła I m-ce i tym samym Budzyń awansował do Mistrzostw Rejonu. Serdecznie gratulujemy, trzymamy kciuki i życzymy dalszych zwycięstw!!!

Mistrzostwa Powiatu Chodzieskiego w Piłce Ręcznej Dziewcząt

W sobotę 28.01.2017 w Budzyniu odbył się pierwszy etap, czyli Mistrzostwa Powiatu Chodzieskiego w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Wygrał zespół Gimnazjum Budzyń (36-4) z drużyną Publicznego Gimnazjum Szamocin. Ponieważ Gimnazjum Budzyń jest zeszłorocznym zwycięzcą Rejonu Pilskiego w kategorii dziewcząt, oba zespoły będą reprezentowały nasz powiat w Mistrzostwach Rejonu, które odbędą się w miesiącu marcu w Budzyniu. Dziewczęta z Budzynia wystąpiły w składzie: (od lewej) Gruszczyńska Wiktoria, Kozłowska Natalia, Kubanek Daria, Kin Aleksandra, Szymanowicz Katarzyna, Kossakowska Julia; (dół) Zielińska Wiktoria, Musiał Samanta, Krawczyk Anna, Nowicka Oliwia. Trenerami zespołu są: Anna Dajczak i Jarosław Dajczak.