Skip navigation

styczeń 2016

Świąteczna Zbiórka Żywności

Świąteczna Zbiórka Żywności odbywa się przed okresem Świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie już do akcji dołączyli się uczniowie naszej szkoły, a jej koordynatorami szkolnymi są panie Kamila Kuczyńska i Alicja Kępka oraz pan Robert Chojnacki. Świąteczna Zbiórka Żywności jest dobrą okazją do pozyskania innego niż zwykle asortymentu produktów: nie tych szybko psujących się, ale i trwałych towarów, takich jak cukier, słodycze, konserwy, dżemy, płatki kukurydziane, olej, makaron i margaryna. Zebrane artykuły zostały przekazane w formie świątecznych paczek oraz jako pomoc doraźna dla najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej gminy. W bożonarodzeniowej zbiórce uczestniczyli uczniowie wszystkich klas, którzy łącznie zebrali 157,5 kg żywności. Najlepszy wynik  w akcji uzyskały klasy: Ib – uzbierawszy 54,5kg, kl. IId – 27,5kg oraz kl. III b – 26kg. Serdecznie dziękujemy młodzieży za zaangażowanie się w zbiórkę i gratulujemy pięknego wyniku.

„Wierni Bogu, Ojczyźnie I Rodzinie”

Pod tym tytułem w Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu odbyła się uroczystość ŚWIĘTA PATRONA. Pamięć o tych, którzy swoje młode życie w dziejowej godzinie, kładli na ołtarzu Ojczyzny, stanowi wektor dla młodzieży gimnazjalnej, która zdobywa wiedzę pod hasłem: „Być, trwać, pamiętać w służbie Ojczyzny i edukacji…” Dzień 5 stycznia 2016 r. był wielkim świętem dla Gminy Budzyń oraz społeczności gimnazjalnej. Flagi państwowe i powstańcze, blask płomieni pamięci, wiązanki biało-czerwonych kwiatów i wzruszające słowa, to wyraz wdzięczności za bohaterskie czyny naszych przodków – POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej celebrowanej przez Księdza Proboszcza Marka Piosika, z duchowym przesłaniem wdzięczności za chwalebne odrodzenie wielkopolskich, piastowskich ziem. Na grobie BOHATERÓW POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO na budzyńskim cmentarzu zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Młodzież gimnazjalna oddała cześć swoim patronom przy obelisku obok szkoły. W auli szkolnej odbyła się część artystyczna, która łączyła obraz, poezję i muzykę, stanowiło to tło emocji patriotycznych i poruszało głębię uczuć. Podczas prezentacji powstańczych wydarzeń został zaprezentowany również film z uroczystości na poznańskim cmentarzu przy grobach Wiktora Skotarczaka i Leona Napiecka, którzy na Okręgliku bronili Budzynia i zdobyli niemiecki wóz pancerny. Obecna była wówczas delegacja budzyńskich władz samorządowych z Panem Wójtem Marcinem Sokołowskim oraz przedstawicielami szkół i społeczeństwa gminy. Wspólne świętowanie rocznicy pierwszego dnia wolności po 147 latach niewoli dało nam wszystkim poczucie ogromnego znaczenia własnej tożsamości narodowej. Jak mówił Goethe: „Gdzie znika zainteresowanie, tam znika i pamięć…” Uroczystość uświetnili swoją obecnością miedzy innymi: Przewodniczący Rady Powiatu Pan Piotr Jankowski, Starosta Pan Julian Hermaszczuk, Wicestarosta Pan Mirosław Juraszek, Przewodniczacy Rady Gminy Pan Zenon Nowicki, Wójt Gminy Budzyń Pan Marcin Sokołowski, Przewodniczący Zarządu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Pan Roman Grewling, dyrektorzy szkół, przedszkoli, członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Budzyniu i Chodzieży oraz nauczyciele i uczniowie gimnazjum. Program artystyczny został przygotowany przez Panie: Hannę Danielewicz, Elżbietę Kurkowiak-Pauszek, Krystynę Świniarską i Pana Witolda Kuklę, a uroczystość przez wychowawców i uczniów klas drugich. Dziękujemy wszystkim, dla których „Ojczyzna ,to wielkie słowo…”

Społeczność Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu, Członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Budzyniu

Galeria obrazów

Radośnie kolędujmy

W piątek, 8 stycznia 2016 roku, mieszkańcy Budzynia i okolic licznie zgromadzili się w auli naszego gimnazjum, by rozgrzać mroźną aurę wspólnym kolędowaniem. Inscenizacja muzyczno-słowna pt. „Bóg się rodzi w człowieku” rozpoczęła tegoroczne spotkanie kolędowe, którego organizatorem od lat jest działająca przy szkole Rada Rodziców. O oprawę muzyczną spotkania zadbała pani Małgorzata Jeska, natomiast nad stroną techniczną przedsięwzięcia czuwali: pani Ewelina Wesołowska i pan Witold Kukla. Wspomnieć należy także o osobie Jakuba Herforta – naszego absolwenta, który inicjował śpiewy i zachęcał zgromadzonych do wspólnego, radosnego kolędowania. Świąteczny nastrój udzielił się wszystkim zebranym, którzy z pełnym zaangażowaniem śpiewali przygotowane utwory. Spotkanie przebiegło w miłej, wręcz rodzinnej atmosferze, tym bardziej, że rodzice naszych uczniów przygotowali dla wszystkich gości słodki poczęstunek. Wspólne kolędowanie stało się tradycją naszej szkoły, odbywa się ono bowiem od kilkunastu lat.

Galeria obrazów

Kolejne sukcesy edukacyjne w kuratoryjnych konkursach

Miło nam poinformować, że do wojewódzkiego etapu konkursu przedmiotowego z fizyki oraz z matematyki zakwalifikował się Wiktor Nowacki, uczeń klasy IIa. Wiktor na etapie rejonowym Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego, który odbył się 4 grudnia 2015r. w Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Poznaniu, zdobył 45 punktów na 50 punktów możliwych do zdobycia. Tak świetny wynik zawdzięcza swojej ogromnej, systematycznej pracy i nauce pod kierunkiem nauczyciela fizyki, pani Alicji Kępka. Z kolei sukces w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym, którego rejonowy etap odbył się  8 stycznia 2016r. w Zespole Szkół Społecznych nr 2 w Poznaniu, to owoc pracy Wiktora pod kierunkiem pani Gabrieli Piotrowicz. Uzyskany wynik przez Wiktora to 43 punkty na 50 punktów możliwych do zdobycia. Jest to niezwykle miła informacja na rozpoczęcie roku kalendarzowego. Serdecznie gratulujemy Wiktorowi i jego nauczycielom dotychczasowych osiągnięć  edukacyjnych oraz życzymy sukcesów  w finałowych rozgrywkach, które obędą się już w lutym z fizyki i w marcu z matematyki. Mamy nadzieję, że uczniowie obecnych klas pierwszych i drugich odniosą sukcesy za rok, a zdobyte przez nich w ten sposób  wiadomości i umiejętności wspomogą dalszy rozwój edukacyjny.

Egzaminy próbne

W dniach 12 - 14.01.2016r. uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum przystąpili do próbnych egzaminów gimnazjalnych z części humanistycznej, matematyczno – przyrodniczej i językowej. 12 stycznia, we wtorek o godz. 8.00 rozpoczął się godzinny egzamin z historii i wos-u. Po przerwie od godz. 11.00 trzecioklasiści pisali egzamin z języka polskiego. Następnego dnia odbył się godzinny egzamin z przedmiotów przyrodniczych tj. biologii, chemii, fizyki i geografii, a po przerwie uczniowie przystąpili do egzaminu z matematyki. W trzecim dniu odbyły się egzaminy z języka obcego nowożytnego. W tym dniu uczniowie pisali egzaminy z wybranych języków. W naszej szkole były to języki: niemiecki i angielski.

 

Artystyczna Łódź  budzyńskich gimnazjalistów

Przyjemne z pożytecznym oraz wiedza z rozrywką połączone zostały podczas wycieczki grupy uczniów i nauczycieli do Łodzi. Wyprawę, która odbyła się 20 stycznia br. zainicjowała Kinga Buszkiewicz, dyrektor naszgo gimnazjum. Głównym celem wyprawy było rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania kulturą poprzez kontakt ze sztuką i wielką sceną, wyzwolenie pozytywnych uczuć i emocji oraz zapoznanie z bogactwem architektonicznym i kulturalnym miasta Łodzi. Pierwszym punktem wycieczki był spektakl pt. „Opowieść wigilijna” w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Jednym z aktorów grających w tym przedstawieniu jest Artur Gotz – aktor i wokalista, dzięki któremu uczniowie i nauczyciele budzyńskiego gimnazjum spotkali się z aktorami i zwiedzili Teatr Nowy od kulis. Artur Gotz oprowadzając grupę po teatrze, opowiadał o etapach powstawania spektaklu teatralnego, o pracy aktorów, scenografów, kostiumologów, charakteryzatorów, inspicjentów, garderobiany, czy też rekwizytorów. Najciekawszą stroną spaceru po teatrze była możliwość odwiedzenia miejsc zazwyczaj niedostępnych dla widzów oraz możliwość spojrzenia ze sceny w stronę foteli publiczności. Kulisy, garderoby, zapadnie i sale prób to tylko cząstka z odwiedzonych wnętrz. Uczestnicy wyprawy mieli także przyjemność pod przewodnictwem Artura Gotza zwiedzić ulicę Piotrkowską. Jest to  reprezentacyjna ulica Łodzi i jednocześnie najdłuższa ulica handlowa w Europie licząca ok. 4,2 km. Uczestnicy wycieczki spacerując ulicą Piotrkowską mieli możliwość posiedzieć na „Ławeczce Tuwima”, zobaczyć pomnik Trzech Fabrykantów i Pomnik Fortepian Rubinsteina oraz Misia Uszatka i Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci – 12 859 kostek z wygrawerowanymi nazwiskami. W części ulicy wzorowanej na hollywoodzką Aleję Sławy poznano gwiazdy wybitnych osobowości polskiego kina. Aktor interesująco opowiadał o historii tego wielokulturowego miasta, gdzie żyli Rosjanie, Żydzi, Niemcy i Polacy. Zwiedzano zespoły pofabryczne rodzin Poznańskich m.in. niezwykły neobarokowy pałac Izraela Poznańskiego (zwany „łódzkim Luwrem”, obecnie Muzeum Miasta Łodzi), oraz Centrum Manufaktura. Wycieczka do Łodzi była dla wszystkich nie tylko okazją do spotkania z Arturem Gotz, który w serialu „Na Wspólnej” gra lekarza Kłosowicza, a dla gimnazjalistów wcielił się w rolę przewodnika turystycznego, ale również okazją do spędzenia mroźnego zimowego dnia ferii w miłym towarzystwie. Wycieczka pogłębiła wśród młodzieży zainteresowanie kulturą i turystyką oraz była doskonałą okazją do zdobycia nowych doświadczeń i wiedzy. Wyjazd ten przede wszystkim pokazał, że nasi gimnazjaliści i nauczyciele potrafią nie tylko wspólnie pracować, ale i wspólnie się bawić.

Galeria obrazów

Spotkanie z pisarką

Na początku ferii - 19 stycznia br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu miała miejsce niecodzienna uroczystość, mianowicie spotkanie z panią Marią Konopką – autorką książki pt. "Moje przeżycia wojenne". Pani Maria Konopka - rodzima mieszkanka naszej gminy – serdecznie powitała  nie tylko licznie przybyłych mieszkańców Budzynia i okolic, ale również członków swojej rodziny, którzy nie ukrywali łez wzruszenia. Po pełnych ciepła pozdrowieniach dyrektor budzyńskiej biblioteki  - pani Maria Ganclerz przedstawiła gościom autorkę, a zaproszeni goście, między innymi wójt gminy Budzyń - pan Marcin Sokołowski, wygłosił wiele słów uznania pod adresem pisarki. Kolorytu całej uroczystości dodał  przedstawiciel społeczności gimnazjalnej - Mateusz Hoehle, uczeń klasy IIIc, który przybliżył zainteresowanym problematykę utworu i podzielił się swoimi refleksjami ta temat książki. Następnie przeprowadzony został wywiad z bohaterką uroczystości - pytania zadawała pani Maria Ganclerz pod czujnym okiem kamer telewizyjnych z Chodzieży. Podczas rozmowy panią Konopkę wspierała córka, która zaprezentowała gościom fragment niewysłanego listu, opisującego losy rodziny autorki po wojnie. Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania, wszyscy obecni mieli okazję posłuchać pięknych kolęd w wykonaniu utalentowanej budzyńskiej młodzieży, podopiecznych pani Krystyny Świniarskiej: Wiktorii Bugnackiej, Wiktorii Holki, Jakuba Herforta oraz Pauliny Mścisz. Kolejnym elementem części artystycznej był autorski wiersz ucznia naszej szkoły - Mateusza Hoehle:

Starsza kobieta w fotelu siedzi

I zatroskanym opowiada wnukom

Jak: "Niemcy jadą!" krzyczeli sąsiedzi

Próbując dorównać nadchodzącym hukom

 

Nasz dom, nasze meble i życia zabrali

A kiedy przerażeni i zagubieni staliśmy

Na inne nas ziemie masowo wygnali

Gdzie jak intruzi, obcy się czuliśmy

 

Tak opowiada, a wnuki słuchają

Babcia się wzrusza i opowieść kończy

Dzieci niechętnie - lecz się żegnają

Łza tamtych wydarzeń po sercu kroczy

Spogląda z czułością jak brzdące odchodzą

I modli się w duszy głęboko

By ci co tu żyją i ci co się rodzą

Mogli się cieszyć swoją epoką.

Po części oficjalnej wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek,  gdzie mogli otrzymać autograf z dedykacją, zakupić książkę oraz porozmawiać z pani Marią Konopką osobiście.