Słowniczek ekonomiczny

SŁOWNICZEK EKONOMICZNY

• Co to jest wartość pieniądza?

Wartość pieniądza mierzy się ilością rzeczy, które można za niego kupić. Zdarza się, że po jakimś czasie za tę samą kwotę możemy kupić mniej. Oznacza to, że pieniądz stracił na wartości.

• Do czego służy pieniądz?

Pieniądz służy nam do płacenia z różne produkty i usługi. Różne rzeczy możemy też sprzedać za pieniądze. Za pracę otrzymujemy wynagrodzenie w pieniądzach. Dzięki pieniądzom łatwo wymienić pracę na potrzebne nam rzeczy.

• Czym jest waluta?

Waluta to pieniądz obowiązkowo używany w państwie. W naszej ojczyźnie walutą jest złoty polski. W niektórych krajach Europy walutą jest Euro.

• Co to jest oszczędzanie?

Oszczędzanie polega na gromadzeniu pieniędzy. Część pieniędzy odkładamy na przyszłość. Drobne pieniądze możemy zbierać w skarbonce. Większe kwoty najlepiej oszczędzać w banku. Oszczędzanie jest skuteczne wtedy, gdy jest systematyczne. Pieniądze oszczędzamy z wielu powodów. Zawsze warto mieć zapas na nieprzewidziane wydatki. Niektóre rzeczy są za drogie, aby kupić je od razu. Trzeba na nie zbierać pieniądze przez dłuższy czas.

• Czym są SKO?

SKO czyli Szkolna Kasa Oszczędności została powołana specjalnie dla dzieci. Banki Spółdzielcze prowadzą SKO w wielu szkołach w Polsce. Celem SKO jest nauczenie dzieci rozsądnego posługiwania się pieniędzmi.

• Czym jest bank?

Bank to miejsce, gdzie ludzie i firmy trzymają swoje pieniądze. Banki są bezpieczne ponieważ podlegają ścisłemu nadzorowi. Pracują tam ludzie, którzy znają się na pieniądzach. Dzięki temu, że wiele firm i ludzi oszczędza w bankach, banki mogą pomnażać ich oszczędności.

• Co to jest bankomat?

Bankomat jest urządzeniem do samodzielnego wypłacania pieniędzy z konta za pomocą karty płatniczej. Określona kwota może zostać wydana z maszyny po wprowadzeniu poprawnego (czterocyfrowego) kodu PIN. W bankomacie można także sprawdzić stan konta i wydrukować potwierdzenie wykonanej transakcji.