Skip navigation

październik 2016

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Dnia 3 października 2016 roku odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie najpierw  oddali głosy na kandydatów w klasach- wychowawca nadzorował przebieg głosowania, następnie udali się do szkolnej auli w celu oficjalnego wrzucenia kartek z oddanymi głosami do urny. W skład komisji nadzorującej wybory oraz liczącej głosy weszli: Zuzanna Chmiel- klasa II a, Roksana Uszko- klasa II b, Jakub Sell- klasa II c, Jan Wojciechowski – klasa II d. Przebieg prawidłowego przeprowadzenia wyborów nadzorowany był ponadto przez Opiekunów Samorządu, panie Żanetę Puweł oraz Kamilę Kuczyńską. Wybory przebiegły zgodnie z procedurami, bez zakłóceń. Na 201 wrzuconych do urny kart 1 była nieważna.

Skład SU na rok szkolny 2016/2017

 • Przewodnicząca: Julia Kędzierska
 • Z-ca przewodniczącego: Kacper Dobrychłop
 • Sekretarz: Joanna Krajewska
 • Skarbnik: Oliwia Nowicka
 • Członek Prezydium: Dawid Księżniakiewicz

Sekcja organizacyjna:

 • Wojciech Kaczmarek- Przewodniczący Sekcji
 • Emil  Gursz
 • Wiktoria Wierzbińska
 • Zuzanna Bednarek
 • Wojciech Razner

Sekcja dekoracyjna:

 • Joanna Bucholc- Przewodnicząca Sekcji
 • Natalia Kozłowska
 • Klaudia Walczak

Sekcja porządkowa:

 • Daniel Binert- Przewodniczący Sekcji
 • Bartosz Florczyk                                    
 • Mikołaj Kanke
 • Bartosz Lewandowski
 • Miłosz Prukała
 • Jan Fryska
 • Jakub Kaźmierczak
 • Sławomir Głowacki

Opiekun samorządu

Żaneta Puweł

Galeria obrazów

Startuje konkurs NBP dla młodzieży. Zachęcamy do udziału!

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w kolejnej, piętnastej już edycji „Konkursu na pracę pisemną”, pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

 • Gimnazja: „Czy tylko skarbonka? Jak oszczędzać pieniądze, których nie widać”

Celem Konkursu jest pogłębienie zainteresowań młodzieży ekonomią, sprawdzenie umiejętności praktycznego wykorzystania wiedzy ekonomicznej oraz zachęcenie dyrekcji i nauczycieli z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do wykorzystywania w nauczaniu ekonomii elementów praktycznych. Ważne jest również przekonanie młodzieży, że wiedza o finansach i ekonomii nie jest skomplikowana i nudna, za to bardzo potrzebna. Dlatego zaproponowano tematy bardzo bliskie codziennemu życiu. Mają one na celu zwrócenie uwagi na to, że umiejętność oszczędzania, jak i racjonalnego zaciągania długów jest niezbędna we współczesnym świecie. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie publicznych i niepublicznych gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych (z wyłączeniem szkół dla dorosłych) uczęszczających do szkoły w roku szkolnym 2016/2017.

Pracę należy przygotować w języku polskim. Może zawierać zdjęcia i wykresy, a jej objętość musi mieścić się na 5 stronach formatu A4 (maksymalnie – 10 stron). Praca powinna posiadać spis bibliograficzny wszystkich pozycji książkowych, artykułów, aktów prawnych, stron internetowych itp., które autor wykorzystał w swoim materiale.

Dla autorów najlepszych prac czekają nagrody:

 • I miejsce - nagroda pieniężna w wysokości 3700 zł brutto,
 • II miejsce - nagroda pieniężna w wysokości 3200 zł brutto,
 • III miejsce - nagroda pieniężna w wysokości 2700 zł brutto,
 • trzy wyróżnienia: nagroda pieniężna w wysokości po 1200 zł brutto.

Nagrody otrzymają również nauczyciele – opiekunowie merytoryczni najlepszych zgłoszeń.

Prace konkursowe można przesyłać do 16 października 2016 r. za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie konkursowej

Ogłoszenie wyników konkursu i uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 9 grudnia 2016 r.

więcej informacji na stronie http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/konkursy/2016/praca_pisemna/praca_pisemna.html

Zachęcamy do udziału!

"Chrupaki" - akcja Samorządu Uczniowskiego

Uczniowie przez dwa dni dbali o zdrowe odżywianie, zamiast chipsów, batonów, słodkich napojów chrupali marchewki. Zjedli 20 kg tego warzywa.

Galeria obrazów

Archidiecezjalny Konkurs Biblijny - etap szkolny

Dnia 6 października br. został przeprowadzony szkolny etap Archidiecezjalnego Konkursu Biblijnego dla Młodzieży Gimnazjalnej, w którym uczestniczyły 23 osoby. Po sprawdzeniu prac i podliczeniu punktów do etapu rejonowego zakwalifikowało się dwoje uczniów:

 • Wiktoria Zielińska z kl. III c
 • Wiktor Nowacki z kl. III a

Serdeczne gratulacje należą się uczniom i nauczycielowi, który przygotowuje uczniów do konkursu, Pani Małgorzacie Jeska.

Sportowe rozgrywki strażaków u nas

W dniu 12 października 2016 roku odbyły się „Eliminacje strefowe do Mistrzostw Wielkopolski Strażaków w Halowej Piłce Nożnej” organizowane przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Gospodarzem turnieju była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży. Turniej rozegrany został w hali sportowej naszej szkoły. W turnieju wzięło udział sześć drużyn reprezentujących komendy powiatowe PSP z północnej Wielkopolski, tj. KP PSP Szamotuły, KP PSP Czarnków, KP PSP Złotów, KP PSP Piła, KP PSP Oborniki oraz gospodarz KP PSP Chodzież. Po zaciętej rywalizacji w fazach grupowych do półfinału przeszły następujące drużyny: pierwszy półfinał pomiędzy KP PSP Piła a KP PSP Szamotuły, drugi półfinał pomiędzy KP PSP Złotów a KP PSP Czarnków. Ekscytujące półfinały wyłoniły finalistów, którymi zostały drużyny reprezentujące strażaków z Piły oraz Czarnkowa. W finale lepsi okazali się funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP z Czarnkowa, którzy pojadą na finał Mistrzostw Wielkopolski w dniu 29 października 2016 roku do Kalisza. Klasyfikacja końcowa turnieju przedstawia się następująco: 

 • I miejsce – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie,
 • II miejsce – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pile,
 • III miejsce – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie,
 • V miejsce – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach.

Na turnieju obecni również byli: przedstawiciel Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Krzysztof Wojtaszewski, pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży st. kpt. Ryszard Skiba oraz Dyrektor Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu Pani Kinga Buszkiewicz. Po zakończeniu zawodów, na pamiątkę turnieju mł. bryg. Krzysztof Wojtaszewski oraz st. kpt. Ryszard Skiba na terenach zielonych szkoły zasadzili pamiątkowe drzewo.

Galeria obrazów

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 10 października br. w auli naszej szkoły odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie naszej szkoły pod kierownictwem p. Żanety Puweł, p. Kamili Kuczyńskiej oraz p. Edyty Kazimierskiej przygotowali ciekawe atrakcje i urozmaicili ten dzień o chwilę radości oraz beztroskiej zabawy. Apel rozpoczął się od bardzo ważnego wydarzenia dla pierwszoklasistów, ponieważ ich przynależność do gimnazjum została usankcjonowana poprzez złożenie uroczystej przysięgi i symbolicznego aktu pasowania przez Panią Dyrektor. Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. W ramach podziękowania podopieczni wręczyli również symboliczny upominek w postaci kwiatka. Głównym punktem programu był jednak konkurs, podczas którego młodzież rozpoznawała swoich nauczycieli po zdjęciach z dzieciństwa. Pod koniec uroczystości odbył się występ wokalny zarówno dziewczyn, jaki i chłopców. Na zakończenie Pani Dyrektor Kinga Buszkiewicz wygłosiła kilka ciepłych słów i pożegnała przybyłych gości. Uroczystość przebiegła w miłej i radosnej atmosferze, a uczniowie wychodzili z budynku z uśmiechem na twarzy.

Samorząd Uczniowski

Galeria obrazów

Ruszyła kolejna edycja projektu "Każdy ma swój Everest"

Od kilku, a właściwie kilkunastu lat w naszym gimnazjum zapraszamy młodzież do realizacji w projekcie edukacyjnym „Każdy ma swój Everest”. Nasze działania w projekcie rozplanowane są na cały rok szkolny i mają różnorodny charakter. Podejmujemy m.in. działania proekologiczne, tj. prowadzimy selektywną zbiórkę surowców wtórnych (makulatura, puszki aluminiowe, baterie), zbieramy kasztany i żołędzie ( współpraca z Kołem Łowieckim „Szarak” w Budzyniu oraz z Nadleśnictwem Podanin). Uczestnicy projektu systematycznie oszczędzają środki pieniężne na książeczce SKO, ponadto organizują wiele różnych akcji, np. Słodka Kawiarenka, Pchli Targ, loterie fantowe z okazji Dni Budzynia i wiele innych imprez lokalnych. Do współpracy zapraszamy także rodziców, którzy wspomagają nas m.in. przy organizacji Balu Karnawałowego dla dorosłych, promującego nasz projekt w środowisku. O swoich działaniach chętnie informujemy zainteresowanych na łamach lokalnej prasy czy na szkolnej witrynie internetowej. Nieodłącznym elementem projektu i niewątpliwie nagrodą za całoroczną pracę w projekcie jest wyjazd w Tatry - wycieczka do Zakopanego. To tylko przykładowe działania projektowe, ale dzięki pomysłowości uczestników co roku nasz zakres działań powiększa się o nowe, coraz to bardziej ciekawsze i atrakcyjne zadania. Dzięki takiej edukacji nabywamy wiele doświadczeń, kształtujemy nasze charaktery, nawiązujemy przyjaźnie, uczymy się życzliwości, nabywamy umiejętność pracy w grupie, uczymy się przełamywać nieśmiałości i potwierdzanie wiary we własne możliwości, rozwijamy zainteresowania turystyczno-rekreacyjne. Opiekunami projektu są Panie: Kinga Buszkiewicz, Karolina Małofiej, Małgorzata Polak i Renata Aniołek.

Galeria obrazów

RKO na miarę Guinnessa

16 października obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca "Restart a Heart". W naszym kraju, dzięki inicjatywie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przeżywany jest on w kontekście bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Całe wydarzenie polega na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na jak największej ilości fantomów, a co za tym idzie przez jak największą ilość osób. Próba bicia rekordu odbyła się w tym roku w poniedziałek, 17 października, a w tej akcji nie zabrakło także reprezentacji uczniowskiej z naszej szkoły. Próba bicia rekordu zaczęła się w samo południe i trwała równo 30 minut. Gimnazjaliści przystąpili do zadania mając na uwadze fakt, że posiadanie umiejętności niesienia pierwszej pomocy jest „na wagę życia”. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i wytrwałością podejmowali RKO. Łącznie w akcji wzięły udział 44 osoby. Uczniowie dysponowali pięcioma fantomami, dlatego prowadząc resuscytację krążeniowo – oddechową (uciśnięcia i wdechy ratownicze) zmieniali się cyklicznie, pamiętając, żeby resuscytacja była nieprzerwanie prowadzona na stanowisku przez cały czas trwania wydarzenia. Wszyscy z przejęciem i wielkim zaangażowaniem oddali się wykonywaniu czynności ratowniczych. Pomysłodawcą udziału naszej szkoły w akcji był Pan Karol Jankowski, Szkolnym Koordynatorem, organizatorem akcji w szkole – Pani Karolina Małofiej, a osobami zaangażowanymi do współpracy byli ponadto: Pan Przemysław Przybylski – pielęgniarz systemu ratownictwa medycznego, który przeprowadził instruktaż RKO, Pani Wiktoria Gapińska – przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Budzyniu, nauczyciele edukacji dla bezpieczeństwa – Pani Renata Aniołek i Pani Marlena Oko – Kowalczyk, nauczyciel wychowania fizycznego – Pani Anna Dajczak oraz pracownik szkoły, Pan Witold Kukla. Ogromnie cieszymy się, że mogliśmy przystąpić do tego przedsięwzięcia i przyczynić się do próby bicia rekordu Guinnessa w resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób. W tym miejscu składamy serdecznie podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w realizację akcji oraz wszystkim, którzy użyczyli naszym gimnazjalistom fantomy ćwiczeniowe (SP Budzyń, SP Wyszyny, Straż Pożarna Chodzież, Ratownictwo Medyczne Falck Chodzież). Dziękujemy także Pani Kindze Buszkiewicz - dyrektor gimnazjum za poparcie akcji i pomoc organizacyjną. Dzięki tej akcji na pewno zwiększyła się świadomość i umiejętności praktycznego udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej młodzieży, a jest to doświadczenie bezcenne. Liczymy, że gimnazjaliści z Budzynia, biorąc udział w największej na świecie lekcji resuscytacji krążeniowo-oddechowej w wielu miejscach jednocześnie, przyczynią się do ustanowienia nowego rekordu i zostaną wpisani do Księgi Rekordów Guinnessa. I już dziś zapowiadają swą obecność w przyszłorocznej akcji!

Galeria obrazów

Nadaję tytuł swojemu życiu – czyli spotkanie z doradcą zawodowym MCK

​Październik jest miesiącem wyjątkowym dla osób zajmujących się doradztwem zawodowym oraz rynkiem pracy w wieloaspektowym wymiarze. To właśnie jesienią odbywa się Ogólnopolski Tydzień Kariery, w tym roku zatytułowany „Bądź autorem swojej własnej kariery". Młodzieżowe Centrum Kariery w Chodzieży (CEiPM w Pile) również włączyło się intensywnie w promowanie tego wydarzenia. W dniu 18 października z przyjemnością gościliśmy w Gimnazjum im. Powstańców Wlkp. w Budzyniu. Dzięki uprzejmości pani Dyrektor oraz grona pedagogicznego, młodzież z III klas wzięła udział w warsztatach. ​Tematem przewodnim prowadzonych spotkań było przede wszystkim ukierunkowanie i sprecyzowanie przez młodzież momentu edukacyjno- zawodowego, w którym się znajduje. Zgodnie z myślą: „Bądź autorem własnej kariery" wykonywali ćwiczenia mające na celu zweryfikowanie swoich oczekiwań i chęci poznawczych np. Czy potrafię nadać tytuł własnemu życiu? Czy umiem nazwać stan w którym się znajduje ? Czy wiem dokąd mnie to prowadzi ? Młodzież podeszła do tych zajęć z zaskakującym entuzjazmem i zaangażowała się w proponowane ćwiczenia. Takie spotkania na terenie budzyńskiego gimnazjum są również szansą na zapoznanie uczniów z Młodzieżowym Centrum Kariery, które może być dla nich pomocne w szukaniu np. zajęcia na wakacje, czy też w  przygotowaniu do wyboru dalszego kształcenia pod kątem własnej drogi zawodowej.

Honorata Struzik

Galeria obrazów

Dyskoteka Halloweenowa
Dnia 21 października br. uczniowie uczestniczyli w pierwszej tegorocznej tanecznej imprezie integracyjnej. Tematem przewodnim dyskoteki było Halloween. Upiorny klimat był odczuwalny dzięki wspaniałym, a zarazem upiornym dekoracjom, wykonanym przez sekcję dekoracyjną samorządu. Duchy, pająki i nietoperze towarzyszyły młodzieży podczas tańców. Świetną, nowoczesną muzyką zajął się dj. Na zakończenie wydarzenia opiekunka Samorządu Uczniowskiego wygłosiła kilka miłych słów oraz wyłoniła zwycięzców konkursu za najlepsze, upiorne przebranie. Trójka wyłonionych uczniów otrzymała nagrody. Zostało zrobione zdjęcie grupowe i odbył się ostatni taniec. Wszyscy bawili się w przyjemnej atmosferze oraz opuszczali budynek szkoły z uśmiechem na twarzy.

Galeria obrazów

Sukces gimnazjalistów w Tenisie Stołowym

Dnia 22 października br. w Szamocinie odbyły się Powiatowe Drużynowe Mistrzostwa w Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. W zawodach uczestniczyły gimnazja z Chodzieży, Szamocina, Margonina i Budzynia. Po zaciętej rywalizacji nasze gimnazjum w kategorii chłopców zdobyło IV miejsce , natomiast dziewczęta pokonały wszystkie szkoły zdobywając I miejsce i tytuł Mistrzyń Powiatu Chodzieskiego w Drużynowym Tenisie Stołowym. Opiekunem młodzieży jest nauczyciel wychowania fizycznego, Pani Małgorzata Polak. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na Rejonie.

Galeria obrazów

Kolejny mecz Kolejorza za nami

Kolejny raz – 29 października 2016 roku uczniowie klasy III d uczestniczyli wraz  z wychowawcą  w meczu poznańskiego  Lecha z Wisłą Płock. Tym razem uczniom  towarzyszyli rodzice i rodzeństwo- był to zatem również rodzinnie spędzony czas. Także klasa III a  z wychowawczynią dołączyła w tym roku do wspólnego kibicowania i pojechała z nami na mecz. Dla obu klas wyjazd był poniekąd nagrodą za ubiegłoroczny udział w szkolnej Spartakiadzie. Uczniowie interesują się sportem, głównie piłką nożną, dlatego też pomysł wyjazdu był pomysłem trafionym. Dodatkowo klasy miały możliwość w niecodzienny sposób spędzić ze sobą czas . Ponadto pielęgnowanie więzi rodzinnych jest jednym z aspektów pracy wychowawczej , tym bardziej zatem cieszyła  obecność rodziców. Pomimo chłodnej aury  podczas meczu na trybunach panowała gorąca atmosfera, szczególnie gdy dla Kolejorza został podyktowany rzut karny. Świetnie się bawiliśmy śpiewając hymn Lecha Poznań. Na koniec uczniowie skorzystali z możliwości zrobienia sobie zdjęć z piłkarzami i uściśnięcia im dłoni. Niektórzy z nich  pierwszy raz byli na poznańskim stadionie i mieli okazję oglądać mecz. Mamy już plany, by na wiosnę powtórzyć wyjazd!

                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Żaneta Puweł

Galeria obrazów

Konkurs Biblijny w tym roku jest pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec”

Dnia 27 października br. odbył się w gimnazjum w Chodzieży etap rejonowy X Archidiecezjalnego Konkursu Biblijnego. Nasze gimnazjum reprezentowali: Wiktoria Zielińska z kl. III c i Wiktor Nowacki z kl. III a. Archidiecezja gnieźnieńska jest podzielona na 4 rejony : Gniezno, Inowrocław, Strzałkowo i Chodzież ( w sumie w tym roku było 121 uczniów). Do finału przechodzi 15 osób z najlepszymi wynikami z całej archidiecezji. Cieszymy się bardzo, że nasze gimnazjum w tym roku znów będzie reprezentowane w Gnieźnie ponieważ Wiktor Nowacki zakwalifikował się do etapu finałowego. Wielkie gratulacje dla Wiktora!!! Czekamy co wydarzy się 17 listopada w Gnieźnie. Trzymamy kciuki!

Galeria obrazów

Żywa lekcja historii

Dnia 27. 10. 2016 r. pan Mirosław Kowzan, autor książki "Krzyż na Perczynie" podzielił się z uczniami swoimi rodzinnymi i tragicznymi wspomnieniami o ludobójstwie na Kresach Południowo - Wschodnich, w związku z prezentacją tych wydarzeń w filmie "WOŁYŃ". Gimnazjaliści z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali wzruszającej historii tamtego czasu, była to żywa lekcja historii polskiego narodu.

Spotkanie z lekturą

 "Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy. Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem."

Kornel Makuszyński

 Dnia 27 października 2016 r. klasa III b wraz z wychowawcą panią Edytą Kaźmierską spotkała się, aby tradycyjnie już wspólnie czytać lekturę. Tym razem było to „Dziecko Noego” autorstwa Érica-Emmanuela Schmitta. Powszechnie wiadomo, że czytanie wzbogaca słownictwo, kształtuje poczucie estetyki, rozwija umiejętność ekspresywnego wyrażania własnych uczuć, a także, co również jest bardzo ważne, integruje i uczy pracy w grupie. Czytanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze i zakończyło się wspólnym zjedzeniem pizzy. Zadowoleni uczestnicy kolejne posiedzenie zaplanowali w listopadzie br.

Galeria obrazów

Bardzo Fajne Siedmiolatki

 "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."

Wisława Szymborska

 Dnia 28 października 2016r, zostałam zaproszona przez Panią Małgorzatę Zawisłę – nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Budzyniu na wspólne czytanie książek. Miałam spotkać się z grupą siedmiolatków. Długo zastanawiałam się jaką lekturę wybrać – chciałam, aby to było „coś”, czego uczniowie jeszcze nie czytali. Mój wybór to BFG – Bardzo Fajny Gigant autorstwa Roalda Dahla, znanego z takich lektur jak: Matylda, czy Charlie i fabryka czekolady. Czytanie poprzedziłam krótką zabawą usprawniającą koncentrację uwagi i  kształtującą spostrzegawczość, a później zaczęłam czytać. Najmłodsi słuchali w ciszy i  skupieniu (co sprawiło mi ogromną radość), raz po raz wypatrując obrazków –nie było ich jednak za wiele. Na końcu poprosiłam dzieci, aby namalowały postać głównego bohatera. Uczniowie ochoczo zabrali się do pracy. Z wielką przyjemnością obserwowałam powstające dzieła – dzieci mają naprawdę niesamowicie  bogatą wyobraźnię.  Nie mogłam się powstrzymać, aby nie pokazać „olbrzyma, który kradnie dzieciom koszmary”.

                                                                                                                                                             Edyta Kaźmierska

Galeria obrazów