Skip navigation

październik 2015

Ruszyła kolejna edycja projektu "Każdy ma swój Everest"

Everest – to nie tylko najwyższy szczyt Świata - to w przypadku założeń naszego projektu symbol pokonywania barier, zdobywania umiejętności potrzebnych w dorosłym życiu: tolerancji, postaw altruistycznych, aktywności społecznej, wrażliwości na problemy środowiska lokalnego oraz drugiego człowieka. Projekt ma na celu rozwój przedsiębiorczości, motywacji do działania, otwartości i pewności siebie. Osiągnąć to chcemy poprzez: przygotowanie młodzieży do autoprezentacji z naciskiem na mocne strony, jakimi są bez wątpienia talenty i pasje, wyposażenie w umiejętności oraz doświadczenia w organizowanie się w grupy i wspólne dążenie do zamierzonych celów, wyposażenie w umiejętność promowania swojej działalności w sposób ciekawy i nowoczesny, zachęcenie do dzielenia się swoimi sukcesami z otoczeniem. Projekt skierowany jest do chętnych uczniów klas I – III Gimnazjum im. Powstańców Wlkp. w Budzyniu. Obecnie w składzie grupy jest 43 członków, którzy podejmują już pierwsze dziaąłnia, jakimi są zbiórka makulatury, kasztanów i puszek aluminiowych. W swoim harmonogramie działań grupa zaplanowała ponadto wiele innych przedsięwzięć, które finałowo mają wspomóc realizację wyjazdu w Tatry w czerwcu 2016 roku. Opiekunami projektu są Panie: Kinga Buszkiewicz, Karolina Małofiej, Małgorzata Polak, Renata Aniołek.

Galeria obrazów

Warsztaty dla nauczycieli

„Głosu się nie wybiera, ale można poprawić jego jakość” – można powiedzieć, że hasło to stanowiło myśl przewodnią spotkania nauczycieli naszej szkoły, które odbyło się w dniach 2-3.10.2015r. w Potrzanowie. Odbyły się wtedy warsztaty z zakresu impostacji głosu mówionego dla nauczycieli. Zajęcia zorganizowane zostały z inicjatywy Dyrektora Gimnazjum, Pani Kingi Buszkiewicz, a poprowadził je Artur Gotz – aktor teatralny, filmowy, a także wokalista. Warsztaty przeznaczone były dla nauczycieli, dla których głos jest podstawowym narzędziem pracy. Nauczyciel bowiem wychodzący przed uczniów podczas każdej lekcji, musi podobnie jak aktor przyciągnąć swoim głosem i technikami uwagę widza-ucznia do tego stopnia, aby komunikat jaki przekazuje był przystępny i pozostawał w głowie odbiorcy – ucznia jak najdłużej. Dlatego też na warsztatach prowadzący zaprezentował techniki doskonalące umiejętność prawidłowego operowania głosem, wyrazistości mowy, poprawnego, pełnego oddechu. Podczas zajęć mogliśmy sobie uświadomić jak ważny jest głos, którym posługujemy się na co dzień. W czasie zajęć poznaliśmy kilka podstawowych ćwiczeń oddechowych i emisyjnych, które na pewno pomogą nam utrwalić dobre nawyki w codziennej pracy głosem i efektywną korektę błędów podczas operowania głosem. Tego typu warsztaty uwrażliwiają nas na bardziej świadome posługiwanie się darem, jakim jest głos i mowa z nim związana. Pan Artur Gotz zwrócił uwagę pedagogów na fakt, że jakość naszego mówienia w dużej mierze zależy od nas samych i że możemy zapobiegać chorobom narządu głosu, albo chociaż zmniejszać ryzyko ich powstawania. Ku uciesze Dyrekcji i prowadzącego,  zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem nauczycieli, a klimat spotkania był niepowtarzalny. Dziękujemy Dyrekcji Szkoły za zorganizowanie tych warsztatów oraz Panu Arturowi za tak wspaniałe i bardzo ciekawe prowadzenie zajęć, które były ubogacającą lekcją dla wszystkich oraz radością z możliwości spotkania i wymiany doświadczeń. Chcielibyśmy, aby podobne inicjatywy były stałą praktyką w naszej szkole.

Galeria obrazów

Akcja zbiórki makulatury zaliczona na medal

Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w kolejnej edycji projektu edukacyjnego „Każdy ma swój Everest”. Projekt ten odpowiada na potrzebę rozwijania przedsiębiorczości, motywacji do działania, postawy otwartości i pewności siebie, a także kształtowania umiejętności potrzebnych w dorosłym życiu: tolerancji, altruizmu, aktywności społecznej, wrażliwości na problemy środowiska lokalnego oraz drugiego człowieka. Idea projektu wpisuje się w popularny współcześnie model szkoły otwartej, łączący edukację z działaniem praktycznym. W roku szkolnym 2015/2016 po raz kolejny 44 uczniów gimnazjum, pod kierunkiem pań: Renaty Aniołek, Kingi Buszkiewicz, Karoliny Małofiej i Małgorzaty Polak, podjęło się realizacji różnorodnych zadań w projekcie, między innymi zbiórki makulatury. Celem tej akcji jest zaktywizowanie całej społeczności szkolnej do działań związanych z segregacją odpadów – praktyczna edukacja ekologiczna, wdrażanie uczniów do ochrony środowiska poprzez pozyskiwanie surowców wtórnych. Priorytetem akcji zbiórki makulatury, oprócz aspektu ekologicznego, jest pozyskiwanie funduszy na wparcie budżetu grupy projektowej, z którego dofinansowany będzie wyjazd w Tatry, planowany na czerwiec 2016r. Uczniowie 6 października br. przynosili do szkoły poważoną makulaturę i spakowaną w paczkach związanych sznurkiem lub w kartonach. Zebrane ponad 3 tony makulatury trafiły do współpracującego od lat ze szkołą Przedsiębiorstwa EKO-KLAN w Margońskiej Wsi, które specjalizuje się w przetwórstwie i produkcji papieru toaletowego i innych artykułów higienicznych. W zamian otrzymaliśmy worki z papierem toaletowym, ze sprzedaży którego środki finansowe wesprą finanse grupy projektowej. Składamy ogromne podziękowania wszystkim rodzicom i uczniom za każdy kilogram makulatury, za świetną organizację i atmosferę przy zbiórce, za tak wspaniałe zaangażowanie się w akcje projektu. Specjalne podziękowania kierujemy także w stronę Firmy Państwa Kabat i Państwa Gursz z Budzynia za bezinteresowną pomoc przy zbiórce makulatury i jej transport do zakładu przetwórstwa papieru.        

Galeria obrazów

Dyskoteka szkolna

9 października o godz. 16.30 w naszym gimnazjum odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka, której organizatorem był Samorząd Uczniowski. Już od progu słychać było dźwięki dobrej muzyki, którą do zabawy znakomicie młodzież zachęcał Dj Lewar, czyli Artur Lewandowski. Wszyscy się świetnie bawili, a gdy ktoś poczuł zmęczenie mógł wzmocnić się napojami i słodkościami, sprzedawanymi przez członków SU. Około godziny 20.30 nadszedł czas zakończenia imprezy. Młodzież do domów wracała pełna pozytywnych wrażeń i dobrych emocji. I zapewne z utęsknieniem oczekuje na następną taką imprezę szkolną.

Galeria obrazów

Sukces na szkolnym etapie biologicznego konkursu przedmiotowego

9 października 2015 roku odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii organizowanego przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu. W konkursie biologicznym brało udział 2 uczniów. Największą wiedzą biologiczną wykazała się uczennica klasy II c – Wiktoria Zielińska, która otrzymała 44 punkty na 50 możliwych do uzyskania i tym samym zakwalifikowała się do etapu rejonowego konkursu. Również drugi uczestnik etapu szkolnego, Wojciech Kaczmarek z kl. II c zapewnił sobie start w eliminacjach rejonowych, uzyskawszy 38 pkt z testu konkursowego. Opiekunem uczniów jest nauczyciel biologii, Pani Karolina Małofiej. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnych etapach konkursu.

Dzień Edukacji w naszej szkole

Ten dzień jest chyba jednym z najmilszych w roku szkolnym, bowiem nie ma lekcji, a dla całej społeczności szkolnej jest zawsze wiele atrakcji i wrażeń. Dużą dawkę dobrej energii i sporo humoru zapewnił tego dnia występ uczniów, działających w szkolnym kabarecie „Co NieCo”. Prócz zabawnych skeczy, piosenek i humorystycznych scenek z życia szkoły, uczniowie przedstawili także znakomite układy taneczne i choreograficzne, tj. synchroniczne pływanie chłopców czy optical illusion dance dziewcząt. Dla nauczycieli i pracowników szkoły przygotowano zaś niespodziankę w postaci multimedialnego koncertu życzeń. Po części artystycznej odbyły się trzecie już w historii naszej szkoły rozgrywki między nauczycielami a uczniami, którego organizatorem był Samorząd Uczniowski. Nie zabrakło rywalizacji w różnych konkurencjach sportowych, takich jak skakanka, podbijania piłki nożnej czy odbijanie piłeczki pingpongowej. Również nie zabrakło innych konkurencji, w których uczestnicy musieli wykazać się wiedzą geograficzną czy też szybkością odgadywania różnych haseł w kalamburach. Nauczyciele, choć początkowo prowadzili w tabeli punktowej, zostali w tym roku szkolnym pokonani przez przedstawicieli społeczności uczniowskiej.  Gratulujemy zwycięzcom i oczekujemy kolejnych tak wspaniałych obchodów Święta Edukacji już w przyszłym roku.

Galeria obrazów

Wycieczka klasy II d na mecz Lech Poznań- Ruch Chorzów.

Uczniowie klasy II d zdecydowanie są wielkimi kibicami poznańskiego Kolejorza. Do tego stopnia, że w minioną sobotę , tj. 17 października to nie oni walczyli w kolejnym meczu. Wraz z wychowawcą, oraz przedstawicielami z grona  rodziców uczestniczyli w wycieczce klasowej na mecz Lech Poznań- Ruch Chorzów. Atmosfera towarzysząca wyjazdowi była naprawdę wspaniała. I wcale nie liczył się wynik meczu, ważne było to, że udało nam się całą klasą zorganizować tego typu przedsięwzięcie. Podczas meczu wspólnie z innymi kibicami wierni kibicowaliśmy Lechowi Poznań. Po zakończonym meczu mieliśmy okazję zrobić zdjęcia piłkarzom oraz otrzymać na szalikach autografy. Kilkanaście wyśpiewanych piosenek sprawiło, że zgłodnieliśmy. Dlatego też po opuszczeniu terenu stadionu udaliśmy się na wspólny posiłek. Wszyscy wrócili do Budzynia bardzo zadowoleni. Niewykluczone, że uda się jeszcze powtórzyć tak niepowtarzalny wyjazd.

Wychowawca klasy II d

mgr Żaneta Puweł

Galeria obrazów

PAMIĘCI  BOHATEROM BUDZYŃSKIEJ EPOPEJI

Dnia 18 października 2015 roku na junikowskim cmentarzu w Poznaniu odbyła się uroczystość oddania wojskowych honorów dwóm Powstańcom Wielkopolskim, którzy przynieśli wolność Budzyniowi: kapitanowi Wiktorowi Skotarczakowi i  sierżantowi Leonowi Napieckowi. Byli to żołnierze 4 Pułku Strzelców Wielkopolskich, którzy zmarli w latach 70 i zostali pochowani po cywilnemu. Ta niebywała uroczystość jest wyrazem czci i pamięci, pomimo upływu lat czas nie zatarł śladów ich bohaterskich czynów. Ich groby zostały odznaczone tabliczkami informacyjnymi, by wspominać przechodniom o tym, że powstańcy wielkopolscy swe serce oddali Ojczyźnie. W ramach niemieckiej ofensywy na północnym froncie działań powstańczych dowódca kompanii Rogozińskiej Wiktor Skotarczak przygotowując się do odparcia ataku niemieckiego wozu pancernego wysłał sekcję 16 ochotników pod dowództwem Leona Napiecka, który 7 lutego 1919 roku obstawił wzgórze Okręglik, około godziny 15 powstańcy rozpoczęli ostrzeliwanie pancernika i tylko celny strzał Stanisława Kozłowskiego umożliwił bezpośredni atak i zdobycie pancernika. To było wielkie wydarzenie gdzie powstańcy dysponujący niewielką siłą pokonali „żelaznego potwora”, dzięki czemu odwrócili bieg działań w tym regionie. Uroczystość została przygotowana przez Grupę Rekonstrukcyjną 3 Pułku Strzelców Wielkopolskich w Poznaniu. Gminę Budzyń reprezentowała delegacja z panem Wójtem Marcinem Sokołowskim, pocztami sztandarowymi: Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich, Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kotarbińskiego oraz Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej, obecni byli też członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego z prezesem Zarządu panem Romanem Grewlingiem. Po uroczystości delegacja zwiedzała Muzeum Broni Pancernej będącej wyrazem siły XX wiecznych działań wojskowych.

„Być, trwać, pamiętać w służbie Ojczyzny kiedyś i dziś…to obowiązek nas i tych co po nas…”

Galeria obrazów

 Zwycięstwo naszych gimnazjalistów

Dnia 17.10.2015 r. w Szamocinie odbyły się Powiatowe Mistrzostwa w Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. W zawodach wzięły udział gimnazja z Chodzieży, Szamocina i Budzynia. Po zaciętej walce sportowej w kategorii chłopców uczniowie z budzyńskiego gimnazjum zdobyli I m-ce i tym samym tytuł Mistrza Powiatu, natomiast dziewczęta z Budzynia zostały Wicemistrzyniami Powiatu. W najbliższym czasie  nasi gimnazjaliści będą reprezentować nasz powiat na zawodach rejonowych w Wyrzysku. Trzymamy kciuki zarówno za trenera Małgorzatę Polak jak i za uczniów Eryka Rozpłochowskiego, Oskara Wituchowskiego, Emilii Niemiro i Angelikę Ludowicz i życzymy im dalszych sukcesów sportowych!!!

IX Archidiecezjalny Konkurs Biblijny w tym roku jest pod hasłem „Głosem proroków wzywani do nawrócenia i wiary”

Dnia 22 października odbył się w gimnazjum w Ratajach etap rejonowy. Nasze gimnazjum reprezentowali: Sandra Zażlak z kl.IIIb i Wiktor Nowacki Z kl IIa. Archidiecezja gnieźnieńska jest podzielona na 4 rejony : Gniezno, Inowrocław, Strzałkowo i Rataje ( w sumie w tym roku było 137 uczniów). Do finału przechodzi 15 osób z najlepszymi wynikami z całej archidiecezji. Cieszymy się bardzo, że nasze gimnazjum w tym roku znów będzie reprezentowane w Gnieźnie ponieważ Wiktor Nowacki zakwalifikował się do etapu finałowego. Wielkie gratulacje dla Wiktora!!! Czekamy co wydarzy się 5 listopada w Gnieźnie. Trzymamy kciuki :)

Galeria obrazów

Spotkanie z lekturą

„Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom”

                                                                                                             Shakespeare

"Dziady" Adama Mickiewicza wcale nie muszą być straszne. Przekonali się o tym uczniowie klasy II b, którzy w czwartek 22 października spotkali się po południu w szkole, aby wspólnie z wychowawcą panią Edytą Kaźmierską przeczytać lekturę. W ten wyjątkowo ciepły, jesienny dzień uczniowie „przenieśli”  się do przycmentarnej kaplicy, aby w niezwykle tajemniczej, pełnej napięcia atmosferze z Guślarzem przywołać duchy. Spotkanie zakończyło się wspólnym zjedzeniem pizzy. Zadowoleni uczestnicy kolejne posiedzenie zaplanowali na 19 listopada br.

Galeria obrazów