Skip navigation

marzec 2016

PERŁA BUDZYŃSKIEGO GIMNAZJUM - Wiktor Nowacki dwukrotnym laureatem Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego

Na największe słowa uznania zasługuje Wiktor Nowacki z kl. II a, uczeń naszej szkoły. Wiktor jest dwukrotnym laureatem Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego. Tytuł laureata uzyskał już w zeszłym roku szkolnym 2014/2015, będąc uczniem I klasy gimnazjum. W tym roku Wiktor powtórzył sukces. Został ponownie laureatem Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego 2015/2016. Wojewódzkie konkursy przedmiotowe są jedyną szansą na wyłowienie szkolnych perełek. Wyniki egzaminów gimnazjalnych pokazują bowiem pracę całej szkoły. Konkursy to coś innego. Tu liczy się praca konkretnego ucznia i jego nauczyciela.  Na osiągnięcia Wiktora złożyły się dwa czynniki. Pierwszy to pomoc nauczyciela w rozwiązywaniu jakichś trudnych kwestii, a drugi to samodzielna, systematyczna praca, rozwiązywanie ogromnej ilości zadań  i indywidualne pogłębianie wiedzy.  Wiktor już od dzieciństwa lubił czytać, poznawać nowe zagadnienia czy problemy i szukać ich rozwiązania. Nauka, choć chyba najważniejsza i pochłaniająca najwięcej czasu, nie jest oczywiście jedynym "zajęciem" utalentowanego nastolatka. Wiktor zamiast mechanicznego zakuwania wykorzystuje swoje pasje i zainteresowania. Jest konstruktorem robotów, interesuje się nowinkami technicznymi jak np. „ drukiem 3D ”. W tym roku szkolnym  postanowił również wziąć udział w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym. Tu też odniósł sukces, już jest jego finalistą, ale na końcowy wynik trzeba poczekać do połowy marca,  czyli do ostatecznego rozstrzygnięcia konkursu. Laureat marzy o studiach technicznych na kierunku elektronicznym.  Według Arystotelesa „Mądrość uzależniona jest od trzech rzeczy: osobowości, wiedzy i samokontroli”  - miło zauważyć, że te właśnie cechy charakteryzują naszego laureata. Wiktor - dla rodziców jest skarbem i dumą, dla szkoły perełką. Dyrekcja, grono pedagogiczne i cała szkolna społeczność Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich  jest dumna z jego osiągnięć.

Alicja Kępka

Dyplomowany nauczyciel fizyki

Artystyczne projekty zachwyciły…

Szkoła, jako jeden z nadrzędnych celów swojego działania, stawia zadanie wykształcenie człowieka wszechstronnego, któremu należy stworzyć warunki do wielopłaszczyznowego rozwoju jego zainteresowań i uzdolnień. Zgodnie z tak pojętym założeniem do zadań szkoły należy m. in. rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej i moralnej dziecka oraz jego indywidualnych zdolności twórczych. Kształtowanie takich cech wśród młodzieży niejednokrotnie pokrywają się z celami prowadzonych zajęć artystycznych, na których uczniowie wyrabiają w sobie wiele pozytywnych postaw, uczą się zachowań społecznie akceptowanych. Sami potrafią skorygować swoje błędy, uczą się ekspresyjnego wyrażania myśli i uczuć. Również uczniowie klasy IIIc, pod opieką pani Karoliny Małofiej, podjęli się wyzwania realizacji projektu artystycznego „Reklam-akcja”. Młodzież projektowała reklamy oraz kampanie społeczne, poruszające często ważne tematy czy problemy społeczne. Dwoje uczniów tejże klasy: Magdalena Parzybut oraz Mateusz Hoehle, szczególnie zachwyciło kolegów jak i nauczyciela prowadzącego. Trzecioklasiści stworzyli kampanię wychodzącą naprzeciw cyberprzemocy oraz przemocy słownej w ogóle, zatytułowaną : „Stop H8, Start Love.” (hejt - od ang. "hate"; nienawidzić, nienawiść, nieuzasadniona niczym obraza). W realizacji swojego projektu uczniowie zaangażowali liczną grupę przyjaciół i znajomych, stawiając ich przed obiektywem aparatu - jako ofiary przemocy słownej. Magda i Mateusz w prosty sposób przedstawili brutalne realia, które skrywają się za "niewinnym" internetowym hejtem. Zmuszając odbiorcę do bezpośredniego kontaktu wzrokowego ze swoją "ofiarą", wymusili w ten sposób u niego współodczuwanie jej bólu. Pomysł, polegający na stworzeniu klatkowego filmu z kilkudziesięciu czarno-białych serii zdjęć, przedstawiających przeciętnego odbiorcę hejtu - nastolatka, który "dźwiga" obelgę i unosi wzrok, dał bardzo ciekawy i przejmujący efekt. Prostota i dobitność projektu celnie uderzają w czułe struny odbiorcy, a tym samym dają zamierzony skutek -  skłaniają go do chwili refleksji i zastanowienia. Społeczność szkolna jest dumna z posiadania tak kreatywnej i zdolnej młodzieży, dlatego postanowiliśmy podzielić się twórczością naszej młodzieży.

 Projekt Magdy i Mateusza pt. "STOP H8, START LOVE - RAZEM PRZECIW MOWIE NIENAWIŚCI" można obejrzeć na YT https://www.youtube.com/watch?v=yu_g7lDuRU4

Galeria obrazów

Szkolne eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego

Dnia 04.03.2016 odbyły się szkolne eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego, nad którymi czuwała komisja w składzie: pani mgr Jolanta Białachowska, pani mgr Wanda Kempińska i pani mgr Zofia Wieczorek. Panie polonistki oceniały uczestników pod względem: znajomości tekstu, wyboru wiersza, dykcji oraz, co najważniejsze, własnej interpretacji. Rękawice rzucone przez polonistki podniosło sześcioro uczniów, którzy zdołali  stanąć na wysokości zadania. Konkurs odbył się na drugiej godzinie lekcyjnej w sali 104 w nad wyraz przyjemnej i spokojnej atmosferze, chociaż uczniowie byli podenerwowani, to  jednak zdołali wywrzeć pozytywne wrażenie na komisji. Zmagania uczniów zostały podsumowane następująco:

I miejsce, ex aequo:

 • Wiktoria Habet (kl. III b)
 • Mateusz Hoehle (kl. III c)
 • Emilia Niemiro (kl. III b)

II miejsce:

 • Dominika Prech (kl. I a)

III miejsce:

 • Magdalena Bruszyńska (kl. III b)

wyróżnienia:

 • Natalia Jaworska (kl. I c)

Naszą szkołę na konkursie powiatowym  reprezentować będą: Wiktoria Habet, Mateusz Hoehle, Emilia Niemiro oraz Dominika Prech. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Galeria obrazów

Kolejny sukces Wiktora Nowackiego

5 marca br. odbył się trzeci, ostatni etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla uczniów gimnazjów województwa wielkopolskiego. Nasze gimnazjum reprezentował uczeń klasy IIA – Wiktor Nowacki. Po raz kolejny  udowodnił, że godnie nosi swe imię (łac. Victor – zwycięzca) – został laureatem tego konkursu. Ponadto znalazł się w grupie „najlepszych z najlepszych” uzyskując maksymalną liczbę punktów, czyli 50! W etapie wojewódzkim konkursu uczestniczyło 112 uczniów, ale tylko 17 z nich może pochwalić się takim wspaniałym rezultatem. Należy podkreślić, że Wiktor  jest uczniem klasy drugiej i musiał, ze swoją nauczycielką matematyki panią Gabrielą Piotrowicz, wcześniej zrealizować cały obowiązujący w gimnazjum materiał z tego przedmiotu. Połączenie talentu i solidnej pracy zaowocowało tak wspaniałymi efektami. Nagrodą dla Wiktora będzie zwolnienie z kolejnej części (tym razem matematycznej) egzaminu gimnazjalnego w klasie trzeciej (po sukcesach w konkursie z fizyki będzie również zwolniony z części przyrodniczej). Mamy nadzieję, że osiągnięcia Wiktora zmotywują także innych uczniów do wytężonej pracy i w przyszłości będziemy cieszyć się kolejnymi sukcesami budzyńskich gimnazjalistów.

Występ kabaretu „Co NieCo” w Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Budzyniu

We wtorek, 8 marca br. młodzież naszego gimnazjum wystąpiła gościnie w Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Budzyniu, gdzie świętowano Dzień Kobiet. Na spotkaniu podopiecznych i pracowników DPS-u o dobry nastrój zadbali członkowie Szkolnego Kabaretu „Co NieCo”, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali program artystyczny, składający się z wierszy, piosenek, anegdot i skeczy poświęconych oczywiście kobietom. Wiele z tych humorystyczno - artystycznych strof wywołało szczery uśmiech na twarzach zebranych - zwłaszcza życzenia, które miałyby się ziścić w tym wyjątkowym dla kobiet dniu. Młodzi kabaretowi artyści zostali nagrodzeni zasłużonymi brawami, podziękowaniami i słodkim upominkiem.

Galeria obrazów

Szkolne rekolekcje wielkopostne

Jak co roku w Wielkim Poście przeżywaliśmy szkolne rekolekcje wielkopostne. W tym roku odbywały się one w dniach 7-9 marca. Nauki rekolekcyjne w kościele każdego dnia wygłaszał ks. Krzysztof. Poza tym obejrzeliśmy w auli gimnazjum współczesny film, który nakłonił do zatrzymania się nad słowami miłość, przebaczenie i nawrócenie - tak ważnych w Roku Miłosierdzia. Drugiego dnia z zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowieści o. Piotra, misjonarza Świętej Rodziny o pracy misyjnej na Madagaskarze. Tradycją szkoły stało się, że uczniowie klas III pielgrzymowali (pod przewodnictwem ks. Proboszcza M. Piosika i opieką Wychowawców) do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Dziękujemy wszystkim za umożliwienie młodzieży przeżyć i doświadczeń innych niż codzienność szkolna.       

Małgorzata Jeska

Galeria obrazów

VIII Spartakiada Promocji Zdrowia i Humoru - ,,Smak życia – czyli debata o ,,dopalaczach”

W środę, 9 marca br. w naszej szkole odbyła się już VIII Spartakiada Promocji Zdrowia i Humoru dla klas II. Tegorocznej imprezie patronowało hasło ,,Smak życia – czyli debata o dopalaczach”. Tradycyjnie uczniowie brali udział w konkurencjach umysłowych i sportowych. Dodatkowo zadaniem klas było przygotowanie plakatów, tańca i scenek. Widownia entuzjastycznie reagowała na występy rówieśników, którzy prezentowali swoje możliwości. Uczniowie tańczyli taniec kowbojski, zbójnicki irlandzki i zorbę. Komisja w składzie panie: Edyta Radwańska, Krystyna Kempka, Małgorzata Ferfet oraz panowie: Kazimierz Cembrowicz i Michał Strumnik mieli niełatwe zadanie do wykonania. Należy podkreślić bardzo wyrównany poziom wiedzy wszystkich uczestników. I choć trzeba było przyznać miejsca, to wygranymi są wszyscy uczestnicy spartakiady. I miejsce zajęła klasa IIa, II miejsce, przegrywając tylko jednym punktem zajęła nasza ,,męska” klasa IId, III miejsce przypadło klasie IIc, a ostatnie IIb. Najważniejszym jednak jest dobra zabawa i humor. Sponsorem nagród jest Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Organizatorami spartakiady byli Kamila Kuczyńska, Renata Aniołek, Barbara Adamska i Jarosław Dajczak. Za wspólną zabawę bardzo serdecznie dziękujemy.

Galeria obrazów

Gimnazjalne rekolekcje w gnieźnieńskiej katedrze

Uczniowie klas III gimnazjum wraz  z proboszczem budzyńskiej parafii ks. Markiem Piosikiem oraz opiekunami, paniami: Jolantą Białachowską, Katarzyną Pawlak, Gabrielą Piotrowicz,  9 marca udali się do Gniezna. Zwiedzaliśmy pięknie usytuowaną na Wzgórzu Lecha Bazylikę Prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie. Wraz z przewodnikiem udaliśmy się do  podziemi katedry, w których można zobaczyć odkryte podczas badań archeologicznych relikty budowli kamiennej z końca IX wieku, a także fragmenty murów bazyliki Mieszka I. W niezwykle barwny i ciekawy sposób  przewodnik przybliżył nam historię katedry, eksponując jej niezwykłą architekturę łączącą różne style i wyjaśniając ich źródło. Podziwialiśmy również unikatowy zabytek sztuki odlewniczej, jakim są Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające życie św. Wojciecha. Uwieńczeniem naszego pobytu był udział we mszy św. i  wysłuchanie poruszającej serce i umysł nauki rekolekcyjnej. Był to czas skupienia, wyciszenia, wspólnego przeżywania i przygotowania do nadchodzących Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Serdeczne podziękowania składamy proboszczowi naszej parafii ks. Markowi Piosikowi oraz Wójtowi Gminy Budzyń panu Marcinowi Sokołowskiemu za umożliwienie nam wyjazdu do Gniezna i pokrycie jego kosztów.

Galeria obrazów

Z wizytą w gimnazjum

Nasza szkoła miała przyjemność gościć 10 marca br. uczniów klas szóstych Szkoły Podstawowej w Budzyniu. Zaprezentowano uczniom wydarzenia jakie miały dotychczas miejsce, oraz działania jakie podejmowane  są w naszym gimnazjum. Uczniowie spotkali się również z Panią Dyrektor, która opowiedziała o ofercie szkoły i  odpowiadała na pytania uczniów . Podczas wizyty uczniowie mieli okazję zwiedzić naszą szkołę, zadać pytania starszym kolegom i upewnić się jak wspaniałe jest nasze gimnazjum. Do zobaczenia we wrześniu!

Galeria obrazów

Rozgromiliśmy Wągrowiec!

Gimnazjaliści z Budzynia po raz kolejny stanęli na podium. 16 marca br. dwunastka utalentowanych językowo uczniów wzięła udział w III Powiatowym Konkursie Języków Obcych w Wągrowcu. Gimnazjaliści rozwiązując testy musieli wykazać się wiedzą realioznawczą, a także znajomością słownictwa i gramatyki danego języka. Po podliczeniu wyników okazało się, że uczniowie budzyńskiego gimnazjum dysponują ogromną wiedzą językową, zajmując najwyższe miejsca we wszystkich konkursach językowych.

Serdeczne gratulacje należą się następującym uczniom:

 • Michalinie Nowak (kl. IIIb) – I miejsce w Konkursie Języka Niemieckiego
 • Wiktorii Zielińskiej (kl. IIc) – II miejsce w Konkursie Języka Niemieckiego
 • Piotrowi Galonowi (kl. Ib) – II miejsce w Konkursie Języka Angielskiego
 • Patrycji Sobczak (kl. IIIc)  – I miejsce w Konkursie Języka Rosyjskiego
 • Amandzie Krawiec (kl. IIIc) – II miejsce w Konkursie Języka Rosyjskiego
 • Joannie Bucholc i Małgorzacie Sempołowicz – III miejsce w Konkursie Języka Rosyjskiego

Wycieczka do rezerwatu „Śnieżycowy Jar”

Dnia 17 marca br. postanowiliśmy wykorzystać piękną pogodę i wyruszyliśmy z grupą gimnazjalistów na wycieczkę do Rezerwatu Przyrody „Śnieżycowy Jar” w Nadleśnictwie Łopuchówko koło Murowanej Gośliny. Dla uczniów wycieczka ta była swoistą nagrodą od Pani Dyrektor Kingi Buszkiewicz za wzorcową postawę i 100% frekwencję w I semestrze tego roku szkolnego nauki. Grupa uczniów spotkała się z Panem leśniczym Janem Andrzejczykiem, który opowiedział o historii powstania rezerwatu oraz o gatunkach występujących na jego obszarze. Wczesna wiosna to okres, kiedy kwitnie śnieżyca wiosenna – roślina chroniona, która rośnie głównie w górach, a na nizinach występuje bardzo rzadko. Uczniowie z przejęciem i zainteresowaniem obserwowali przepiękne kobierce tych wiosennych kwiatków. „Śnieżycowy Jar” to rezerwat przyrody założony już w 1975r. dla ochrony stanowiska śnieżycy wiosennej . Śnieżyca pięknie się tu rozwija. Rośnie masowo w runie zespołu grądu niskiego, występującego na brzegach strumienia płynącego w dość stromym jarze. W Polsce rośnie głównie w Sudetach i Karpatach szczególnie obficie w Bieszczadach, na wysokości 530-1180m npm. Jako roślina typowo reglowa poza terenami górskimi występuje rzadko, tylko na Nizinie Śląskiej i w Wielkopolsce. To właśnie koło Poznania powstał rezerwat „Śnieżycowy Jar”, gdzie można obserwować tę roślinę w jej naturalnym środowisku. Zastanawiające jest jak roślina ta znalazła się w naszym rejonie. Przypuszczalnie śnieżyce zostały tu posadzone przez człowieka w końcu XIX wieku. Roślina objęta jest w Polsce ochroną gatunkową. Jest narażona na wyginięcie z powodu masowego zrywania. Zagrożone są także jej siedliska z powodu niszczenia nadrzecznych łęgów podczas regulacji rzek. Śnieżycowy Jar wywarł na młodzieży niezwykłe wrażenie. Takie niezwykłe i krótkotrwałe zjawisko po prostu trzeba zobaczyć.

Galeria obrazów

Spotkania z przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych oraz przedstawicielami firm

18 marca br. gościliśmy wielu przedstawicieli szkół ponadgimnazjalnych. Te liczne spotkania są gestem skierowanym w stronę naszych uczniów klas III, by na dwa miesiące przed podejmowaniem wyboru szkoły, zawodu umożliwić im zapoznanie się  z ofertą edukacyjną szkół z różnych miejscowości. W tym roku przybyli do nas: I Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Barbary z Chodzieży, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego z Chodzieży- wraz z nimi przedstawicielka współpracującego ze szkołą Centrum Edukacji Zawodowej, przedstawiciel firmy Europol oraz przedstawicielka firmy LUMAG ( jest to firma debiutująca na edukacyjnym rynku), Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 z Wągrowca, Zespół Szkół Gastronomicznych z Piły, Zespół Prywatnych Szkół Ponadgimnzjalnych z Chodzieży, Zespół Szkół Licealno- Gimnazjalnych z Rataj oraz Edukacja Lubasz. Spotkaniom tym towarzyszyła miła atmosfera. Nasi uczniowie otrzymali ulotki reklamujące daną placówkę, mieli również możliwość zadawania pytań, porozmawiania z uczniami już uczącymi się w danej szkole. Pozostaje mieć nadzieję, że tego typu przedsięwzięcia prowadzone przez szkołę ułatwią naszej młodzieży wybory edukacyjno- zawodowe.

Galeria obrazów

Dzień Baby Wielkanocnej

Już drugi rok korzystając z okazji, że gościliśmy u siebie tylu ciekawych gości ze szkól ponadgimnazjalnych, postanowiliśmy połączyć ten dzień z dniem Baby Wielkanocnej. Z inicjatywy nauczycielki- pani Alicji Kępki zrodził się pomysł na konkurs wśród uczniów. W tym roku na stołach pojawiło się aż 25 babek. W konkursie na „Najpiękniejszą i najsmaczniejszą Babę Wielkanocną” zwyciężyli:

 • I miejsce –  Magdalena Bruszyńska  - kl. III B 
 • II miejsce – Wojciech Rezner – kl. I B
 • III miejsce –  Patryk Grochowalski – kl. I A

Nagrodę Dyrektora Szkoły – nagroda specjalna otrzymał Cyprian Kozłowski -  kl. I B.

Nadmienić należy, że uczniowie wykazali się bardzo wysokim poziomem sztuki cukierniczej, jeszcze wyższym niż w ubiegłym roku. Wszystkie babki były przepięknie udekorowane, bardzo smaczne, a zwycięska BABKA – bezkonkurencyjna, pychotka, zniknęła z talerza po 10 minutach.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, przygotowując tym samym tak znakomity poczęstunek dla gości, którzy odwiedzili nasze gimnazjum.

 • kl. I A – Patryk Grochowalski,
 • kl. I B – Sandra Kędziora, Cyprian Kozłowski, Wojciech Rezner
 • kl. I C – Sara Poloczek, Adam Ławniczak
 • kl. I D – Adrian Bartol, Maciej Westphal
 • kl. II A – Joanna Bucholc, Hubert Krzykawski, Angelika Ludowicz
 • kl. II B – Przemysław Kryger, Klaudia Szczurek
 • kl. II C – Wiktoria Zielińska
 • kl. II D – Jakub Kaźmierczak
 • kl. III A – Maria Wojciechowska
 • kl. III B – Magdalena Bruszyńska, Kacper Chudy, Patryk Gruszczyński, Mateusz Kabat
 • kl. III C – Karolina Kruger, Magdalena Parzybut, Magdalena Posłuszna, Dawid Wasil

Galeria obrazów

Festiwal Poezji Śpiewanej

W piątek, 18 marca br. uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w I Festiwalu Poezji Śpiewanej, który odbył się w Gminnym Domu Kultury. Inicjatywa zorganizowania takiego konkursu wyszła od pani wicedyrektor Wandy Kempińskiej, która we współpracy z panią Marią Ganclerz zajęły się jego przygotowaniem i przeprowadzeniem. Uroczystość została podzielona na dwie części: pierwsza - konkursowa i druga, w której gościnnie wystąpił pan Tomasz Górkiewicz (muzyk, kompozytor, wokalista i gitarzysta), przybliżając młodzieży wybrane wiersze znanych poetów we własnej aranżacji. W konkursie wzięli udział: wszyscy uczniowie klasy II d, Joanna Bucholc, Julia Kędzierska, Aleksandra Kin, Jakub Ganclerz oraz Anna Krawczyk. Uczestnicy festiwalu zmierzyli się z bardzo trudnym repertuarem. Nie zabrakło utworów m.in. Edwarda Stachury, Starego Dobrego Małżeństwa, czy Marka Grechuty Z całą pewnością było to dla nich ogromne wyzwanie i nowe doświadczenie. Jak powiedział Odisseas Elitis poezja jest drugą twarzą duszy, ale nie każdy ją przecież lubi i rozumie. Mimo to, gimnazjaliści wrażliwi na piękno poezji pokonali tremę i…zaśpiewali. Jury, którego przewodniczącym był właśnie pan Tomasz, zdecydowało, że wszyscy uczestnicy zasłużyli na nagrody ufundowane przez panią dyrektor biblioteki Marię Ganclerz. Mamy nadzieję, że Festiwal Poezji Śpiewanej na stałe wejdzie w kalendarz kulturalnych imprez, a grono uczestników będzie się stale powiększać.

Galeria obrazów

Warsztaty z cyberprzemocy

22 marca w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów klas I na temat cyberprzemocy. Młodzież w czasie trwania warsztatów poznała zasady bezpiecznego poruszania się w Internecie oraz sposoby efektywnej ochrony przed różnymi formami cyberprzemocy. Zaznajamiała się z koniecznością ochrony danych oraz alternatywnymi sposobami spędzania czasu wolnego. Uzyskała wiedzę na temat skali zjawiska cyberprzemocy oraz konieczności przeciwdziałania jej następstwom. Warsztaty realizowane były przez Małopolskie Centrum Profilaktyki, a sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Kamila Kuczyńska

Galeria obrazów

Tak powitały wiosnę 2016

Brawa dla Joanny Bucholc i Wiktorii Zielińskiej! Gimnazjalistki z Budzynia zakwalifikowały się etapu wojewódzkiego   Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. W poniedziałek  21 marca 2016 roku w Zespole Szkół Powszechnych im. Pierwszych Piastów w Damasławku odbył się etap rejonowy XX Jubileuszowego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. W rywalizacji uczestniczyło 95 uczniów z powiatu chodzieskiego, czarnkowsko – trzcianeckiego, pilskiego, wałeckiego, wągrowieckiego i złotowskiego. Do etapu wojewódzkiego  zakwalifikowało się 293 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów województwa wielkopolskiego. W finale, który odbędzie się 11 maja 2016r. nasze uczennice muszą zdobyć 95% punktów, aby zostać laureatkami. Swoje zainteresowania historią i kulturą  regionu dziewczęta rozwijają pod kierunkiem p. E.Kurkowiak-Pauszek.