Skip navigation

maj 2017

Święto Konstytucji 3 Maja

Dnia 8 maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel szkolny z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja pt: "Ostatni teatr taki...". W programie przedstawiono kształtowanie się praw człowieka na przestrzeni dziejów, młodzież nagrała film w strojach historycznych będący interakcją czasowo-przestrzenną, przywołującą dawne stanisławowskie czasy. Piosenki i wiersze uświetniły przekaz tematyczny. Młodzież gimnazjalna w skupieniu odebrała treści historycznego i patriotycznego przekazu. Program przygotowały panie: Hanna Danielewicz i Elżbieta Kurkowiak - Pauszek. Film stworzył nasz szkolny operator Emil Gursz, a piosenki przygotowała pani Krystyna Świniarska.

Galeria obrazów

DEKANALNY KONKURS WIEDZY O ŚWIĘTYM ALBERCIE - kolejny sukces naszych gimnazjalistów

Przeżywamy Rok Świętego Brata Alberta Chmielowskiego, ponieważ minęła 100. rocznica jego śmierci. W związku z tym w Margoninie został zorganizowany Dekanalny Konkurs Wiedzy o tym Świętym. Chętni gimnazjaliści z całego dekanatu (było ich 80) zaczęli zapoznawać się z życiem św. Alberta. Etap szkolny konkursu polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 45 pytań, oczywiście takich samych w całym dekanacie. Wyłoniono 12 uczestników. W naszym gimnazjum najlepiej poradzili sobie z pytaniami konkursowymi: Wiktoria Zielińska IIIc, Daria Kubanek IIIc, Maciej Westphal IId, Karol Nowacki Ic, Marta Ciesielska Ib. Ta piątka godnie reprezentowała Budzyń 9 maja w Margoninie. Pierwsze miejsce zdobył Karol Nowacki (nagroda tablet), a trzecie miejsce zajęła Wiktoria Zielińska (nagroda święty obraz). Cieszymy się bardzo z sukcesu naszych uczniów.

Galeria obrazów

Akcja zbiórki puszek aluminiowych zaliczona na medal

Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w kolejnej edycji projektu edukacyjnego „Każdy ma swój Everest”. Projekt ten odpowiada na potrzebę rozwijania przedsiębiorczości, motywacji do działania, postawy otwartości i pewności siebie, a także kształtowania umiejętności potrzebnych w dorosłym życiu: tolerancji, altruizmu, aktywności społecznej, wrażliwości na problemy środowiska lokalnego oraz drugiego człowieka. Idea projektu wpisuje się w popularny współcześnie model szkoły otwartej, łączący edukację z działaniem praktycznym. W tym roku szkolnym po raz kolejny 40 uczniów gimnazjum, pod kierunkiem pań: Kingi Buszkiewicz, Karoliny Małofiej i Małgorzaty Polak, podjęło się realizacji różnorodnych zadań w projekcie, między innymi zbiórki makulatury i puszek aluminiowych. Celem tych akcji jest zaktywizowanie całej społeczności szkolnej do działań związanych z segregacją odpadów – praktyczna edukacja ekologiczna, wdrażanie uczniów do ochrony środowiska poprzez pozyskiwanie surowców wtórnych. Priorytetem akcji zbiórki puszek, oprócz aspektu ekologicznego, jest pozyskiwanie funduszy na wparcie budżetu grupy projektowej, z którego dofinansowany będzie wyjazd w Tatry, planowany na czerwiec 2017r. Uczniowie 15 maja br. przynosili do szkoły policzone puszki, których finalnie okazało się 346kg. Młodzież po raz kolejny pięknie wywiązała się z podjętego zobowiązania. Składamy ogromne podziękowania wszystkim rodzicom i uczniom za każdą zgniecioną puszkę, za świetną organizację i atmosferę przy zbiórce, za tak wspaniałe zaangażowanie się w akcje projektu. Specjalne podziękowania kierujemy także w stronę Państwa Bucholc z Sokołowa Budzyńskiego za nieocenioną pomoc przy zbiórce puszek. A sobie życzymy dalszych tak owocnych projektów!       

Galeria obrazów

Jubileusz współpracy GIMNAZJUM BUDZYŃ – SCHULE AM AUETAL AHLERSTEDT

W dniach 4-13.05.2017 kolejna grupa młodzieży naszego gimnazjum uczestniczyła w polsko-niemieckiej wymianie. 11 uczniów pod opieką pani Małgorzaty Polak oraz pani Karoliny Biszof wykorzystało możliwość nawiązania nowych przyjaźni, sprawdzenia swoich umiejętności językowych oraz poznania kultury, zwyczajów i obyczajów naszego zachodniego sąsiada. Tegoroczne spotkanie było również okazją do świętowania 15 rocznicy wymiany uczniowskiej między naszymi szkołami. Ten jubileusz przyczynił się do spotkania z władzami gminy, dyrekcją i nauczycielami, rodzicami oraz osobami, które przyczyniły się do rozwoju naszej wzajemnej przyjaźni. Program wymiany również w tym roku okazał się być bardzo ciekawy. Uczniowie mieli okazję pojechać i zwiedzić Hamburg, Bremen oraz Bremerhaven. Nasza młodzież odbyła podróż po portach w obu miastach, zobaczyła „dom klimatyczny” i na żywo doświadczyła warunków panujących w różnych strefach klimatycznych. Mieliśmy okazję zobaczyć stadion piłkarski drużyny Werder Bremen oraz obejrzeć na żywo ligowy mecz piłki ręcznej. Uczniowie mogli szkolić język obcy podczas pobytu u rodzin goszczących oraz w trakcie wspólnych zajęć szkolnych i sportowych. Wymiana młodzieży jest z pewnością niezapomnianym przeżyciem. Przynosi wiele korzyści i już z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę.

Galeria obrazów

Festiwal Robotyki Cyberbot

Dnia 9 maja 2017 roku po raz 14. odbył się ogólnopolski Festiwal Robotyki Cyberbot na Politechnice Poznańskiej. Impreza skupiła czołowych konstruktorów i pasjonatów robotów z całej Polski. Już drugi raz w tej ciekawej imprezie wzięli udział Karol Nowacki i Wiktor Nowacki – uczniowie Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu. Każdy z nich przedstawił wykonane samodzielnie konstrukcje robotów w kategorii Micromouse i Freestyle. Karol uzyskał 5. miejsce, a Wiktor 6. miejsce w kategorii Micromouse. Modele Freestyle cieszyły się dużym zainteresowaniem. Prace Karola i Wiktora chwalone były za precyzyjne wykonanie i indywidualne, autorskie oprogramowanie. Karol otrzymał zaproszenie na przedstawienie swoich modeli na festiwalu na Politechnice Białostockiej. Wiktor otrzymał propozycję bezproblemowego przyjęcia do Technikum Informatycznego. Podczas prezentacji ogólnej zasypywani byli pytaniami publiczności, a ich stoiska były ciągle oblegane. Należy nadmienić, że większość wolnego czasu zajmuje Karolowi i Wiktorowi nie nauka, a praca przy robotach. Już myślą o przyszłorocznym festiwalów robotów.

SZKOLNY KONKURS FIZYCZNY O CHARAKTERZE DRUŻYNOWYM.WIKTOR NOWACKI – MISTRZEM FIZYKI

 Dnia 16 maja 2017r. w Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich odbył się kolejny Szkolny Konkurs Fizyczny o charakterze drużynowym. W konkursie wzięli udział reprezentanci wszystkich klas. Drużynę stanowiło trzech uczniów z poszczególnej klasy, którzy uzyskali na półrocze najwyższe oceny z fizyki w danej klasie. Uczniowie rozwiązywali testy indywidualnie. Suma uzyskanych punktów przez poszczególnych reprezentantów danej klasy stanowiła o wyniku drużyny. Uczniowie rozwiązywali testy z zadaniami zamkniętymi i otwartymi odpowiednio dla poszczególnych poziomów. Procentowe wyniki przedstawiają się następująco: 

  • I miejsce - ex aequo zajęły drużyny z klas: III A i III C

W skład drużyn wchodzili uczniowie:

klasa III A: Joanna Bucholc, Julia Kędzierska i Wiktor Nowacki

klasa III C: Daria Kubanek, Wiktoria Zielińska i Wojciech Kaczmarek

  • II miejsce zajęła drużyna z klasy: I C

W skład drużyny wchodzili uczniowie: Weronika Rudzka, Karol Nowacki i Jakub Syska

  • III miejsce zajęła zajęła drużyna z klasy: II D

W skład drużyny wchodzili uczniowie: Jakub Walczak, Maciej Westphal i Jan Wojciechowski.

MISTRZEM FIZYKI został uczeń klasy III A – Wiktor Nowacki  / 100% /, II miejsce zajął uczeń klasy I C - Karol Nowacki  / 96% /, III miejsce należy do uczennicy kl. III A - Joanna Bucholc  / 90,5 % /

Serdecznie gratulujemy.

 

                                                                                              Alicja Kępka

                                                                                              Dyplomowany nauczyciel fizyki

Galeria obrazów

IX Rejonowy Konkurs Gwary Poznańskiej w Skokach - 19 maja 2017r.

W antrejce na ryczce
Stały pyry w tytce,
Przyszła niuda, spucła pyry
A w wymborku umyła giry.

Poznań to jedno z najstarszych polskich miast z bogatą historią i atrakcjami dla turystów - ma wiele im do zaproponowania. Gwara poznańska i gwara wielkopolska są bardzo zbliżone do siebie, występują lokalne różnice, generalnie jednak są bardzo blisko siebie. Po poznańsku mówi się nie tylko w samym Poznaniu, ale i w okolicach, a odmiany gwary spotkać można w całej Wielkopolsce. Gwara poznańska powstała z wymieszania dialektu wielkopolskiego z elementami słownictwa niemieckiego, głównie w wyniku ponad stuletniego pruskiego panowania w Wielkopolsce . Język niemiecki stał się językiem urzędowym, biznesowym, opanował szkoły. Mieszkańcy Poznania stali się często dwujęzyczni i zaczęli używać w gwarze niemieckich słów. Do dziś mówimy: zrobić łóżko, zakluczyć, w gazecie stoi napisane. Telewizja, radio i prasa narzucają jeden model języka, którym mówimy wszyscy, od Bałtyku po Tatry. Nie ma już w nim miejsca na regionalizmy, trudno poznać po sposobie mówienia kto jest skąd, może poza Ślązakami czy Kaszubami. I tak, jak każda inna gwara, tak i nasza coraz szybciej zanika. Warto jednak o niej pamiętać i jakoś ją kultywować, bo wciąż jest to niezwykle ważny i ciekawy składnik tutejszej kultury. Uczniowie naszego gimnazjum  wzięli udział w zmaganiach konkursowych w Skokach. Maciej Westphal, Joanna Bucholc oraz Wiktoria Zielińska przygotowali teksty Juliusza Kubla pt.” Blubry Starego Marycha „ i „Blubry Heli przy niedzieli”.  Wystąpienia uczestników oceniał  m. in. przedstawiciel  Pracowni Dialektologicznej  Instytutu Filologii Polskiej UAM dr Błażej Osowski. Sukcesem okazały się wystąpienia Joanny i Macieja, za które otrzymali wyróżnienia. Cały zespół został nagrodzony III miejscem w kategorii zespołów z najwyższą punktacją. Dodatkowo Joanna Bucholc zdobyła II miejsce w potyczkach ze znajomości  gwary poznańskiej. Cały zespół gimnazjalistów został przygotowany przez p. Elżbietę Kurkowiak-Pauszek.

Galeria obrazów

Gimnazjalna Spartakiada Charytatywna

W sobotę 27 maja 2017 roku w naszym gimnazjum odbyła się charytatywna impreza środowiskowa. Do wspólnej zabawy Samorząd Uczniowski gimnazjum zaprosił pracowników firm: Izolbet, Kabat, Komfort i Tomex.  Dwunastoosobowe drużyny składające się z pracowników i uczniów naszej szkoły rywalizowały ze sobą w konkurencjach umysłowych oraz sportowych. Zadaniem uczestników było między innymi wykazanie się wiedzą na temat naszej gminy, znajomości lektur szkolnych oraz filmów i piosenek. Dodatkowo uczestnicy pokazali niezwykłą sprawność fizyczną  skacząc przez skakankę, biegnąc z piłeczka pingpongową czy w parach  (dla utrudnienia nogi zawodników połączone były szarfą). Całość oceniała niezależna komisja w składzie: pani Maria Jabłońska – sołtys Gminy Budzyń, pani Donata Kędzierska – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Wyszynach oraz pani wicedyrektor naszego gimnazjum Wanda Kempińska. Podczas trwania imprezy nasi uczniowie sprzedawali ciasto, kawę oraz specjalnie kubki z logo zaprojektowanym przez naszego ucznia Emila Gursza. Zebrane fundusze w wysokości 2181,70 złotych zostały przekazane na rehabilitację naszej absolwentki Patrycji Pilarskiej. Szczególne podziękowania należą się osobom, które wsparły finansowo organizację Spartakiady. Dziękujemy panom: Przemysławowi Łaseckiemu, Michałowi Szejnerowi, Mirosławowi Piekarkowi oraz Krzysztofowi Kuczyńskiemu. Warto podkreślić, że atmosfera całej imprezy była wspaniała. Przedstawiciele zakładów pracy z wielkim zapałem i zaangażowaniem przystępowali do kolejnych konkurencji. Spartakiada ta pokazała również, że nie istnieje podział wiekowy - dorośli mogą się fantastycznie bawić wspólnie z naszą wyjątkową gimnazjalną młodzieżą. Za ten zapał, humor i radość wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy. Szkoda tylko, że widownia świeciła pustkami, a przecież… „Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie,  ponieważ wszelkie dobro, które dajemy zatacza koło i wraca do nas”.

Organizatorzy: Kamila Kuczyńska, Edyta Kaźmierska, Żaneta Puweł oraz SU Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich  w Budzyniu.

 

 

Galeria obrazów

POKAZ ROBOTÓW. PASJONAT ROBOTYKI - WIKTOR NOWACKI

Dnia 31 maja 2017r. w auli Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu odbyło się spotkanie z Wiktorem Nowackim i jego robotami. Wiktor jest uczniem III klasy gimnazjum i w bieżącym roku szkolnym czterokrotnym LAUREATEM konkursów przedmiotowych ( fizyka, matematyka, chemia, historia) i jego robotami. Wielką pasją uzdolnionego ucznia, oprócz zdobywania wiedzy, jest konstruowanie robotów. Wiktor zaprezentował swoje roboty i z wielką pasją o nich opowiadał. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób tworzy się roboty i od czego należy zacząć aby skonstruować swój pierwszy robot. Laureat zapoznał zgromadzonych z koniecznością napisania oprogramowaniem, który umożliwia działanie, zadania do wykonania i odpowiednie ruchy robotów. Wśród zaprezentowanych robotów pasjonat robotyki przedstawił nam robot chodzący, sterowany gestami ręki, sterowany pilotem, robot używany w fotografii – do sterowania i przesuwania aparatu fotograficznego oraz  jeżdżący w labiryncie - VI miejsce na tegorocznym XIV Festiwalu Robotyki – „Cyberbot 2017” na Politechnice Poznańskiej. Robotyka jest nauką bardzo dynamicznie się rozwijającą i na pewno ma jeszcze wiele do zaoferowania. Dowiedzieliśmy się również, że przyszłość należy prawdopodobnie do robotów modułowych — składających się z wielu niezależnych podjednostek, które potrafią między innymi samodzielnie dopasować się do warunków środowiska. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, że istnieje wiele różnych sposobów kwalifikacji współczesnych robotów — ze względu na rodzaj napędu, możliwość poruszania się, sposób programowania, etc...  Wiktor tworzy roboty dla celów rozrywkowych, ale z czasem prawdopodobnie jego maszyny osiągną większą samodzielność i użyteczność  - czego mu wszyscy życzymy.

                                                                                                                      Alicja Kępka

                                                                                              Dyplomowany nauczyciel fizyki

 

 

 

Galeria obrazów