Skip navigation

maj 2016

Edukacyjne zajęcia w OSP

W ramach lekcji Edukacji dla bezpieczeństwa klasa III c uczestniczyła w spotkaniu z Wiktorią Gapińską, strażacką ochotniczką, absolwentką naszego gimnazjum  w Ochotniczej Straży Pożarnej w Budzyniu. Wiktoria Gapińska przedstawiała  uczniom podstawowy sprzęt OSP, którym dysponuje budzyńska placówka. Opowiedziała uczniom o misji strażaka i swej roli w OSP w Budzyniu.

Galeria obrazów

Projekt edukacji ekonomicznej „Bankowo zaPROJEKTowane gimnazjum”

Od 20 kwietnia br. nasza szkoła realizuje projekt z zakresu edukacji ekonomicznej, dofinansowany przez Narodowy Bank Polski. „Bankowo zaPROJEKTowane gimnazjum” to projekt edukacyjny dla grupy 45 uczniów, którego priorytetem jest rozbudzanie postaw i zachowań przedsiębiorczych oraz podniesienie wiedzy i umiejętności związanych z ekonomią i finansami. Dla uczestników projektu przygotowanych zostało pięć modułów szkoleniowych: „Bankomat wiedzy” – wstęp do programu wiedzy o bankach, Gospodarowanie budżetem domowym, Podstawy tworzenia biznesplanu, Pieniądz wczoraj a dziś oraz Eko-oszczędzanie. Ponadto uczestnicy projektu wezmą udział w konkursie „Test wiedzy ekonomicznej” i wycieczce do Warszawy, gdzie m.in. zwiedzą Narodowy Bank Polski.

Galeria obrazów

Makulaturowo….

Dnia 6 maja br. w naszej szkole odbyła się kolejna zbiórka makulatury w ramach działań projektowych „Każdy ma swój Everest”. Celem akcji jest zaktywizowanie całej społeczności szkolnej do działań związanych z segregacją odpadów – praktyczna edukacja ekologiczna, wdrażanie uczniów do ochrony środowiska poprzez pozyskiwanie surowców wtórnych. Priorytetem akcji zbiórki makulatury oprócz aspektu ekologicznego jest pozyskiwanie funduszy na wycieczkę do Zakopanego uczniów realizujących projekt. Tym razem udało nam się zebrać prawie 3 tony makulatury. W akcji wzięli udział głównie „everestowcy”, ale także pozostali uczniowie naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji. Ogromne podziękowania kierujemy w  stronę przedsiębiorstwa KABAT Sp.J.  z Budzynia za pomoc w wywózce papieru do Wytwórni Papieru Toaletowego EKO-KLAN Sp. z o.o. Serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie.

Galeria obrazów

Piękny uśmiech to symbol sukcesu

Dnia 9 maja br w gimnazjum w Budzyniu z inicjatywy dyrektor Kingi Buszkiewicz odbyły się zajęcia profilaktyczno - edukacyjne dla młodzieży z zakresu stomatologii. Prawidłowe nawyki i umiejętności higieny jamy ustnej mają ogromny wpływ na zachowanie pięknego i zdrowego uśmiechu. Prelekcje dla uczniów dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej w wieku szkolnym oraz aspektów pracy stomatologa, przeprowadziły panie: dr Hanna Marcinowska oraz jej współpracownica, higienistka stomatologiczna z kliniki „GlamSmile” w Poznaniu. Dr Hanna Marcinowska specjalizuje się w chirurgii, implantologii i stomatologii estetycznej. Ukończyła studia na Akademii Medycznej w Poznaniu a edukację kontynuowała w renomowanych zagranicznych ośrodkach naukowych między innymi w Instytucie Straumanna w Szwajcarii, w Niemczech u prof. Tetscha, dr Grimm’a oraz dr Fouada Khoury oraz u dr J.Russo w SCU w USA. Jest absolwentką Curricukum implantologicznego w instytucie doktora Carla Misch’a w USA. W 2010 roku przebywała na indywidualnym stażu w Izraelu w praktyce dr Landsberga asystując mu przy zabiegach periochirurgicznych i ucząc się najbardziej zaawansowanych technik pracy. Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu oraz najlepszych wzorcach nauczania z USA, Włoch, Niemiec i Izraela od 1993 pracuje w swojej prywatnej praktyce stomatologicznej. Dzięki tym zajęciom budzyńscy gimnazjaliści mieli możliwość poznania konkretnych wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji swojego uzębienia. Zajęcia pogłębiły świadomość wśród młodzieży, iż dbanie o higienę jamy ustnej to jedna z najważniejszych czynności zapewniających zdrowie zębów i dziąseł. Zdrowe zęby pozwalają nie tylko na odpowiednie spożywanie pokarmów i mówienie, ale poprawiają nasze ogólne samopoczucie. Uczestnicy projektu zostali ponadto zaproszeni do udziału w konkursie internetowym, w którym będą mogli zdobyć cenne nagrody. Uczestnicząc w castingu na piękny uśmiech czwórka budzyńskich gimnazjalistów ( Kamila Górna, Paulina Ksycka, Dawid Księżniakiewicz i Jakub Kaźmierczak )  znalazła się na banerze promującym  klinikę Glamsmile Poland.  Jesteśmy przekonani, że prozdrowotna edukacja uczniów na każdym etapie kształcenia, zaprezentowana w atrakcyjny sposób, jest kluczem do budowy właściwych postaw w przyszłości. Wierzymy, że realizacja programu przyczyni do promocji zdrowia, wzrostu świadomości młodzieży o potrzebie dbania o prawidłową higienę jamy ustnej, a także zmniejszenie zachorowalności na próchnicę.

Galeria obrazów

„Świat słowem tworzony”

Mateusz Hoehle jest uczniem trzeciej klasy, który ma dość nietypowy dla tego wieku talent, a mianowicie, pisze on wiersze. Uzdolniony literacko szesnastolatek od podstawówki pisał wyróżniające się prace, a w końcu zaczął tworzyć również wiersze. W bardziej lub mniej przystępny sposób przekazuje w nich siebie i swoje spojrzenie na otaczający go świat. Mateusz wielokrotnie podkreśla również, że to za sprawą swoich polonistek nabrał tak dużej pewności w pisaniu, jak mówi: "Tak się potoczyło, że przez całą swoją, jakby nie patrzeć, krótką drogę edukacji, trafiłem na bardzo dobre polonistki, które równocześnie były moimi wychowawczyniami, oczywiście nie mówię nic takiego żeby się przypodobać, w końcu jedna z nich już mnie nawet nie uczy, to po prostu fakt, to właśnie moja nauczycielka polskiego z podstawówki, pani Dominika Disterheft, nauczyła mnie kochać książki, pokazała mi ich wartość i znaczenie dla tak młodego człowieka, którym byłem, to również za jej sprawą polubiłem pisanie i odkryłem, że mi ono wychodzi! Naprawdę jestem jej wdzięczny, w końcu, co by nie mówić, to właśnie pani Disterheft pomogła mi odkryć moją pasję, a w gimnazjum było tylko lepiej. Całe szczęście nie trafiłem na nauczyciela, który język polski, jak i samo pisanie, by mi obrzydził, bynajmniej, trafiłem pod skrzydła pani Agnieszki Fifer, gdzie ten mój literacki żar zamienił się w prawdziwy pożar, to również w tym okresie odszedłem od tradycyjnych opowiadań, a skupiłem się na rozprawkach, rozmyślaniu i poezji. Nauczyłem się czytać książki podwójnie, dostrzegać to, co ukryto między wierszami. Jestem teraz młodym mężczyzną ze znacznie szerszymi horyzontami, niż te, które miałem przed trzema latami, co sprawia, że jestem wstanie pisać lepiej, więcej, dostrzegać szczegóły i perspektywy, które wcześniej były poza moim zasięgiem. Dlatego jeszcze raz, chciałbym z całego serca podziękować tym dwóm wspaniałym kobietom, pod których opieką miałem przyjemność się rozwijać, pani Dominice Disterheft i pani Agnieszce Fifer, nauczycielkom, dzięki którym jestem dziś tym, kim jestem". Dziś twórczość Mateusza towarzyszy nam podczas niektórych apeli czy świąt. Jednak kto wie, może kiedyś usłyszymy gdzieś jeszcze o tym młodym, budzyńskim poecie?

Papierowe ptaki mokną

Kiedy w deszczu latają

Jeden uderzył w me okno

Krople na szybie ostają

Ludzie też jakby z papieru

Lecz oni burzę przetrwają

Galeria obrazów

XX Finał Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce

Gimnazjum Nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach  11 maja 2016r. gościło  finalistów  XX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Uczestnicy przybyli ze szkół północnej Wielkopolski. Konkurs miał  wyłonić najlepiej przygotowanych uczniów, którzy uzyskają co najmniej  90% punktów dlatego zmaganiom  towarzyszyły wielkie emocje. Dzięki serdecznej atmosferze panującej w murach skockiego gimnazjum  oraz pysznym smakołykom  przygotowanym  przez organizatorów, udało się uczniom  opanować stres i wykazać wysokim poziomem wiedzy. Komisja konkursowa zakończyła już ocenę prac i ogłosiła, że laureatami XX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce   zostaje 124 uczniów, którzy reprezentują region Wielkopolski. Nasze gimnazjum reprezentowały uczennice klas drugich: Wiktoria Zielińska i Joanna Bucholc . Dla nich jest to drugi tytuł laureata w tym Konkursie  bowiem w roku 2015 również znalazły się w gronie zdobywców tak znakomitego wyróżnienia. Opiekę nad przygotowaniem do wszystkich etapów zmagań konkursowych sprawowała  p. Elżbieta Kurkowiak -Pauszek.

Galeria obrazów

O cyberprzemocy

9 maja w szkole odbyło się spotkanie z panią Karoliną Smardz – Dymek, funkcjonariuszem policji pracującym w Komendzie Powiatowej Policji w Chodzieży. Tematem spotkania była cyberprzemoc. Poruszane były między innymi takie zagadnienia, jak: anonimowość w Internecie, naruszenie wizerunku nauczyciela lub ucznia i konsekwencje – prawne i psychologiczne z tego wynikające, niebezpieczeństwa związane z ujawnianiem swoich danych wrażliwych itp.

Bankowo zaprojektowana młodzież

Grupa młodzieży naszego gimnazjum po raz drugi uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami Banku Spółdzielczego w Budzyniu. Uczniowie mieli okazję wysłuchać prelekcji dotyczącej istoty banku: czym się zajmuje, po co istnieje, co posiada w ofercie itp. Podczas wizyty zostali oprowadzeni po banku, pokazano młodzieży wszystkie ważniejsze jego działy i opisano ich główne funkcje. W holu głównym pokazano im stanowiska, gdzie jest obsługiwany klient indywidualny, ale mieli okazje też zwiedzić dział obsługi klienta korporacyjnego. Młodzieży najbardziej interesowała praca ludzi zatrudnionych w banku, a więc jakie należy posiadać kwalifikacje , aby móc się starać o pracę bankiera, jaką szkołę ukończyć, kto na jakim stanowisku może pracować i jak w banku się awansuje. Panie zapoznały nas także z nowościami proponowanymi przez bank, a szczególnie tymi przeznaczonymi dla najmłodszych klientów banku. Rozmawialiśmy także o różnych formach kredytowania. W ostatniej części naszego spotkania odbyła się mini konferencja prasowa, podczas której uczniowie zadawali nurtujące ich pytania różnego rodzaju. Na zakończenie wycieczki młodzież została obdarowana drobnymi upominkami. Wycieczka do banku była świetną okazją do zapoznania się z działaniem i funkcjonowaniem tej instytucji. Dowiedzieli się między innymi, jak racjonalnie dysponować pieniędzmi. W tym miejscu pragniemy jeszcze raz bardzo gorąco podziękować za współpracę i poświęcony czas niezwykle otwartym i zaangażowanym pracownikom Banku Spółdzielczego w Budzyniu – Pani Dyrektor Barbarze Ksyckiej oraz Pani Ewie Nochowicz. Ich postawa pokazała naszej młodzieży również to, jak można z pasją wykonywać swój zawód.

Galeria obrazów

Festiwal robotyki Cyberbot 2016

V miejsce ucznia gimnazjum - Wiktora Nowackiego

W sobotę 14 maja 2016 r.  odbył się po raz 13 najstarszy w Polsce Festiwal Robotyki. Impreza miała miejsce w Centrum Wykładowo - Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej w Poznaniu. W programie festiwalu przewidziano między innymi zmagania robotów w 9 konkurencjach, wykłady otwarte, warsztaty i pokazy a także prezentacje nowych technologii i projektów studenckich. Wśród 109 zawodników z całej Polski spotkać można było studentów Politechniki Poznańskiej, Wrocławskiej, Krakowskiej, Białostockiej czy Śląskiej. W zawodach wzięło udział również dwóch uczniów budzyńskich szkół. Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich reprezentował uczeń II klasy  - Wiktor Nowacki, a Szkołę Podstawową im. Tadeusza Kotarbińskiego uczeń klasy VI – Karol Nowacki. Reprezentanci naszych szkół zaprezentowali swoje roboty.  Karol - robota omijającego przeszkody „Czajka”, a Wiktor – hexapoda „Freeze” i robota micromouse „InfaRed”. Hexapod to robot, który sposobem poruszania się przypomina pająka, a zadaniem robotów klasy micromouse jest odnalezienie przez małego robota drogi w ogromnym labiryncie. Zarówno „Czajka”, jak i  „Freeze” startowały w Freestyle, czyli kategorii polegającej po zaprezentowaniu dowolnego robota.  Komisja oceniła obydwa roboty jako bardzo dobre, chwalono prace za wcześniejsze projekty „na papierze”, programy mikrokontlolerów oraz estetykę wykonania.  Okazało się, że „Freeze” poruszał się równie szybko jak znacznie bardziej zaawansowany hexapod będący tematem pracy inżynierskiej. Z kolei „InfraRed” w swoim najlepszym przejeździe samodzielnie rozwiązał labirynt 16x16 pól w ciągu 49 sekund. Miło nam poinformować, że Wiktor Nowacki, uczeń budzyńskiego gimnazjum zajął V miejsce w kategorii micromouse. To trudne zadanie  wymagało od konstruktorów zastosowania najnowszych technik inteligencji maszynowej. Poziom stworzonych robotów  braci Nowackich dorównuje pracom skonstruowanym przez studentów naszego kraju.   Należy zauważyć, iż pasja starszego z braci Nowackich  przeniosła się na młodszego – Karola. Warto też podkreślić, że „ Poznański Festiwal Robotyki ” należy do jednej z najważniejszych imprez w Polsce. Pasje i działania Wiktora i Karola mocno wspierają rodzice chłopców, którym również należą się wielkie słowa uznania i gratulacje.

  Alicja Kępka

dyplomowany nauczyciel fizyki

Galeria obrazów

Spotkanie z psychologiem

24.05.2016r. w sali nr 104 naszego gimnazjum odbyło się spotkanie rodziców z psychologiem Robertem Chojnackim. Podczas spotkania opiekunowie mieli okazję dowiedzieć się jak sprzyjać skutecznej komunikacji z nastolatkiem, które czynniki w rodzinie są istotne z punktu widzenia profilaktyki niepożądanych zachowań oraz przyjrzeć się specyfice momentu rozwoju człowieka, w którym znajdują się ich dzieci. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy!

OBCHODY  1050 ROCZNICY  CHRZTU  POLSKI

Tysiąc pięćdziesiąt lat już minęło,

Jak chrześcijaństwo w polskim narodzie

Rozkrzewia wiarę i boskie dzieło

Ucząc nas życia w prawdzie i zgodzie

 

Jak się Dobrawa i Mieszko czują,

Patrząc na Polskę dziś z wysokości?

Czy ich potomni realizują

Na chrzcie przyjęty system wartości?

30 maja w szkole odbył się apel z okazji przyjęcia chrztu w 966 roku przez Mieszka I dla całej naszej piastowskiej społeczności i kolebki naszej państwowości. To wydarzenie włączyło kształtującą się Polskę w obręb rozwiniętej części średniowiecznej Europy i dało impuls do wszechstronnego rozwoju – religijnego, kulturowego i gospodarczego.  Mieszko I stworzył terytorialne kształty naszego dzisiejszego państwa: „Państwo zaczyna się długim morzem – stąd granicą aż do ziemi Prusów i dalej aż do miejsca, które nazywa się Ruś, a granicą Rusi aż do Krakowa i wzdłuż rzeki Odry”.  Są to słowa , które zostały na polecenie Mieszka i ujęte w dokumencie DAGOME JUDEX i wysłane w 992 r. do papieża, aby określić nasze umiejscowienie w strefie chrześcijańskiej Europy.

…z krain  mrocznych, puszcz odwiecznych, pól i stepów nasz rodowód, nasz początek…”

W gimnazjum obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski rozpoczęto od wyjazdu trzecioklasistów do gnieźnieńskiej katedry, ponadto oglądano film p.t: „W Wielkopolsce zaczęła się Polska” i uczniowie rywalizowali w konkursie  wiedzy historycznej z zakresu średniowiecznych dziejów Polski oraz tworzyli prezentacje multimedialne. Podczas uroczystego apelu p.t: „MIESZKO I EUROPEJCZYKIEM” zaprezentowano wiersze piosenki i krótki film stworzony przez uczniów: Emila Gursza, Bartosza Repczyńskiego i Piotra Galona oraz przedstawiono wyniki konkursów: w znajomości historii I miejsce uzyskał Dominik Romanowski z klasy IB, II miejsce Cyprian Kozłowski z klasy I B i III miejsce Joanna Bucholc z klasy IIA. Rywalizację na prezentację wygrali przedstawiciele klasy IB, II miejsce Klasa IIIA, trzecie miejsce Klasa IIIC. Apel przygotowały: Hanna Danielewicz, Elżbieta Kurkowiak - Pauszek i Krystyna Świniarska.

„po wsze czasy niech niesie się wieść skąd pochodzimy…”