Skip navigation

luty 2017

Walentynki w naszej szkole

Walentynki to święto zakochanych i zaprzyjaźnionych. To ciekawy sposób na rozgrzanie serc w czasie zimy i wzmocnienie przyjaźni. Szczególny dzień, na który warto starannie przygotować coś wyjątkowego. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował „Pocztę Walentynkową". Można było nabyć kartki walentynkowe i napisać kilka miłych i ciepłych słów kochanej osobie. Szczególnym powodzeniem cieszyły się kartki, które przygotowano własnoręcznie i rozprowadzano podczas kiermaszu walentynkowego. Listy od tajemniczych wielbicieli zostały dostarczone do swych adresatów przez urocze i przesympatyczne listonoszki – Amorki, które miały naprawdę sporo pracy, bowiem wysłano w tym roku sporo serdecznych słów. Cały dzień przebiegał w przytulnej atmosferze, którą dodatkowo wzmocnił mini koncert w wykonaniu naszych uczniów, którzy wyśpiewywali same „romantyczne hity”. Ponadto miłą niespodzianką była również możliwość skorzystania z sesji fotograficznej u naszego szkolnego fotografa, Emila Gursza. Przygotowana sceneria zachęcała do wspólnych fotek. Wszystkiego dobrego nie tylko w Dniu Świętego Walentego!

Samorząd Uczniowski

Galeria obrazów

ŚWIĘTO PATRONA

 „Wszystkim Tym, którym w sercach

Nie wygasła miłość Ojczyzny –

Wszystkim Tym – co nie dali się zwieść

Tym – co odnieśli krwawe blizny –

I tym – co polegli … Cześć !”

                                              J. Ratajczak W: „Krople wrzącej krwi”

        16 lutego w auli naszego gimnazjum odbyła się uroczystość z okazji Dnia Patrona. Program artystyczny „Ku chwale Ojczyzny” przygotowali uczniowie i wychowawcy klas drugich. Obchody rozpoczęto uroczystą mszą odprawioną przez księdza proboszcza Marka Piosika. Złożono wiązanki na grobach i przy pomnikach. W czasie szkolnej uroczystości uhonorowano tych, który zostali wyróżnieni i odznaczeni za działalność upamiętniającą dziedzictwo „Małej Ojczyzny”. Pani Dorota Marciniak i Wójt Gminy Marcin Sokołowski zostali odznaczeni Kombatanckimi Krzyżami Zwycięstwa. Odznakami za Zasługi dla upamiętniania tradycji kombatanckich i patriotycznych wyróżniono następujących działaczy: panią Krystynę Świniarską oraz panów: Ryszarda Cybulskiego, Andrzeja Dastycha, Piotra Jankowskiego, Mirosława Juraszka, Jana Kubackiego i Stanisława Ornocha. Aktu wręczenia odznaczeń dokonali: Mirosław Grzędowski –  Wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych i Marian Wróblewski – Prezes Zarządu Koła w Chodzieży. Zarząd Główny Pamięci Powstania Wielkopolskiego wyróżnił przedstawicieli naszej społeczności Odznaką Honorową „WIERNI TRADYCJI”, którą otrzymali: pani Hanna Danielewicz i pani  Ewa Kabat oraz panowie Marian Wróblewski i Antoni Nowak. Odznaczenia wręczyli: pan Tadeusz Musiał – Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i pan Roman Grewling – Wiceprezes Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście:

  • posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej: Andrzej Grzyb, Krzysztof Paszyk, Marcin Porzucki;
  • Dyrektor Gabinetu Prezesa Polskiej Akademii Nauk – Mieczysław Grabianowski;
  • przedstawiciele władz powiatowych i gminnych: Mirosław Juraszek, Marcin Sokołowski, Piotr Jankowski, Zenon Nowicki, Kinga Buszkiewicz, Maria Jabłońska;
  • przedstawiciele Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego: Tadeusz Musiał i Roman Grewling;
  • przedstawiciele Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego i Zarządu Koła w Chodzieży, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych: Mirosław Grzędowski, Marian Wróblewski, Jan Barwicki;
  • Z-ca Komendanta Powiatowej Policji – Przemysław Frydrych i z-ca Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej – Leszek Naranowicz.

  Obecni również byli przedstawiciele budzyńskiej społeczności dbający o pamięć historyczną:

  •  dyrektorzy gminnych szkół i przedszkoli: Donata Kędzierska i Dariusz Dudziak oraz Iwona Repczyńska i Anna Gąska;
  • twórcy repliki niemieckiego pancernika - panowie: Stanisław Ornoch, Jan Kubacki, Bogdan Łasecki, Andrzej Dastych;
  • byli dyrektorzy szkół, członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i członkinie Stowarzyszenia Razem dla Budzyniu.

 Wielkopolanie sami wywalczyli sobie niepodległość. Pamiętamy o tych, którzy stanęli do walki, by odzyskać upragnioną wolność dla wszystkich. Szanujemy tych, którzy pielęgnują tę pamięć.

                                                                                                                                                                                                                           Zofia Wieczorek

Galeria obrazów

Bal Karnawałowy

W piątek, 17 lutego br. odbył się po raz kolejny w auli naszego gimnazjum Bal Karnawałowy, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Motywem przewodnim naszego karnawału były filmy. Plakaty Jamesa Bonda godnie reprezentowały tą idee. Stoły zapełnione pysznymi przekąskami zachęcały do uczestnictwa w zabawie. Niektórzy z uczniów pokusili się o ciekawe przebrania i zapraszali wszystkich do przyjścia na parkiet. Dzięki genialnej muzyce i ciekawym efektom oświetleniowym energiczne tańce nie miały końca. Podczas krótkiej przerwy w tańcach odbyła się gra w tzw. krzesełka. Nie tylko młodzież, ale również opiekunowie przyłączyli się do zabawy. Miło będziemy wspominać ten bal i na pewno na długo pozostanie on w pamięci uczestników.

Galeria obrazów

Reżyserskie pasje nagrodzone

Emil Gursz – uczeń klasy II b zdobył II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Żołnierze Wyklęci - "Bohaterowie Niezłomni" na pierwszym etapie i pokonał rywali z czterech województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego i łódzkiego. Emil nagrał film pt.: "Wyklęci nie na zawsze" przy udziale swoich kolegów i koleżanek z klasy: Marii Troczyńskiej, Piotra Galona, Bartosza Repczyńskiego i Marcela Cholewińskiego oraz opiekunki pani Hanny Danielewicz. Wielkie gratulacje dla młodego twórcy filmów. W sobotę 4 marca w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim zostanie uhonorowany nagrodą.

Laureat z chemii

24 lutego 2017r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Poznaniu, odbył się ostatni etap Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego. Wśród uczestników był Wiktor Nowacki, uczeń klasy III a naszego gimnazjum, który uzyskał tytuł LAUREATA. Jego praca pod kierunkiem nauczycielki chemii, pani Barbary Adamskiej po raz kolejny zakończyła się sukcesem. Nagrodą kuratoryjną za takie osiągnięcie jest zwolnienie z egzaminu gimnazjalnego z części przyrodniczej. Warto przypomnieć, że Wiktor jako uczeń klasy I i II również uzyskał tytuł LAUREATA z fizyki i matematyki. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy!

BRACIA:  WIKTOR i KAROL  NOWACCY   -  LAUREATAMI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU FIZYCZNEGO

W sobotę 25 lutego 2017r. odbył się w Poznaniu Wojewódzki Konkurs Fizyczny dla uczniów gimnazjum – etap wojewódzki. Gimnazjum w Budzyniu reprezentowali bracia: Wiktor i Karol Nowaccy, którzy przygotowywali się pod kierunkiem pani Alicji Kępki, nauczyciela fizyki. Organizatorem konkursu jest Wielkopolski Kurator Oświaty. Na etapie wojewódzkim uczniowie rozwiązywali test konkursowy, który składał się z 10 zadań otwartych oraz 10 zadań zamkniętych różnych typów. Czas przeznaczony na rozwiązanie zadań na etapie wojewódzkim wynosił 120 minut bez przerwy. Uczniowie na konkursie musieli wykazać się znajomością ruchu prostoliniowego i sił, energii, właściwości materii, ruchu drgającego i fal mechanicznych, elektryczności, magnetyzmu, fal elektromagnetycznych i optyki. Miło nam poinformować, że Wiktor Nowacki  i  Karol Nowacki  uzyskali tytuł: laureata Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego. Starszy z braci, Wiktor, jest uczniem trzeciej klasy Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu i tytuł laureata z fizyki uzyskał już po raz trzeci. Sukces Wiktora jest tak znaczący, że trudno będzie go komukolwiek powtórzyć. Młodszy z braci, Karol, uczęszcza do pierwszej  klasy budzyńskiego gimnazjum i uzyskując tytuł laureata z fizyki już zapewnił sobie zwolnienie z egzaminu gimnazjalnego z części przyrodniczej. Obaj bracia są bardzo uzdolnieni, chłonni wiedzy, a przy tym sumienni, obowiązkowi i pracowici.  Cechuje ich wysoka kultura osobista. Wartości wyniesione z rodzinnego domu i wsparcie rodziców pomagają chłopcom w osiągnięciu tak wysokich rezultatów. Cytując słowa jednego z największych fizyków XX wieku, Alberta Einsteina: „ Ważne jest by nigdy nie przestać pytać. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny. Wystarczy więc, jeśli spróbujemy zrozumieć choć trochę tej tajemnicy każdego dnia” gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów.

 

                                                                                     Alicja Kępka

                                                                  Dyplomowany nauczyciel fizyki