Skip navigation

luty 2016

Wzięliśmy udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej „Przestaw się na zdrowe myślenie!”

O tym, że słowa potrafią ranić, wie każdy, ale jak trwały ślad zostawiają w psychice osób zmagających się z różnymi zaburzeniami wie niewielu. Czubek…. Debilka…. Psychol…. Wariatka... Schizol… te i wiele innych „chorych słów” zbyt często pada pod adresem osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnych intelektualnie, starszych lub niesamodzielnych. Nie dość, że krzywdzą i stygmatyzują, to jeszcze mogą zniweczyć pozytywne skutki terapii. Najwyższy czas to zmienić  – uzdrowić… nasze myślenie, a lata szkolne to najlepszy okres na kształtowanie właściwych postaw, obudzenie w odbiorcach empatii i zrozumienia. Dlatego też  nasze gimnazjum wzięło udział w kampanii społecznej zrywającej z CHORYMI SŁOWAMI pod hasłem „PRZESTAW SIĘ NA ZDROWE MYŚLENIE!”. Uczniowie, którzy uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez panią Karolinę Małofiej, mieli szansę dowiedzieć się jak myśleć o drugim człowieku, mając na uwadze jego zdrowie psychiczne. Akcja „zdrowego myślenia” została objęta honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz uzyskała pozytywną opinią Krajowego Konsultanta ds. Psychiatrii. Takie działania wspiera również Dyrekcja Szkoły, Pani Kinga Buszkiewicz, która nieustannie stoi na straży „zdrowego myślenia” swoich uczniów i nauczycieli oraz ich wszechstronnego rozwoju i wychowania.

Charytatywny  Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt

W piątek 12.02.2016r. w hali budzyńskiego gimnazjum rozegrany został Charytatywny  Turnieju Piłki Ręcznej Dziewcząt rocznik 2005 i młodsze. Mury naszej szkoły odwiedziły reprezentacje z SP Buk, SP Gołańcz, SP9 Gniezno, SP12 Gniezno oraz SP Budzyń. Celem tego turnieju było, aby pokazać jak można się świetnie bawić, a przy tym pomagać innym. Każda zawodniczka otrzymała pamiątkowy dyplom i mamy nadzieję, że wywiozła pozytywne wrażenia z wizyty w budzyńskim gimnazjum. Wszyscy uczestnicy Turnieju mieli zapewniony ciepły posiłek, drożdżówki, słodkości oraz napoje, za co serdecznie dziękujemy p. Ciesielskim oraz rodzicom klasy IIc. Dziękujemy również osobom, które przyczyniły się do przeprowadzenia tego przedsięwzięcia – bez Was nie dalibyśmy rady. Dziękujemy!!!

Organizator - UKS Olimpijczyk Budzyń

Galeria obrazów

Nie samą nauką człowiek żyje…

Po kolejnym intensywnym tygodniu wypełnionym nauką, treningami i przygotowaniami do rozmaitych szkolnych wydarzeń, klasa II c wraz z wychowawcą udała się w piątkowe popołudnie - 12.02 br. do Podanina do hotelu Nestor spróbować swoich sił w grze w bowling. Zabawa była przednia! Wszyscy doskonale się bawili, świętując jednocześnie urodziny Ani K. Kolejny klasowy wyjazd już niebawem.

Galeria obrazów

Gimnazjalna „Randka w ciemno”

W poniedziałek, 15 lutego 2016, Samorząd Uczniowski naszego gimnazjum zaprezentował uczniom i jednocześnie przypomniał nauczycielom znany kiedyś z telewizji program rozrywkowy pt.: „Randka w ciemno”. W rolę prowadzących wcielili się Emilia Niemiro i Wojtek Kaczmarek. Do ostatnich chwil tajemnicą owiane było to, kto z uczniów wystąpi w „Randce…” i jaka przypadnie mu rola. Ostatecznie wyboru dokonywali: Kamila Górna, Ola Kin, Fabian Janiszewski i Kacper Chudy. Odpowiedzi kandydatów niejednokrotnie zaskakiwały wybierających, publiczność oraz samych prowadzących J Całą imprezę uświetniły znane piosenki w wykonaniu Kamili Górnej, Wiktorii Habet i Emilii Niemiro.

Galeria obrazów

Lodowiskowa frajda

W poniedziałek, 15 lutego klasy III a i III b  pod opieką pani Białachowskiej, Pawlak i pana Chojnackiego wyruszyły na ekstremalną wycieczkę do Aqaparku w Pile. Głównym celem tego wyjazdu był dwugodzinny pobyt na krytym lodowisku. Jest to jeden z przyjemniejszych sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu. Jazda była przezabawna, a upadki delikatne. Wśród uczestników były osoby, które łyżwy na nogach miały po raz pierwszy.

Galeria obrazów

Przedszkolaki w sali muzealnej gimnazjum

Przedszkolaki, to kolejne pokolenie Polaków, dla których losy ojczyzny zapisane są poprzez eksponaty muzealne. Z prawdziwą przyjemnością w naszej szkole w sali muzealnej gościliśmy dzieci z Przedszkola Samorządowego w Budzyniu. Grupa Żabki pod opieką pani Doroty Chroł i  Biedronki z grupy pani Natalii Kierna  z dużym zainteresowaniem przyglądały się przedmiotom z minionych epok oraz dowiedziały się o ich funkcjonalnym zastosowaniu. Miła atmosfera z historią regionalną w tle była prawdziwą lekcją o przeszłości.

Galeria obrazów

XX KONKURS WIEDZY O WIELKOPOLSCE - etap powiatowy

"Tej, bździągwo, szpycnij, jako tu gemyla w Płoznaniu jest. Ino jakieś zawody robiom to już wuchta wiary mo z gorem.

Łażą na szagę i ło trzymejcie mnie! Wej! Zaroz pod bimbe wlezie tyn ejber. Z ćmikiem w japie. Na blauce widziołżem go łystatnio."                                                                                                                                         

Florentyna Szofer "Tej, bimbej się!" .

To już dwadzieścia lat przygotowują się uczniowie do kolejnych  etapów Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Zawsze dostarcza on niebywałych emocji uczestnikom i ich opiekunom. Tegoroczne eliminacje dla naszego powiatu odbyły się 17 lutego 2016r. w Szkole Podstawowej w Budzyniu. Rywalizację o zdobycie tytułu laureata XX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce rozpoczęły dwie uczennice naszego gimnazjum: Joanna Bucholc oraz Wiktoria Zielińska. Obie uzyskały powyżej 85% punktów i zakwalifikowały się do etapu rejonowego. Wysoki poziom wiedzy gimnazjalistki osiągnęły dzięki studiowaniu zalecanych lektur jako literatury obowiązkowej konkursu. Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody zostały wręczone przez Wicestarostę  Chodzieskiego pana Mirosława Juraszka. Przygotowania do zmagań konkursowych odbywają się pod kierunkiem p. Elżbiety Kurkowiak - Pauszek.

Galeria obrazów

Regionalny Program Integrujący Młodzież Wielkopolską „Młodzi Wielkopolanie – Młodzi Europejczycy”

W poniedziałek 22 lutego 2016 r. naszą szkołę odwiedził Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Młodzieżowego na Rzecz Promocji Kultury, Sportu i Turystyki „ Wędrowanie” Przemysław Nowakowski. Spotkanie odbyło się już po raz piąty dzięki działaniom pani Wicedyrektor Wandy Kempińskiej. Stowarzyszenie organizuje wyjazdy zagraniczne do Grecji, Londynu, Paryża, Rzymu, Skandynawii oraz Szkocji. Uczestnikami jest starannie wybrana i spełniająca określone wymagania młodzież gimnazjalno-licealna z całej Wielkopolski. Podczas takich wyjazdów zawiązują się silne więzy, które podtrzymywane są potem poprzez cykliczne spotkania, prace w wolontariacie oraz inne działania. Dzięki pracy w formie wolontariatu, a nie etatów możliwe było ufundowanie wyjazdów już ponad 300 osobom.

Celami organizacji są:

  • pobudzenie ciekawości świata,
  • umocnienie poczucia przynależności do Wielkopolski oraz pogłębienie znajomości jej geografii i historii,
  • budowanie poczucia dumy z bycia świadomym Wielkopolaninem, a także Europejczykiem,
  • kształtowanie przyjacielskich więzów pośród młodzieży, ucząc ją otwartości na innych ludzi.

W ubiegłym roku uczennica klasy I a - Joanna Bucholc oraz ówczesny trzecioklasista Jan Kulpiński - uczestniczyli w wyjeździe do Londynu. Świetna atmosfera i młodzieżowy klimat, sprawiły że te 10 dni były pełne wrażeń. Młodzież zwiedziła wspaniałe miasto, które urzekło ich swoją wielokulturowością, mnogością zabytków oraz pięknych i ciekawych miejsc. Mieli oni okazję zobaczyć Big Ben, London Eye, Pałac Buckingham, Stadion Chelsea, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud's oraz wiele innych. Dla uczniów była to okazja do zawarcia nowych przyjaźni, poznali wielu ludzi, a z niektórymi do dziś utrzymują kontakt.

A więcej możecie dowiedzieć się na stronie internetowej stowarzyszenia www.wedrowanie.org

Galeria obrazów

 „ Oskar i Pani Róża” - prawdziwe wyzwanie!

W poniedziałek, 29 lutego 2016 r. uczniowie z kółka teatralnego wystawili w auli gimnazjum spektakl Oskar i Pani Róża, na podstawie książki E. E. Schmitta. W roli tytułowego Oskara, chłopca umierającego w szpitalu na raka, wcielił się Mateusz Hoehle, Panią Różę zagrała Joanna Bucholc. Oskar i Pani Róża nie jest typowym przedstawieniem dla dzieci. Nie jest to lekka i łatwa sztuka, nie ma w niej szczęśliwego zakończenia.  Porusza niezwykle trudny temat, jakim jest śmierć dziecka. Oskar umiera i nikt oprócz cioci Róży nie ma odwagi, aby mu o tym powiedzieć. Chłopiec ma żal do rodziców, że nie potrafią z nim rozmawiać, odwiedzają go tylko w niedzielę, że unikają tematu końca, który przecież nieuchronnie się zbliża. Ciocia Róża jest wolontariuszką w szpitalu i opiekuje się odchodzącym chłopcem. Pomiędzy nimi wytwarza się niezwykła więź. Kobieta proponuje Oskarowi, aby swoje niewypowiedziane myśli przelewał na papier w formie listów do Boga, by „nie ciążyły, nie paraliżowały go, nie zatruwały od wewnątrz”.

Oskar i Pani Róża to nie tylko opowieść o wierze, wartości życia, przemijaniu, ale również o miłości, wzajemnej szczerości i uczciwości. Sztuka stanowiła duże wyzwanie dla młodych aktorów. Jak zagrać małego, ale zaraz niezwykle dojrzałego chłopca? Jak przezwyciężyć strach przed publicznością, która przecież nas oceni? Jak być wiarygodnym… Wszyscy aktorzy spisali się na medal! Szczególnie role Oskara i Róży wymagały ogromnego zaangażowania. Zarówno Mateusz, jak i Joasia wywiązali się z tego zadania celująco – byli po prostu wzruszający… O oprawę muzyczną zadbali Czarek Kempiński, który grał na perkusji i Dawid Przybyszewski grający na gitarze. Nastrojową piosenkę tematycznie odpowiadającą sztuce, zaśpiewała Wiktoria Habet. Temat cierpienia, umierania jest trudny do przekazania młodzieży – co więcej - myślę, że w naszej kulturze jest to temat tabu, nie potrafimy rozmawiać o śmierci: „Zapominamy, że życie jest kruche, delikatne, że nie trwa wiecznie. Zachowujemy się tak, jakbyśmy byli nieśmiertelni.”

Absolutna cisza podczas spektaklu, gorące brawa, ciepłe słowa i uśmiech aktorów to dla mnie najpiękniejsza nagroda. Moi kochani jeszcze raz bardzo Wam dziękuje!!!

                                                                                                                             Opiekun teatru szkolnego

Edyta Kaźmierska

 

Galeria obrazów

Gimnazjalna Olimpiada Matematyczno -  Informatycznej „GOMI”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gimnazjalnej Olimpiadzie Matematyczno -  Informatycznej „GOMI”, której organizatorem  jest Gimnazjum im. Ignacego Jana Paderewskiego w Skórzewie. W konkursie wzięło udział czterdzieści szkół  z naszego województwa. GOMI składał  się z etapów: szkolnego i międzyszkolnego i odbywał się w trzech kategoriach wiekowych: kategoria I - uczniowie klas I, kategoria II - uczniowie klas II, kategoria III - uczniowie klas III. Merytorycznie GOMI obejmował wiedzę i umiejętności zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego z matematyki i informatyki w gimnazjum, poszerzone o zadania logiczne. 15 lutego w etapie szkolnym wzięło udział 37 uczniów naszego gimnazjum. W kategorii pierwszej najlepsi okazali się Westphal Maciej, Prech Dominika,  Walczak Jakub. W kategorii drugiej najlepsze wyniki osiągnęli Nowacki Wiktor, Marut Patryk, Zielińska Wiktoria, a w kategorii trzeciej Kozłowski Grzegorz, Ajchsztet Olaf oraz Bruszyńska Magdalena. Trzeciego marca najlepsze trójki w poszczególnych kategoriach zmierzyły się w finale Olimpiady Matematyczno – Informatycznej „GOMI”.  Opiekunami szkolnymi olimpiady były pani Marlena Oko- Kowalczyk oraz pani Katarzyna Pawlak. Dnia 31 marca zostaną ogłoszone wyniki GOMI w Gimnazjum im. Ignacego Jana Paderewskiego w Skórzewie. Trzymamy kciuki za naszych uczestników.

Galeria obrazów