Skip navigation

kwiecień 2016

Szkolni Przebierańcy

Tegoroczny 1 kwietnia Samorząd Uczniowski budzyńskiego gimnazjum ogłosił "dniem w przebraniu". Przebierały się i całe klasy (IIb, IIc) oraz pojedynczy uczniowie. Najciekawsze przebranie, wyłonione poprzez oddawanie "lajków" na gimnazjalnym facebooku, zostanie nagrodzone pizzą, ufundowaną przez SU.

Galeria obrazów

Sukces naszych uczniów na Gimnazjalnej Olimpiadzie Matematyczno - Informatycznej GOMI

Ogromne gratulacje dla uczniów, którzy zajęli najwyższe  lokaty w Gimnazjalnej Olimpiadzie Matematyczno - Informatycznej zorganizowanej przez  Gimnazjum im. Ignacego Jana Paderewskiego w Skórzewie pod patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Przed ogłoszeniem wyników zaproszono uczniów do wspólnej zabawy z wykorzystaniem pilotów iVote Interactive. Odbyła się też rozprawa sądowa na temat cyberprzemocy, przygotowana przez gospodarzy. W Olimpiadzie wzięło udział około 1000 uczniów z 40 szkół. Do finału zakwalifikowało się 360 uczniów, po 120   z każdej kategorii wiekowej. Uczniowie z naszego gimnazjum okazali się bezkonkurencyjni. Oto wyniki:

  • Grzegorz Kozłowski kl. 3b - I miejsce w kategorii klas III
  • Wiktor Nowacki kl. 2a - I miejsce w kategorii klas II
  • Dominika Prech kl. 1a - IX miejsce w kategorii klas I

Szkolni opiekunowie konkursu  pani Marlena Oko – Kowalczyk i Katarzyna Pawlak

Galeria obrazów

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

1 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół w Margoninie odbył się powiatowy etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Wzięli w nim udział drużyny uczniowskie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych naszego powiatu. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą w zakresie bezpiecznego poruszania po drogach, udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu  w  wypadku oraz jak najlepiej przejechać rowerem tor przeszkód. Organizatorem Turnieju jest Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego  i  Komenda Powiatowa Policji w Chodzieży. Po zaciętej i wyrównanej walce, w kategorii szkół gimnazjalnych, nasza drużyna w składzie: Daria Kubanek, Wiktoria Zielińska i Wojciech Kaczmarek zdobyła II miejsce. Serdeczne gratulacje!

Marlena Oko-Kowalczyk

Galeria obrazów

Kabaretowy występ

Natura ludzka i relacje społeczne to niewątpliwie niewyczerpywalne źródło inspiracji dla aktorów i komików kabaretowych. Również młodzież naszej szkoły, chcąc pokazać jak bardzo złożoną i nieodgadniętą postacią jest Kobieta, przygotowała pod kierunkiem pani Karoliny Małofiej program kabaretowy pt. „Łomen Szoł”. Młodzież swoje artystyczne popisy zaprezentowała wcale nie w marcu z racji Dnia Kobiet, ale w kwietniu…. Budzyńscy kabaretowcy przypominają bowiem, że w kalendarzu jest wystraczająco dużo świąt poświęconych sylwetce kobiety – Dzień Matki, Dzień Babci, Dzień Sekretarki, Dzień Teściowej czy też Dzień Pielęgniarki, a to wystraczający powód, by w każdym czasie i każdy sposób wysławiać kobiecą siłę, mądrość i niezależność, a przede wszystkim kobiece wdzięki. „Łomen szoł” to seria scenek kabaretowych, w których to, między innymi, w sposób komiczny zostały podkreślone stereotypy dotyczące zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Uczniowie długi czas przygotowywali się do występu, popołudniami spotykając się między murami szkoły. Budzyńska młodzież po raz kolejny wykazała się talentem komicznym, przybierając najróżniejsze role - od barmanów po swawolne celebrytki. Społeczność szkolna wydawała się bardzo zaabsorbowana przedstawieniem. Widzowie mogli poznać sposób myślenia kobiet, mogli odkryć co myślą tak naprawdę kobiety, kiedy mówią, że "nic się nie stało" bądź „domyśl się”.  Całość dopełniły również układy i skecze taneczne, jak i przerywniki muzyczne, wykonywane przez naszych zdolnych kabaretowców. Bez wątpienia można stwierdzić, że społeczność uczniowska oraz nauczyciele spędzili z kabaretem "Co NieCo" przyjemne chwile, które wymalowały uśmiechy, a czasem nawet łzy (oczywiście ze śmiechu!) na ich twarzach! Panie i panowie... "ŁOMEN SZOŁ"

Galeria obrazów

Sukcesy językowe na Międzygimnazjalnym Konkursie Języka Niemieckiego

W piątek 8 kwietnia 2016 roku w szkole w Ratajach odbył się Międzygimnazjalny Konkurs Języka Niemieckiego. Brało w nim udział 26 uczniów z gimnazjów naszego powiatu. Nasze gimnazjum reprezentowali : Michalina Nowak, Anna Kryczka, Wiktoria Zielińska oraz Patryk Grochowalski. Uczniowie mieli do rozwiązania pisemny test leksykalno-gramatyczny. Następnie 8 uczniów z najlepszymi wynikami zakwalifikowało się do etapu ustnego. Wśród szczęśliwej ósemki była nasza trójka: Michalina, Wiktoria i Patryk. Konkurs zakończył się dla nas sukcesem. Michalina Nowak zajęła III miejsce, a Wiktoria i Patryk V. Gratulujemy sukcesu i czekamy na kolejne!!!

Galeria obrazów

Zbiórka puszek

Uczniowie, którzy realizują projekt edukacyjny „Każdy ma swój Everest” podjęli się kolejnego zadania, którego realizacja zbliża ich coraz bardziej do osiągnięcia wyznaczonego celu, jakim jest wyjazd w góry. Młodzież poszukuje różnorodnych sposobów na obniżenie kosztów swego wyjazdu. Dlatego też cyklicznie organizuje zbiórki surowców wtórnych. Podsumować zatem już możemy kolejną akcję zbiórki puszek aluminiowych, która okazała się bardzo owocna. Zebrano bowiem 232 kg puszek. Najwięcej puszek zebrała Angelika Remiszewska, bo aż 2874 sztuk . Ponad 2 tysiące puszek zebrała także Joanna Bucholc. Dziewczyny można nazwać śmiało prawdziwymi Ekorekordzistkami!

Galeria obrazów

Uroczystość wręczenia zaświadczeń laureatom konkursów przedmiotowych w roku szkolnym 2015/2016

12 kwietnia 2016 w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu 413 laureatów konkursów przedmiotowych organizowanych dla uczniów gimnazjów województwa wielkopolskiego odebrało z rąk Wielkopolskiego Kuratora Oświaty pani Elżbiety Leszczyńskiej zaświadczenia i nagrody. Wśród wyróżnionych uczniów zaszczytu dostąpił Wiktor Nowacki - uczeń  II  klasy, który w bieżącym roku szkolnym został dwukrotnym laureatem z fizyki i matematyki. Nauczycielami prowadzącymi ucznia do tak wielkiego sukcesu były panie: Alicja Kępka  i Gabriela Piotrowicz. W tegorocznych konkursach przedmiotowych uczestniczyło aż 50 043 uczniów z 575 gimnazjów województwa wielkopolskiego. Tytuł laureata uzyskało 558 uczniów z różnych przedmiotów. Uroczystość wręczenia zaświadczeń laureatom konkursów uświetnił występ uczniów Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Po uroczystości była okazja do rozmów i pamiątkowych fotografii. Na twarzach laureatów, ich rodziców i nauczycieli dostrzec można było wzruszenie i dumę. Zapytałam laureata co dał mu udział w konkursie, co było dla niego najtrudniejsze podczas przygotowań, co zyskał dzięki udziałowi w konkursie  i czy zachęcałby innych uczniów do wzięcia udziału w konkursie? Z dużą przyjemnością pragnę poinformować, że dla Wiktora czas spędzony w szkole,  na lekcjach i kołach zainteresowań z fizyki i matematyki był  prawdziwą przyjemnością. Laureat nie żałuje żadnej chwili spędzonej na poszerzaniu wiadomości a rozwiązywanie coraz trudniejszych zadań sprawiało mu dużą przyjemność i wyzwalało chęć poznawania nowych informacji. A co zyskał? Zyskał wiedzę i jeszcze większą sympatię - zarówno w klasie,  jak i wśród całej społeczności szkolnej. Wyjazdy na kolejne szczeble konkursów -  do Piły i Poznania umożliwiły mu zwiedzenie różnych  szkół i poznanie nowych przyjaciół. Wiktor szczerze zachęca swoje koleżanki i kolegów do wzięcia udziału w konkursach, w celu poszerzenia wiadomości i osobistego rozwoju. W rozmowie z rodzicami naszego laureata dowiedziałam się, że są z niego bardzo dumni, cieszą się z jego osiągnięć a ponadto zauważają, że rzetelna praca w szkole zwiększyła  zaangażowanie w  pracach domowych, które Wiktor sobie również sam wyznacza. Wiktorze! Laureacie! Tak trzymaj! Życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                               Alicja Kępka

nauczyciel fizyki

Galeria obrazów

Spotkanie z ciekawym człowiekiem

Dnia 14. kwietnia br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu odbyło się spotkanie z podróżnikiem i pisarzem, panem Romanem Pankiewiczem, który przedstawił uczniom Gimnazjum im. Powstańców Wlkp. swoją rozległą wiedzę na temat historii oraz kultury państwa niemieckiego, poczynając od czasów starożytnych i wojny plemienia germańskiego z Cesarstwem Zachodniarzymskim, a kończąc na czasach współczesnych. Podczas swojej prezentacji pisarz wspierał się licznymi fotografiami, również własnego autorstwa, oraz fragmentami filmów, który dopełniał wypowiedziami opartymi na doświadczeniach, które nabył podczas swoich podróży. W pierwszej części spotkania przedstawił bieg rozbudowy potęgi kulturalnej i terytorialnej państwa germańskiego, a w kolejnej części przywołał historię okresu II wojny światowej oraz obraz dzisiejszych Niemiec, przybliżył również sytuację polityczną związaną z ciągłym napływem fali imigrantów z całego globu, do tego kraju będącego jednocześnie jednym z czterech największych potęg gospodarczych na świecie. Spotkanie z Romanem Pankiewiczem przebiegło w miłej atmosferze i rozbudziło w uczniach naszej szkoły ciekawość i zafascynowanie, oraz wywołało dobre wrażanie, które pozostanie w pamięci uczestników tegoż spotkania jeszcze przez długi czas.

Galeria obrazów

Słodkie podziękowania

Uczniowie klasy III b postanowili w bardzo oryginalny sposób złożyć wszystkim nauczycielom podziękowania za przekazaną wiedzę. Obdarowali oni bowiem Grono Pedagogiczne tortem, który upiekł własnoręcznie uczeń tej klasy, Mateusz Kabat. Ten słodki sposób wyrażenia wdzięczności wywołał wśród nauczycieli ogromne zaskoczenie, ale i radość. Dziękujemy!

Budzyńscy Gimnazjaliści na  Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

Jest taki czas w roku kiedy Politechnika Poznańska staje się gospodarzem Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki jednej z największych imprez popularyzujących naukę i sztukę w kraju. 19 kwietnia 2016r.  uczniowie  naszej szkoły przybyli do murów Politechniki Poznańskiej, aby zaspokoić głód wiedzy i zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami ze świata,  zaawansowanych technologii i po prostu świetnie się bawić w towarzystwie naukowców oraz studentów dla których nauki ścisłe nie skrywają absolutnie żadnych tajemnic. Politechnika Poznańska postawiła, w tym roku, na zupełnie nową formę. Już nie „ Polifestiwal”, a „ Techno-Show ”, czyli otwarty park technologiczny, gdzie wykłady ustąpiły miejsca pokazom i prezentacjom, a uczniowie zamiast tylko słuchać poznali tajniki nauk ścisłych organoleptycznie. Entuzjastyczne reakcje zwiedzających były najlepszą recenzją tego wydarzenia oraz dowodem na to, że aby zrozumieć naukę trzeba poczuć ją wszystkimi zmysłami. Uczestnikami tegorocznego festiwalu byli uczniowie  I i II klas  wraz z opiekunami - paniami: Alicją Kępką i Gabrielą Piotrowicz. Trzecioklasiści pisali w tym dniu egzamin gimnazjalny z części przyrodniczej i matematycznej. Miło nam poinformować, że wkrótce po festiwalu otrzymaliśmy od organizatora festiwalu  e- maila o następującej treści:

           Szanowni Państwo,

W imieniu Jego Magnificencji Rektora, swoim oraz wszystkich osób zaangażowanych w organizację festiwalu Techno-Show w Politechnice Poznańskiej, serdecznie dziękuję za odwiedzenie murów naszej Uczelni i udział w festiwalu Techno-Show. Warto zaznaczyć, że Festiwal to nie tylko naukowcy, projekty, czy wspomnieni już organizatorzy - to także Państwo wraz ze swoimi podopiecznymi, którzy są dla nas motywacją i inspiracją do dalszych działań na rzecz promowania tego typu przedsięwzięć. Zarówno frekwencja jak i widok rozentuzjazmowanych dzieciaków, poznających tajniki nauk ścisłych z uśmiechem na ustach, to właśnie te elementy dla których warto angażować się w te i podobne projekty. Mam nadzieję, że w przyszłym roku obdarzycie nas Państwo nie mniejszym zaufaniem, a ze swej strony obiecuję, że podejmiemy wszelkie działania aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić kolejną edycję festiwalu.

                                   Z wyrazami szacunku

                                   Rafał Rybak

                                   Uczelniane Centrum Kultury

Galeria obrazów

Egzaminy gimnazjalne za nami

W dniach 18-20 kwietnia br. odbyły się w naszej szkole - podobnie jak w całym kraju- egzaminy gimnazjalne. W poniedziałek trzecioklasiści przystąpili do części humanistycznej tego egzaminu- od rana rozwiązywali arkusz z zakresu historii i WOS-u, a po przerwie z języka polskiego. Następnego dnia rozwiązywali arkusze z części matematyczno- przyrodniczej - najpierw z przedmiotów przyrodniczych tj. fizyki, geografii, biologii i chemii, a po przerwie z matematyki), a w środę z języka obcego nowożytnego. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać. Każdy zdający otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach swojego egzaminu. Dla każdego z powyższych zakresów będą podane dwie liczby: wynik procentowy oraz wynik centylowy. Wyniki egzaminu decydują o dalszej edukacji uczniów, ponieważ ilość zdobytych punktów ma wpływ na rodzaj szkoły średniej, do której absolwent gimnazjum może ubiegać się o przyjęcie. Wyniki egzaminu odzwierciedlają jaki jest poziom wiedzy i umiejętności ucznia kończącego 3-letnią naukę w gimnazjum. Zakończyły się egzaminy gimnazjalne i teraz wszyscy muszą uzbroić się w cierpliwość oczekując na wyniki

Galeria obrazów

Dzień Ziemi

W piątek 22 kwietnia 2016r. trzecioklasiści naszego gimnazjum w celu uczczenia Dnia Ziemi zostali zaangażowani w sadzenie drzewek oraz zbieranie śmieci. Przy okazji odpoczęli po męczących egzaminach. Po kilku godzinach pracy wrócili do szkoły z uśmiechami na twarzach i dobrymi humorami. Mamy nadzieję, że świętowanie Dnia Ziemi w ten sposób stanie się tradycją w naszej szkole.

Galeria obrazów

Z wizytą u budzyńskiego  producenta klocków hamulcowych.

Uczniowie klas III naszego Gimnazjum skorzystali w dniu 25 kwietnia z zaproszenia jednej z najprężniej działających na lokalnym rynku pracy firm – firmy LUMAG. Podczas tej wizyty młodzieży towarzyszyła Pani Dyrektor- Kinga Buszkiewicz  oraz Szkolny doradca zawodowy- Żaneta Puweł. Firma LUMAG specjalizuje się w produkcji klocków hamulcowych Breck. Produkty te powstają w oparciu o najnowsze technologie. Jednak bardzo ważnym elementem przedsiębiorstwa  jest także jej idea- w firmie LUMAG nauka jest procesem ciągłym. Jak podkreślają przedstawiciele firmy- Chcąc „być przed innymi” i znacząco istnieć na konkurencyjnym rynku jesteśmy zorientowani na nieustanny ROZWÓJ. Warunkiem koniecznym do osiągania sukcesów jest posiadanie najbardziej aktualnej wiedzy, dlatego nasza współpraca z uczelniami wyższymi, instytucjami badawczymi, przedsiębiorstwami oraz organizacjami branżowymi często daje wyjątkowe możliwości zdobycia nowych doświadczeń. Nowatorskim pomysłem firmy jest próba objęcia patronatu klasę Technikum w zawodzie – technik mechanik w Zespole Szkół Ponadgimnzjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży w roku szkolnym 2016/2017. Dlatego też głównym celem naszej wizyty było szczegółowe zaprezentowanie  przez przedstawicieli LUMAG naszych uczniów z  tą ofertą . W tym miejscu pragniemy złożyć serdeczne podziękowania  osobom, które przyczyniły się do zorganizowania spotkania. Dzięki temu  nasza młodzież nie tylko dowiedziała się jak ma przebiegać nauka w tym zawodzie, ale jednocześnie jako jedyni w powiecie mieliśmy okazję  zapoznać się ze  specyfiką zakładu pracy, jej wysokimi standardami oraz zaobserwować jak przebiega produkcja oraz przez ile działów musi przejść produkt, by ostatecznie trafić na sklepowe półki. Jestem pewna, że uczniowie, którzy chcą pojąć wyzwanie na kolejne 4 lata, interesują się techniką oraz z łatwością uczą się przedmiotów ścisłych znajdą początkowo jako uczniowie a później jako pracownicy miejsce dla siebie w firmie LUMAG.

                                                                                                                          Żaneta Puweł

Galeria obrazów

Symbole Światowych Dni Młodzieży w Budzyniu.

Spotkaniom w ramach Światowych Dni Młodzieży zawsze towarzyszą dwa szczególne symbole podarowane przez papieża Jana Pawła II – Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Znaki te nie tylko są z młodymi podczas kolejnych wielkich spotkań Światowych Dni Młodzieży, ale nieustannie pielgrzymują po świecie z kraju do kraju, z kontynentu na kontynent. Są jak powiedział błogosławiony Jan Paweł II „niczym pochodnia podawana z rąk do rąk” i „jak świetlany znak ufności młodych pokoleń trzeciego tysiąclecia”. Obecnie symbole są na terenie naszej archidiecezji, a w środę 27 kwietnia mieliśmy zaszczyt gościć je w Budzyniu. Młodzież naszego gimnazjum na czele z ks. Proboszczem i parafianami modliła się przy nich w kościele. To wielkie przeżycie móc dotknąć tych znaków i w ich obecności zawierzyć się Bożemu miłosierdziu.

Galeria obrazów

Apel z okazji Święta Narodowego 3 Maja.

28 kwietnia uczniowie naszej szkoły mieli okazje uczestniczyć w uroczystym apelu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, młodzież pod opieką pani Elżbiety Kurkowiak-Pauszek i Hanny Danielewicz  przygotowała montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaprezentowano także historię Konstytucji. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni o tematyce patriotycznej.  Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych. Takie apele to doskonała okazja do przypomnienia uczniom ważnych faktów z historii Polski.

Galeria obrazów