Skip navigation

czerwiec 2017

Kolejny sukces Dominika

Dominik Romanowski odniósł kolejny ogromny sukces w dziedzinie znajomości historii, został LAUREATEM Finałów XXII KONKURSU HISTORYCZNEGO im. majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864, odbywającym się w Warszawie, w roku szkolnym 2016-2017, opiekunem była pani Hanna Danielewicz. Wielkie gratulacje od społeczności gimnazjalnej. Laureatem ze Szkoły Podstawowej został Szymon Nowak przygotowany przez pana Dariusza Dudziaka, wielkie gratulacje i uznanie za ogromny wysiłek i trud w zgłębianiu historycznych zakamarków. MY, nauczyciele dziękujemy za wartościową postawę patriotyczną uczniów.

LATO ARTYSTYCZNE 2017

"Lato Artystyczne" jest to impreza o charakterze kulturalno-edukacyjnym, mająca na celu promocję twórczości artystycznej w dosłownym tego słowa znaczeniu - od rzeźby, poprzez malarstwo, fotografię, muzykę, film, teatr do literatury. W ramach "Lata Artystycznego" organizowany jest dla dzieci i młodzieży  z terenu całej gminy cykl spotkań z różnymi twórcami - artystami. We wtorek, 13 czerwca 2017 roku Biblioteka Publiczna w Budzyniu zaprosiła dzieci i młodzież do udziału w VII edycji "Lata Artystycznego". Ta kulturalno-edukacyjna impreza ma na celu przede wszystkim popularyzacje literatury i czytelnictwa oraz umożliwia uczestnikom poznanie twórców - artystów różnych dziedzin kultury. W auli naszego gimnazjum odbyło się spotkanie poświęcone „naszym mieszkańcom i ich pasji”. Tego dnia zaprezentowali się u nas: Pani Maria Jabłońska – twórczyni prac rękodzielniczych i pasjonatka malarstwa, Pan Józef Wróblewski – lokalny fotoreporter i dziennikarz oraz Wiktor Nowacki – uczeń naszej szkoły, pasjonat robotyki i automatyki. Na spotkanie została zaproszona młodzież z różnych klas, którą interesował szeroko pojęty temat związany z ich twórczością. Atmosfera tego spotkania była wspaniała, a goście dostarczyli uczestnikom spotkania wielu niezapomnianych wrażeń. Na zakończenie imprezy, nasi goście, zebrali oklaski od całej społeczności szkolnej.

Galeria obrazów

Odpowiedzialni już dziś. Program „Bądź odpowiedzialny -wychowanie do odpowiedzialności i partnerstwa w rodzinie”

W bieżącym roku szkolnym realizacja programu „Bądź odpowiedzialny – wychowanie do odpowiedzialności i partnerstwa w rodzinie” to kontynuacja trwającego od 2007 roku projektu, który cieszy się popularnością wśród  naszej młodzieży.  Program realizowany jest przy pomocy p. Kamili Kuczyńskiej oraz p. Elżbiety Kurkowiak-Pauszek, które przeprowadziły zajęcia warsztatowe dotyczące opieki nad  symulatorem. Adresatami tego programu są uczniowie  klas  III gimnazjum. Podstawowym celem projektu jest weryfikacja założenia, iż „dzięki zdobyciu doświadczeń związanych z symulacją opieki nad niemowlęciem u nastolatków może nastąpić korzystna modyfikacja ich postaw wobec małżeństwa, rodzicielstwa i rodziny”. W programie wykorzystano symulatory w postaci lalek – wiernych kopii 3-miesięcznego dziecka, które dzięki złożonym zabiegom programistów komputerowych w znacznej mierze prezentowały potrzeby małego dziecka. . Program ten w założeniach ma zmierzać do kształtowania prawidłowych, serdecznych więzi w rodzinie, przywrócenia dialogu rodziców z dziećmi na ważkie, życiowe tematy, do kształtowania postaw odpowiedzialności i opiekuńczości niezmiernie istotnych w funkcjonowaniu współczesnego człowieka w kontaktach rodzinnych, ale również w szerszych pozarodzinnych relacjach społecznych. Realizacja programu polegała na przeprowadzeniu cyklu zajęć dotyczących problematyki przyjaźni, miłości i rodziny oraz instruktażu obsługi symulatorów. Kolejna część programu obejmowała weekendową opiekę nad symulatorem niemowlęcia. Po zakończeniu programu uzyskałyśmy pozytywne deklaracje postaw uczniów wobec małżeństwa, rodzicielstwa i rodziny. Pozytywne były również relacje uczniów z przebiegu symulacji opieki nad niemowlęciem.  Uczniowie uzyskali wysokie wyniki symulacji opieki, oscylujące pomiędzy 95 – 100%.

Galeria obrazów

Powiatowy Turniej Wiedzy Prewencyjnej

9 czerwca 2017 roku w Margoninie odbył się Powiatowy Turniej Wiedzy Prewencyjnej. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów. Wiktoria Zielińska pokonywała rowerem tor przeszkód, Wojciech Kaczmarek strzelał do tarczy z wiatrówki, Karol Nowacki strzelał piłką do bramki, Wiktor Nowacki oddawał rzuty do kosza. Oprócz tego cała czwórka wypełniła test wiedzy teoretycznej dotyczący takich m.in. obszarów jak wiedza prewencyjna z zakresu działań policji, straży pożarnej, wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego, nadleśnictwa. Drużyna Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu zajęła 2 miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych. Za przygotowanie uczestników odpowiadali: Małgorzata Polak (przygotowanie sportowe) oraz Robert Chojnacki (przygotowanie merytoryczne), który sprawował także opiekę nad drużyną w czasie zawodów w Margoninie. „Podczas ostatnich czterech turniejów drużynie z Budzynia udało się uzyskać dwa razy trzecie i  raz drugie miejsce. Tegoroczny kolejny sukces potwierdza, że młodzież naszej szkoły odznacza się sprawnością fizyczną oraz posiadaniem wiedzy teoretycznej. Udział w tego typu imprezach zwiększa szansę na to, że w sytuacji zagrożenia nasi uczniowie/absolwenci będą wiedzieli jakie działania należy podjąć by zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym. Serdecznie dziękuję naszej drużynie za zaangażowanie i gratuluję sukcesu” mówi opiekun drużyny Robert Chojnacki. Gratulujemy i liczymy na kolejne sukcesy w następnych latach.

Galeria obrazów

Sukces Piłki Ręcznej Dziewcząt z Gimnazjum w Budzyniu powtórzony!

Drużyna Dziewcząt z Gimnazjum w Budzyniu powtórzyła sukces z poprzedniego roku i zajęła IV miejsce w Województwie Wielkopolskim w Piłce Ręcznej. W Finale Wojewódzkim przyszło się nam zmierzyć z potęgami piłki ręcznej czyli zespołami z Gniezna, Kępna i Buku. Są to drużyny, które corocznie mierzą się z najlepszymi w kraju zajmując wysokie lokaty (pierwsza ósemka w Polsce). Choć medal był tak blisko i czujemy niedosyt to warto podkreślić, że doceniono nasze starania i rozwój piłki ręcznej w Budzyniu, oddając nam organizację imprezy na najwyższym szczeblu województwa. Uroczystego otwarcia zawodów odbywających się w hali Budzyńskiego Gimnazjum dokonali: Dyrektor Gimnazjum p. Kinga Buszkiewicz, Wójt Gminy Budzyń p. Marcin Sokołowski oraz Starosta Powiatu Chodzieskiego p. Julian Hermaszczuk. Zaproszenie na Finał przyjęli również: Wice Wójt Gminy Budzyń p. Piotr Jankowski, Przewodniczący Rady Gminy Budzyń p. Zenon Nowicki, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Chodzieży p. Leszek Naranowicz, Przewodniczący Komisji Oświaty, Sportu i Turystyki p. Mariusz Ajchsztet, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Budzyniu p. Dariusz Dudziak, Prezes BKS „Kłos” Budzyń p. Grzegorz Troczyński, Przewodniczący LZS Budzyń p. Roman Szlabs oraz Prezes Wielkopolskiego Szkolnego Związku Sportowego p. Zdzisław Urbańczyk. Dziękujemy za przybycie na nasze zawody tak znamienitych gości mając nadzieję, iż w przyszłości będzie jeszcze okazja pokazać Państwu ponownie piłkę ręczną w kobiecym wydaniu na tak wysokim szczeblu. W Budzyńskim Finale wygrało Gimnazjum z Gniezna, uzyskując awans do Mistrzostw Polski. Drugie miejsce zajęło Gimnazjum z Kępna, natomiast trzecie Gimnazjum Buk. Nasze dziewczęta zajmując miejsce czwarte nie mają się co smucić, bo jak mówi p. Dyrektor Gimnazjum „To jest IV miejsce na 611 gimnazjów w Wielkopolsce”. Dziękujemy za pomoc w organizacji zawodów p. Witkowi Kukla oraz p. Mirkowi Przybyszewskiemu, ale przede wszystkim podziękowania należą się naszej młodzieży na trybunach (jesteśmy z Was dumni) – w końcu hala „grała” razem z zawodniczkami!!!

Trenerzy

Galeria obrazów

Zwieńczenie całorocznego projektu „Każdy ma swój Everest” jak co roku jest wyjazd w Tatry

Dla 40 uczniów realizujących projekt „Każdy ma swój Everest” czerwiec jest miesiącem wyjazdu w góry. Po całorocznej pracy młodzi „Everestowcy” wraz z opiekunami: p. Kingą Buszkiewicz,  p. Małgorzatą Polak, p. Hanna Danielewicz oraz p. Elżbietą Pauszek w dniach 1-9 czerwca wyjechali na wycieczkę. Pierwszym punktem były Tarnowskie Góry i Sztolnia Czarnego Pstrąga gdzie przepłynięto łodziami przy świetle karbidówki 600 metrowego odcinka kopalni. Następnie udano się do   Miasteczka Twinpigs w Żorach gdzie uczniowie wraz z opiekunami świetnie się bawili w klimacie Dzikiego Zachodu. Ponieważ był to Dzień Dziecka w miasteczku odbył się koncert grupy Arka Noego pt. „Wyjątkowy osioł”. Na zakończenie dnia grupa udała się do Katowic by w sali koncertowej NOSPR wysłuchać III Koncertu fortepianowego Sergiusza Prokofiewa oraz  IV Symfonii Piotra Czajkowskiego. Orkiestrę prowadził  - Domingo Hindoyan  światowej sławy dyrygent. Dla wszystkich było to bardzo ambitny punkt wycieczki oraz niesamowite przeżycie pomimo, że kilku uczniów przysnęło w filharmonii. Kolejnego dnia zwiedzano Katowice: Spodek, Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz Nikiszowiec. Kolejne dni grupa spędziła w Zakopanem wędrując po górach i zdobywając kolejne szczyty. Dla 9 uczestników projektu był to już 3 wyjazd w Tatry z grupą projektową ale dopiero w tym roku udało się im wejść na Giewont. Dużym sukcesem dla 20 uczniów było zaklepanie krzyża na Giewoncie pomimo, że widoków prawie nie było ze względu na niski pułap chmur. Zaliczono również spływ Dunajcem i zamek w Niedzicy, wszyscy przeszli Dolinę Kościeliską, Wąwóz Kraków i Smoczą Jamę gdzie wspinano się po łańcuchach. Wjazd kolejką na Gubałówkę oraz zjazd z Butorowego Wierchu wyciągiem krzesełkowym i dalej ścieżką pod reglami powrót do hotelu też można zaliczyć do udanych. Uczniowie weszli również do Pustelni Brata Alberta, na Kalatówki,  Polanę Kondratową, ścieżką nad reglami zeszli do doliny Białego i dalej na skocznie. Po całodziennych wędrówkach wszyscy chętnie relaksowali się i nabierali sił na kolejne dni górskich wspinaczek w termach Chochołowskich – największym kompleksie basenów termalnych na Podhalu. W drodze powrotnej do domu zwiedzano kopalnie węgla kamiennego Guido w Zabrzu. Ten tygodniowy wyjazd w góry dostarczył uczniom masy wspomnień i przeżyć, które na pewno kiedyś wywołają na ich twarzach szeroki uśmiech. Projekt Każdy ma swój Everest ma na celu zaszczepić w uczniach miłość do gór. Góry można kochać lub nienawidzić ale Everestowcy to w większości miłośnicy adrenaliny i pięknych widoków.

 

Galeria obrazów

Tydzień projektów gimnazjalnych

Dni od 5 do 9 czerwca br. w budzyńskim gimnazjum przebiegały pod znakiem „Tygodnia projektów”. Uczniowie wybierali tematy z różnych dziedzin nauki i pod kierunkiem swoich opiekunów realizowali różnorodne przedsięwzięcia. W ten sposób wzbogacali wiedzę, rozwijali umiejętności, pasje, poszerzali horyzonty w niezwykle ciekawy i niekonwencjonalny sposób. Tydzień projektów uświadomił wszystkim, że nauczanie i uczenie się to wspaniała  przygoda, która daje wiele radości i satysfakcji.  Efekty swej pracy zespołowej grupy  zaprezentowały na apelu, który odbył się 22 czerwca, będąc jednocześnie apelem podsumowującym całoroczną pracę gimnazjum. W czasie Tygodnia projektów realizowano następujące projekty:

1. Każdy ma swój Everest ( Karolina Małofiej, Małgorzata Polak, Hanna Danielewicz, Elżbieta Kurkowiak - Pauszek, Kinga Buszkiewicz )

2. Niewyczerpana wspaniałość świata (Jolanta Białachowska, Katarzyna Pawlak, Zofia Wieczorek )

3. Kormoran  ( Anna Dajczak, Żaneta Puweł, Kamila Kuczyńska )

4. Fenomen paradokumentów ( Edyta Kaźmierska, Gabriela Piotrowicz )

5. Skalne Miasto- Praga- Drezno -wycieczka realna i wirtualna (: Barbara Adamska, Karolina Biszof, Agnieszka Fifer, Natalia Walczak )

6. Ciekawe miejsca na terenie gminy Budzyń ( Małgorzata Jeska, Marlena Oko - Kowalczyk )

7. Sztuka  - moja pasja ( Alicja Kępka )

8. Żyj zdrowo na sportowo ( Jarosław Dajczak, Renata Aniołek )

Budzyńskie gimnazjum przestaje istnieć

W wyniku reformy budzyńskie gimnazjum od 31.08.2017 roku przestaje istnieć. Po raz ostatni wprowadzono Sztandar Szkoły i zaśpiewano hymn gimnazjum w piątek 23.06.2017. Gimnazjum powstało 1.09.1999 roku i wtedy to nauczyciele zostali „przymusowo” przeniesieni do pracy w gimnazjum, które było tworzone od podstaw. 1.09.2003 roku gimnazjum zostaje przeniesione na ulicę Rogozińską 52. Władze gminy oddają do użytku nowy, piękny i nowocześnie wyposażony budynek, który jest „ oczkiem w głowie” nie tylko wójta ale i wszystkich nauczycieli. Gabinety przedmiotowe były tworzone i doposażane za środki pozyskane od sponsorów lub własne nauczycieli. W maju 2008 roku zaczyna funkcjonować hala sportowa – na tak pięknym obiekcie uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach sportowych. Hala służyła również całej społeczności lokalnej i nie tylko.W ciągu 18 lat istnienia gimnazjaliści odnosili liczne sukcesy w nauce i sporcie, realizowali różnego rodzaju projekty współpracując z wieloma instytucjami, pozyskując dodatkowe środki. To dzięki nauczycielom z gimnazjum nawiązano partnerstwo gmin Budzyń – Ahlerstedt a polsko – niemiecka wymiana młodzieży w tym roku obchodziła 15 lecie.

Uzyskano 25 tytułów LAUREAT konkursu przedmiotowego:

 1. Bartłomiej Lehmann - 3 krotny
 2. Katarzyna Kabat
 3. Patrycja Chmiel
 4. Patryk Dybowski
 5. Szymon Łuszczki - 2 krotny
 6. Krystian Ślesiński
 7. Kinga Romanowska
 8. Wiktor Nowacki - 7 krotny
 9. Joanna Bucholc - 3 krotny
 10. Wiktoria Zielińska - 2 krotny
 11. Dominik Romanowski - 2 krotny
 12. Karol Nowacki

W tym roku szkolnym był olbrzymi wysyp laureatów, finalistów różnego rodzaju konkursów a na osłodę likwidacji placówki gimnazjaliści napisali egzamin końcowy najlepiej w powiecie, a z języka polskiego lepiej niż średnia wojewódzka.

Wypracowaliśmy wiele form pracy i działań które stały się już tradycją i dobrym zwyczajem. Były to między innymi:

 • Kultywowanie pamięci o powstaniu wielkopolskim i innych świętach narodowych
 • Tydzień projektów
 • Akcje charytatywne
 • Akcja "posadź drzewo "
 • Kolędowanie
 • Sport na wysokim poziomie

A wszystko po to by młodzieży z gminy Budzyń w wieku 13 – 16 lat stworzyć drugi dom. By młodzież chętnie chodziła do gimnazjum, by rozwijała się wszechstronnie, by stała się kreatywna, by poznała własne talenty i byśmy mogli być z nich dumni.

Budzyńskie gimnazjum wypuściło 1807 absolwentów. Reforma oświaty pozbawiła nauczycieli gimnazjum wszystkiego tego, co przez lata zostało stworzone. Jedną decyzją, jednym podpisem pozbawiono nauczycieli i uczniów obecnych klas I i II  domu jaki przez 18 wspólnie stworzono. Szkoła to nie tylko budynek, nie tylko instytucja, szkoła to przede wszystkim ludzie, którzy w sposób twórczy, odpowiedzialny i przyzwoity w niej współpracują, aby zrealizować w sumie tylko dwa cele, jakimi są NAUKA i WYCHOWANIE. Ani jedno, ani drugie nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc i życzliwość wielu ludzi.

Dyrektor Gimnazjum Kinga Buszkiewicz kieruje serdeczne podziękowania rodzicom bez których nie udałoby się zorganizować wielu szkolnych przedsięwzięć, sponsorom, którzy wspomagali nas materialnie i nie tylko. "Za uśmiech uczniów, za słowa otuchy kierowane do mnie przez wielu rodziców, a także mieszkańców społeczności lokalnej i nie tylko, którzy nie mają już dzieci w szkole, a dla których budzyńskie gimnazjum było swoistym centrum i kolebką wychowania, bardzo serdecznie dziękuję" – powiedziała Kinga Buszkiewicz

 Uczniowie z najwyższą średnią w roku szkolnym 2016/2017

kl I

 • Nowacki Karol - 5,54 ( laureat konkursu fizycznego )
 • Ciesielska Marta - 5,23

kl  II 

 • Westphal Maciej - 5,25
 • Walczak Jakub - 5,17
 • Wojciechowski Jan - 5,08
 • Grochowalski Patryk – 4,92

kl III

 • Nowacki Wiktor – 5,67
 • Zielińska Wiktoria – 5,56 oraz 100% frekwencja przez cały rok
 • Bucholc Joanna – 5,28
 • Wawrzyniak Sylwia – 4,94
 • Kubanek Daria – 4,88
 • Kędzierska Julia – 4,82
 • Tomczyk Patryk – 4,81

 

Galeria obrazów

TWORZYMY POLSKĘ PRZODKÓW. Z honorem i w poczuciu wzorowo wypełnionego obowiązku

 Okręglik jest szczególnym miejscem dla Budzyniaków. W okresie wzmożonej germanizacji postawiono na Okręgliku Figurę Matki Bożej. U stóp Maryi 7 II 1919 r. powstańcy zdobyli niemiecki wóz pancerny podczas Powstania Wielkopolskiego 1918/19. Po wtargnięciu  wojsk hitlerowskich  w 1939 r. figura została zniszczona. Po wojnie nie było atmosfery na odbudowanie figury, idea odbudowy  pojawiła się dopiero w 1977 roku. Wówczas to po kraju pielgrzymowała kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, dotarła ona również do Budzynia.  Wraz z kopią obrazu przyjechał do Budzynia ojciec Eustachy Rakoczy. W niedzielę 25 czerwca 2017roku Ojciec dr hab. Eustachy Rakoczy Paulin z Jasnej Góry odprawił mszę świętą w rocznicę wydarzeń sprzed czterdziestu lat .W otoczeniu ołtarza  znajdowały się liczne poczty sztandarowe organizacji i instytucji z terenu Budzynia. Wśród nich uczniowie gimnazjum  opiekujący się Sztandarem Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich oraz Sztandarem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.  W dziejach naszego narodu  troska o sztandar i  znajomość historii  świadczyły o wierności tradycji ojców. Dowiedli tego uczniowie podczas licznych uroczystości patriotycznych obchodzonych w murach swej szkoły i środowisku lokalnym. Sztandar towarzyszył nam przy powitaniu Prezydenta RP na Uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego a także podczas  pożegnania mieszkańców oddanych Ziemi Budzyńskiej. Tak jak  Powstańcy Wielkopolscy, którzy  w momencie próby nie zawiedli , również  gimnazjaliści swe zadania wypełniali wzorowo. W dziejach budzyńskiego Gimnazjum opiekę nad pocztami sztandarowymi pełnili: p. J. Dajczak, p.H. Danielewicz oraz p. E. Kurkowiak-Pauszek. Zgodnie ze zmianami w szkolnictwie  od września budzyńskie Gimnazjum zostanie włączone w strukturę Szkoły Podstawowej. Tradycje patriotyczne Powstańców Wielkopolskich będą kontynuowane zgodnie z przesłaniem, że nie wolno zapominać o wychowaniu jest tak to samo ważne zadanie szkoły jak nauczanie.