Skip navigation

Aktualności II semestr

Zakończenie Roku Szkolnego 2014/2015

26 czerwca 2015 roku odbyło się w naszym gimnazjum zakończenie roku szkolnego. Z tej okazji w auli szkoły odbyła się uroczysta akademia pożegnania uczniów klas pierwszych i drugich, podczas której wręczone zostały nagrody uczniom z najwyższą średnią oraz laureatom konkursów. Druga część uroczystego apelu poświęcona była uczniom klas trzecich. Część oficjalną rozpoczęła Pani Dyrektor Kinga Buszkiewicz. Wraz z wychowawcami klas III wręczyła najlepszym uczniom świadectwa i nagrody książkowe. Nagrodzeni zostali także najlepsi sportowcy, w tym Sportowiec Roku – Lidia Paszkiewicz z klasy III B oraz najlepszy absolwent, uhonorowany tytułem Prymusa Szkoły, którym została uczennica klasy III D – Kinga Romanowska. Po oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez młodzież naszego gimnazjum. Występem absolwenci podziękowali swoim nauczycielom, dyrekcji oraz pracownikom szkoły za opiekę i wsparcie podczas trzyletniej nauki. Łzom, uściskom i chwilom wzruszeń nie było końca. Mamy nadzieję, że uczniowie klas trzecich będą często do nas powracali myślami. Życzymy im spełnienia marzeń i sukcesów w szkołach, które wybrali. Powodzenia!

   

Apel podsumowujący rok szkolny 2014/2015

W przeddzień zakończenia roku szkolnego zorganizowany został apel podsumowujący rok szkolny 2014/2015, podczas którego wręczone zostały dyplomy, wyróżnienia i nagrody zasłużonym uczniom. Podsumowano całoroczne działania  uczniów i nauczycieli. Dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu, energii i kreatywności udało nam się w tym roku dużo osiągnąć. Miejmy nadzieję, ze kolejny będzie równie udany, a nawet lepszy. Rano, przed spotkaniem w szkole, dyrektor gimnazjum, nauczyciele i uczniowie wzięli udział w uroczystej Mszy Św.

Galeria obrazów

Tydzień projektów gimnazjalnych

Dni od 15 do 19 czerwca 2015  roku przebiegały pod znakiem „Tygodnia projektów”. Uczniowie wybierali tematy z różnych dziedzin nauki i pod kierunkiem swoich opiekunów realizowali różnorodne przedsięwzięcia. W ten sposób wzbogacali wiedzę, rozwijali umiejętności, pasje, poszerzali horyzonty w niezwykle ciekawy i niekonwencjonalny sposób. Tydzień projektów uświadomił wszystkim, że nauczanie i uczenie się to wspaniała  przygoda, która daje wiele radości i satysfakcji.  Efekty swej pracy zespołowej grupy  zaprezentowały na apelu, który odbył się 25 czerwca. Młodzież prezentowała relacje ze swoich działań w różnej formie, m.in. filmów, prezentacji, fotogalerii czy twórczych wytworów swoich działań. W czasie Tygodnia projektów realizowano takie projekty jak:

 • Historia wiatrem zapisana - Hanna Danielewicz, Elżbieta Kurkowiak – Pauszek

czytaj więcej...

 • Niemiecka kuchnia - Karolina Biszof

czytaj więcej...

 • Lokalny rynek pracy moim rynkiem pracy - Żaneta Puweł, Małgorzata Jeska

czytaj więcej...

 • Zostawić po sobie ślad - Anna Jaremba

czytaj więcej...

 • Każdy ma swój Everest - Karolina Małofiej, Renata Aniołek, Małgorzata Polak

czytaj więcej...

 • Wycieczka klasowa uczniowskim okiem - Ewelina Wesołowska, Marlena Oko – Kowalczyk
 • Karkonosz odwiedził Hradczany... - Jolanta Białachowska, Agnieszka Fifer, Katarzyna Pawlak

czytaj więcej...

 • Zabawy z fizyką - Alicja Kępka
 • Skok na kasę - Gabriela Piotrowicz
 • Dbamy o zieleń - Natalia Walczak, Kamila Kuczyńśka
 • Żyj smacznie i zdrowo - Barbara Adamska, Edyta Kaźmierska
 • Żyj zdrowo na sportowo - Jarosław Dajczak, Anna Dajczak

Gimnazjaliści wspierają Schronisko dla zwierząt w Margoninie

Z inicjatywy ucznia klasy I d, który towarzyszył  dziadkowi  podczas  adopcji psa w schronisku, zrodził się pomysł pomocy dla podopiecznych tego miejsca. Pomoc ta miała polegać na zorganizowaniu w naszym gimnazjum  zbiórki karmy dla psów. Całą akcję zainicjowała klasa I d wraz z wychowawcą- mgr Żanetą Puweł a włączyła się do niej także społeczność uczniowska. Była to pierwsza tego typu charytatywna działalność naszych wychowanków. W krótkim czasie udało się zebrać aż 135 kg suchej karmy! Z tego miejsca dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego wyniku. W przedostatnim dniu roku szkolnego 2014/2015 wszyscy uczniowie klasy I d udali się z opiekunami do psiego schroniska w Margoninie, by przekazać darowiznę. Zostaliśmy przez pracowników schroniska bardzo ciepło przyjęci. Opowiedzieli nam oni o specyfice tego miejsca, o formalnościach związanych z adopcją psa a także poznaliśmy  kilka historii ich podopiecznych. Widok tych opuszczonych przez właścicieli psów rozczulił niejedno serce chłopców. Dlatego też pracownicy uwzględniając wszelkie zasady bezpieczeństwa umożliwili nam wyprowadzenie psów na spacer. Trzeba przyznać, że czas spędzony w schronisku dał wiele radości uczniom, opiekunom oraz oczywiście psiakom. Chłopcy jednogłośnie przyznali, że przyjemnie jest pomagać innym, w tym przypadku zwierzętom i angażować się w działania, które są pożyteczne. Myślimy o tym, by w kolejnym roku szkolnym wznowić zbiórkę karmy oraz by jako wolontariusze podjąć współpracę ze schroniskiem. Odbyły się już nawet w tym celu pierwsze rozmowy. 

                                                                                                                                                             mgr Żaneta Puweł

 

 V KONKURS FIZYKI DOŚWIADCZALNEJ W WAŁCZU - Kolejny sukces tegorocznego laureata

Z przyjemnością informuję, że do finału  V Konkursu Fizyki Doświadczalnej w Wałczu pod Patronatem MEN adresowanego do uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, ponadlicealnych oraz środowisk szkół wyższych na terenie województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego zostały zakwalifikowane w kategorii 2, dwa doświadczenia przegotowane przez tegorocznego laureata fizyki naszego gimnazjum Wiktora Nowackiego. Do kategorii 1 zalicza się eksperymenty z użyciem prostych, wykonanych samodzielnie przyrządów, a do kategorii 2 doświadczenia z zastosowaniem skomplikowanej aparatury i sprzętu elektronicznego.V Konkurs Fizyki Doświadczalnej odbył się 19 czerwca 2015r. w Wałeckim Centrum Kultury. Wiktor Nowacki Zaprezentował 2 doświadczenia. Tematem pierwszego doświadczenia była „ Budowa generatora astabilnego” a drugiego „ Diody LED migające w rytm muzyki ”. Komisja Konkursowa oceniała prace biorąc pod uwagę między innymi: oryginalność i pomysłowość,  poprawność merytoryczna, zestaw doświadczalny,  sposób prezentacji i przygotowanie techniczne prezentacji. Wiktor Nowacki, tegoroczny laureat fizyki,  zdobył III miejsce w  2 kategorii doświadczeń o skomplikowanym charakterze za „ Budowę generatora astabilnego”. Przewodniczący Komisji prof. Uniwersytetu Szczecińskiego podkreślił ogromny wkład pracy ucznia jak i sposób  zaprezentowania doświadczenia. Wiktor z  pasją przedstawił efekty swojej pracy.  Serdecznie mu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opiekun ucznia:  Alicja Kępka

 

 

 

Niech żyje bal... – czyli kilka słów z Balu Gimnazjalistów rocznik 2012 – 2015

9 czerwca dla czterech klas trzecich zorganizowano bal, który młodzież często nazywa ”ministudniówką”. Na bal młodzież ubrała się elegancko, królowały kreacje w kolorze czarnym i ciemne garnitury. Gimnazjaliści bawili się przy dekoracjach złożonych z kolorów: niebieskiego i białego. Można było zobaczyć np. wielką kolumnę wiszącą pod sufitem, niebieskie, wiklinowe lampiony czy wazony pełne chabrów. Zasiadając wspólnie o godzinie 17.00 rozpoczął się czas wspomnień. Uczniowie poszczególnych klas przygotowali filmy, które przedstawiały 3 lata spędzone w gimnazjum. „Te trzy lata w naszej szkole minęły dokładnie tak szybko jak ten film” – powiedziała jedna z uczennic. Po prezentacjach zaczął się poczęstunek, a następnie spalanie kalorii, czyli taniec. Młodzież bawiła się na parkiecie bez przerwy, rzadko można było zobaczyć kogoś siedzącego. Około godziny 21.30 bal dobiegł końca. Wszyscy byli zadowoleni, lecz jedna myśl była nie do przełknięcia: na drugi dzień trzeba było wstać do szkoły!

Galeria obrazów

I c w Kołobrzegu

Już na początku czerwca klasa Ic wraz ze swoją wychowawczynią – p. Eweliną Wesołowską oraz paniami Edytą Kaźmierską i Marleną Oko- Kowalczyk wybrała się na trzydniową wycieczkę do Kołobrzegu. Zarówno pogoda, jak i nastroje wszystkich uczestników dopisały. Oprócz wylegiwania się na plaży klasa zwiedziła Muzeum Maszoperii 6D, kołobrzeskie Oceanarium, była w kinie w technologii 8D i spędziła pełen wrażeń dzień na Dzikim Zachodzie w Zieleniewie. Wypoczęci i zadowoleni uczniowie wrócili do szkoły, aby podczas Tygodnia Projektów przygotować filmy i prezentacje z odbytej wycieczki, a także sporządzić dokładny plan i kosztorys wycieczki przyszłorocznej.

   

Zostawić po sobie ślad…

Uczniowie klas trzecich budzyńskiego gimnazjum wraz z rodzicami i wychowawcami postanowili na pożegnanie ze szkołą pozostawić po sobie materialne pamiątki w postaci zasadzonych drzew i krzewów ozdobnych oraz renowacji ławek na boisku szkolnym. Już zimą młodzież rozpoczęła demontaż drewnianych elementów, ich konserwację, impregnację i malowanie. Obecnie trwa mocowanie kolorowych belek ku zadowoleniu uczniów odpoczywających na nich podczas przerw.Wraz z nastaniem wiosny pojawiło się przed szkołą i w jej obejściu kilkadziesiąt młodych drzew i krzewów ozdobnych ofiarowanych przez rodziców absolwentów. Ten dar wzbogacił „ zielone zasoby”, które w ubiegłych latach pozyskała szkoła dzięki sponsorom i dobrowolnym składkom uczniów.W czerwcu podczas tygodnia projektów uczniowie klas III c i III d będą z wychowawcami prowadzić prace pielęgnacyjne na terenie przyszkolnym. Dyrekcja szkoły i wychowawcy klas trzecich serdecznie dziękują pani Gabrieli Nadolińskiej za przekazane szkole rośliny doniczkowe i krzewy ozdobne, panu Piotrowi Simińskiemu za usługi stolarskie związane z renowacją ławek. Dziękujemy uczniom: J. Simińskiej, J. Nadolińskiemu, M. Simińskiemu, T.Soloch, A.Witt, W. Adach, R. Geislerowi, P. Kryger, M. Pech, Ł. Wasilowi, A. Fryska, M. Nowakowi, M. Pauszkowi, K. Pietruszce, K.Herman, A.Kamińskiemu, A.Kowalak i M.Przybylskiemu za pomalowanie ławek i sadzenie roślin. Wychowawcy klas: IIIa – A. Kępka, IIIb – K. Biszof, IIIc – N. Walczak, IIId – A. Jaremba.

  

Akcja zbiórki krwi 

„Dziękuję, że ratujesz mi życie” – to temat tegorocznej kampanii promującej honorowe krwiodawstwo. Młodzież , realizując projekt edukacyjny „Życie w kropli krwi”, pod kierunkiem pani Karoliny Małofiej i przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, zorganizowała zbiórkę krwi w swojej szkole. Akcję zorganizowano w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Krwiodawcy,  obchodzonym corocznie 14 czerwca w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi. Jednak w Budzyniu „kroplę życia” można było oddać 8 czerwca. Wtedy też 45 osób postanowiło nie być obojętnym i oddało krew z myślą ratowania życia. Nie tylko dojrzali krwiodawcy oddali część siebie, również młodzież, absolwenci budzyńskiego gimnazjum, licznie zgłosiła się tego dnia do podarowania tak ważnego „daru życia”. Warto wspomnieć, że na apel odpowiedziało znacznie więcej osób chętnych do oddania krwi, które poświęciły swój czas i przybyło na zbiórkę, ale z różnych powodów nie zasiadła na fotelu krwiodawcy.  I to właśnie tym wszystkim, którzy wsparli naszą akcję, serdecznie dziękujemy. Niech nagrodą dla nich wszystkich będą także słowa Jana Pawła II: „Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia… Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata”.

 

 
 

Galeria obrazów

Nasz udział w obchodach Dni Budzynia 2015

Podczas tegorocznych Dni Budzynia nie brakowało atrakcji. Wśród nich był występ młodzieży naszej szkoły. 30 maja br. nasze uczennice klas drugich, Wiktoria Habet i Kamila Górna umiliły czas mieszkańcom swym śpiewem, a grupa uczennic pod kierunkiem Pani Anny Dajczak zaprezentowała układ taneczny.

  

Dzień Języków Obcych i Piknik Zdrowego Stylu Życia  na Dzień Dziecka

W piątek, 29.05.2015 r. w odbył się Dzień Dziecka. Z tej okazji uczniowie wraz z nauczycielami języków obcych przygotowali program artystycznych w ramach obchodów "Dnia Języków Obcych". Był też Piknik Zdrowego Stylu Życia oraz koncert zespołu rockowego w Domu Kultury. Od godziny 8:00 uczniowie wraz z opiekunami zgromadzili się w auli, by uczestniczyć w językowym święcie. Występ zaczęto od przedstawienia ciekawostek na temat języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Następnie obejrzano prezentację o wybranych skarbach UNESCO w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Rosji. Dzięki utalentowanym uczennicom można było usłyszeć popularne, obcojęzyczne utwory muzyczne. Nauczyciele języka angielskiego przygotowali scenki, które miały na celu zachęcenie do nauki języków obcych. Na koniec uczniowie obejrzeli odcinek znanego rosyjskiego serialu "Wilk i zając". Po przerwie gimnazjaliści wraz z opiekunami wrócili do auli, by oficjalnie rozpocząć I Piknik Zdrowego Stylu Życia organizowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Podczas pikniku każda klasa zaprezentowała piosenkę o zdrowym stylu życia i przeprowadzono rywalizację nauczyciele kontra uczniowie w czterech konkurencjach: interpretacja wiersza J. Brzechwy, kalambury, skakanie na skakance oraz przeciąganie liny. Pojedynek wygrali nauczyciele, ale w ramach rekompensaty każdy uczeń otrzymał pyszną, zdrową bułkę oraz owoc. Po posiłku wszyscy udali się do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbył się koncert zespołu rockowego - Free Life.  Z pewnością Dzień Dziecka w budzyńskim gimnazjum był ciekawy i bardzo emocjonujący. Wielu uczniów cieszyło się tym dniem. Każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie.

Galeria obrazów

Dzień Matki

Dnia 29 maja br. uczniowie klasy II b zorganizowali dzień matki. Impreza odbyła się na budzyńskim stadionie. Mamy otrzymały życzenia, buziaki i prezenty ( przepiękne świeczniki, wykonane przez siostrę jednego z uczniów). Dzień matki połączono z majówką; tradycyjnie były dania z grilla, świeże ciasto i piękna pogoda.

Galeria obrazów

Kamila Górna i Wiktoria Holka  na V Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Łodzi

28 i 29 maja 2015r. w Teatrze Muzycznym w Łodzi rozbrzmiewała muzyka rosyjska. Wśród 84 wykonawców z całej Polski znalazły się dwie uczennice naszego gimnazjum, które do występu przygotowywała pani Ewelina Wesołowska. Kamila i Wiktoria wykonały piosenki z współczesnego repertuaru. Choć nie zajęły czołowych miejsc, wróciły bogatsze o nowe doświadczenia i wspomnienia.

Galeria obrazów

„Zemsta Nietoperza”

28 maja 2015 r. grupa budzyńskich gimnazjalistów z kółka teatralnego odwiedziła Teatr Muzyczny w Poznaniu. Młodzież obejrzała sztukę pt. „Zemsta Nietoperza”. Rytmiczna muzyka Johanna Straussa, wspaniała, dowcipna, pomysłowa gra aktorska zrobiła na gimnazjalistach ogromne wrażenie. Organizatorem wycieczki był Pan Kazimierz Cembrowicz, któremu składamy serdeczne podziękowania. To dzięki wrażliwości Pana Kazimierza młodzież mogła obejrzeć tak niecodzienną sztukę. Wyjazd był nagrodą dla młodzieży, która przez cały rok szkolny uczestniczyła w spotkaniach szkolnego teatru. Opiekunami w czasie wycieczki były panie: Edyta Kaźmierska i Anna Jaremba.

   

Podsumowanie projektu "Każdy ma swój Everest"

25 maja br. odbyło się zebranie dla rodziców uczniów realizujących projekt edukacyjny "Każdy ma swój Everest". Przedstawiono na nim podsumowanie działań projektowych, kończących się wycieczką w Tatry. Rodzice zapoznali się z regulaminem wycieczki oraz jej programem. Miłym akcentem dla zebranych mam był przygotowany Koncert Życzeń od wszystkich "everestowców" z pięknie zaśpiewaną piosenką z repertuartu Violetty Villas "Dziękuję Ci Mamo". Mamy były niezwykle wzruszone i zaskoczone taką formą niespodzianki, którą dodatkowo umilił słodki poczęstunek przy filiżance kawy.

 

Spotkanie z ciekawym człowiekiem

W poniedziałek 25.05.2015 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym spotkaniu, dzięki któremu poznali życie w „odległym świecie”. Nasi goście - państwo Mirosława i Henry Kalume w ciekawy i przystępny sposób opowiadali o kulturze i zwyczajach panujących w Afryce. Niemałe emocje wzbudziły opowieści o spożywanych potrawach, m.in. szarańcza, a także o zajęciach edukacyjnych, które tam odbywają się pod gołym niebem. Goście przybliżyli młodzieży problemy z jakimi borykają się mieszkańcy Kenii. Na tym obszarze brakuje dosłownie wszystkiego: wody, jedzenia, odzieży, leków. Wiele dzieci umiera przedwcześnie – jeden lekarz przypada na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Domy w których mieszkają zazwyczaj zbudowane są z gliny, nie ma w nich podstawowych mebli. Poruszająca opowieść o życiu ludzi w dalekiej, mało znanej, często zapomnianej Afryce, skłoniła młodych ludzi do refleksji i zastanowienia się nad wartościami, jakimi kieruje się każdy z nas.

 

      

Spotkanie z WOPR-owcami

W czwartek 21.05.2015r. gościliśmy w auli naszej szkoły przedstawicieli WOPR Chodzież. W spotkaniu uczestniczyły czteroosobowe drużyny uczniów biorących udział w Powiatowym Turnieju Wiedzy Prewencyjnej 2015 (drużyna Gimnazjum z Budzynia - opiekun Robert Chojnacki, drużyna Szkoły Podstawowej z Budzynia – opiekun Irena Jankowska, drużyna Szkoły Podstawowej z Wyszyn – opiekun Dorota Jelińska). Podczas spotkania uczniowie mieli okazję między innymi zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na obszarach wodnych, zobaczyć na własne oczy oraz wypróbować elementy sprzętu ratującego, przedyskutować możliwości działania w potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach oraz niektóre z nich przećwiczyć (np. resuscytację krążeniowo oddechową). „Dzięki takim inicjatywom mamy większą szansę na to, że uczniowie będą wiedzieli jak należy zachować się w sytuacjach zagrażających. Sprzyjać to będzie zarówno ich bezpieczeństwu, jak i bezpieczeństwu ludzi znajdujących się w pobliżu” – skomentował Robert Chojnacki, psycholog Gimnazjum.

Galeria obrazów

Grupa Akrobacyjna ŻELAZNY

19 maja br. w naszej szkole gościliśmy Grupę Akrobacyjną ŻELAZNY – jedyny w Polsce cywilny zespół akrobacyjny latający na różnego typu samolotach.


Wymiana młodzieży  - idealną drogą do nauki i zabawy

W miesiącu maju (4-14 maja) grupa budzyńskich gimnazjalistów (11 osób) wraz z opiekunami p.Małgorzatą Polak i Karoliną Biszof brała udział w corocznej wymianie młodzieży między Gimnazjum im.Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu a szkołą Schule am Auetal w Ahlerstedt. Uczniowie mieszkali u swoich niemieckich przyjaciół, usprawniali znajomość języka niemieckiego, poznawali mentalność, kuchnię, kulturę, tradycje i zwyczaje naszych zachodnich sąsiadów. W trakcie wizyty realizowany był wspólny program. Zwiedzaliśmy tunel pod Łabą, port w Hamburgu, das Alte Land oraz płynęliśmy barką. Braliśmy udział w lekcji w MINT-Zentrum, podczas której uczniowie projektowali i wykonywali przy pomocy techniki komputerowej oraz specjalnej maszyny tnącej model małego samolotu. Wspólnie spędziliśmy również czas na 3-dniowej wycieczce w miejscowości Scharbeutz nad Morzem Bałtyckim. Kolejne pełne wrażeń spotkanie z naszymi niemieckimi przyjaciółmi już za nami, ponieważ to, co dobre szybko się kończy, a więc czekamy co ciekawego przyniesie następny rok.

Galeria obrazów

Zajęcia artystyczne inaczej

Klasa Ib uczyła się tańczyć walca do muzyki "Wiedeńska krew". Klasa Ia w  "dniu na żółto"- przedstawiła konieczność noszenia kamizelek odblaskowych dla zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

XIX finał Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce

14 maja 2015 roku  w naszej szkole odbył się w  XIX finał Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Eliminacje wojewódzkie i  przeprowadzano  w trzech placówkach na terenie całej Wielkopolski. Do Budzynia przyjechało 93 uczestników  wraz z opiekunami zmagań konkursowych  z  północnej Wielkopolski. Zawody  mają długą tradycję, a ich celem jest przede wszystkim upowszechnianie dziedzictwa kulturowego i  historii naszego regionu. Jako organizatorzy dołożyliśmy  wszelkich starań, aby stworzyć życzliwą atmosferę i godnie powitać  gości. Dla uczniów i ich  opiekunów sponsorzy przekazali pamiątkowe publikacje o tematyce regionalnej, długopisy, smycze, słodki poczęstunek oraz torby z herbem Gminy Budzyń. Słowa podziękowania za okazaną pomoc i wsparcie kierujemy do Wójta Gminy Budzyń p. Marcina Sokołowskiego, firm  „Izolbet ” i „Kabat” oraz rodziców naszych gimnazjalistów. Uroczystość rozpoczęcia konkursu uświetnili swą obecnością znakomici goście : Starosta Chodzieski  pan Julian Hermaszczuk i Sekretarz Gminy Budzyń pan Bogusław Gniła. Wyrazem uznania  za posiadaną wiedzę i odwagę przystąpienia do konkursu  były słowa pani  dyrektor gimnazjum Kingi Buszkiewicz  oraz pana Juliana Hermaszczuka. Niezapomnianych wrażeń dostarczył monolog  miłośnika gwary poznańskiej  mieszkańca  Sokołowa Budzyńskiego  pana Mieczysława Góry. Reprezentację  Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich  stanowili  uczniowie klas pierwszych i trzecich, którzy w składzie  czteroosobowym zwyciężyli w etapie  powiatowym i rejonowym.  Są to Wiktoria Zielińska kl.Ic, Joanna Bocholc kl.Ia, Kinga Romanowska kl.IIId oraz Krystian Ślesiński kl.IIIa.   Przygotowania do eliminacji konkursowych  z grupą budzyńskich  gimnazjalistów prowadziła p. Elżbieta Kurkowiak-Pauszek. Konkurs został przeprowadzony w formie testu, zwycięzcami będą  uczestnicy, którzy uzyskają największą liczbę punktów w swojej grupie wiekowej - nie mniej niż 90 % wymaganej liczby punktów. Informacje o wynikach można uzyskać w Stowarzyszeniu Gmin  i Powiatów Wielkopolski, od dnia 21 maja 2015r.

Galeria obrazów

Spotkanie z ciekawym człowiekiem

14 maja br. odbyło się spotkanie dla naszej młodzieży gimnazjalnej w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu z autorem książek dla młodzieży i dorosłych, Janem Hyjek.  Na spotkaniu autorskim pisarz zaprezentował młodzieży swoją twórczość literacką oraz entuzjastycznie opowiadał o innych swoich pasjach – muzyce i lotnictwie. Z uwagą słuchali oni opowieści pisarza, jego gry na trąbce i gitarze. Młodych ludzi zafascynowały też opowieści o pilotowaniu oraz zaprezentowany przez pana Hyjka  strój pilota i spadochron. Swoją osobowością, prywatnymi opowieściami i twórczością Jan Hyjek zauroczył słuchaczy. To spotkanie przypomniało również, że warto mieć marzenia i należy je spełniać, a wytrwałość jest kluczem do sukcesu.

 

I  Drużynowy Konkurs Fizyczny

7 maja 2015r.  w Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu odbył się „ I Drużynowy Konkurs Fizyczny”,w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas. Konkurs odbywał się na 3 poziomach. Oto wyniki poszczególnych klas:

Klasy I:

 • 1 miejsce – kl. I A
 • 2 miejsce – kl. I C
 • 3 miejsce – kl. I D
 • 4 miejsce – kl. I B

Najlepszy wynik wśród uczniów klas pierwszych zdobył: Wiktor Nowacki ( 100 % )

Klasy II:

 • 1 miejsce – kl. II A
 • 2 miejsce – kl. II B
 • 3 miejsce – kl. II C

Najlepszy wynik wśród uczniów klas drugich uzyskała: Anna Kryczka ( 75 % )

Klasy III:

 • 1 miejsce – kl. III D
 • 2 miejsce –ex klasy: III A i III B
 • 3 miejsce – kl. III C

Najlepszy wynik wśród uczniów klas trzecich  zdobyła: Lidia Paszkiewicz ( 62,5 % )

MISTRZEM FIZYKI   w  roku szkolnym  2014/ 2015  został tegoroczny laureat fizyczny, uczeń klasy I A - Wiktor Nowacki ( 100 %). Pierwszym wicemistrzem  został Patryk Tomczak ( 90 % ) - uczeń klasy I D,  a tytuł drugiego wicemistrza fizyki przypadł Annie  Kryczce ( 75 % ) -  uczennicy klasy II A. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

 

Nauczyciel fizyki – Alicja Kępka

Galeria obrazów

Wycieczka zawodoznawcza

W środę, 6 maja uczniowie wraz z opiekunami- p. Kamilą Kuczyńską i p. Żanetą Puweł zainaugurowali udziałem w wycieczce zawodoznawczej do firmy KABAT mający niebawem rozpocząć się projekt edukacyjny- Lokalny rynek pracy moim rynkiem pracy. Projekt edukacyjny  z zakresu doradztwa zawodowego w naszym  gimnazjum to innowacyjne spojrzenie na kreowanie przyszłości zawodowej młodych ludzi poprzez  włączanie w tę ideę lokalnego  rynku pracy. Uczniowie w ramach spotkań z przedstawicielami różnych profesji oaz wycieczek zawodoznawczych  zapoznawać będą  specyfikę lokalnego rynku pracy, zdobędą  wiedzę o możliwości awansu zawodowego w danej firmie czy też skonfrontują swoje wyobrażenie o pracy  w danym zawodzie. Pomysłodawcą i opiekunem projektu jest szkolny doradca zawodowy. Proponowany projekt jest gruntownie osadzony we współczesnej nauce, a efekty, które uzyska zarówno uczeń jak i szkoła są ogólnie pożądane zarówno przez zainteresowaną jednostkę jak i grupę społeczną, w której jednostka funkcjonuje. Pierwszą firmą, którą nasza młodzież miała okazję zwiedzić jest wcześniej wspomniana już firma KABAT. Dzięki uprzejmości właścicieli- p. Andrzeja i Tadeusza Kabat a także pełnomocnika firmy- p. Macieja Niespodzińskiego mięliśmy okazję „podejrzeć” kilka działów firmy, zapoznać się z jej historią oraz misją. Wizja rzetelnej i profesjonalnej firmy zapewniającej kompleksową obsługę wszelkich potrzeb w zakresie wyrobów gumowych jest realizowana przez pracowników  w praktycznym działaniu. Uczniowie z chęcią słuchali jak z perspektywy czasu rozwijała się firma, kto może znaleźć zatrudnienie w tym zakładzie oraz jakie są dalsze plany rozwoju przedsiębiorstwa. Cieszymy się, że nasi uczniowie z zainteresowaniem  uczestniczyli w tym spotkaniu oraz że mogli skonfrontować swoje wyobrażenie o pracy w tej firmie  i poznać specyfikę branży gumowej.

                                                                                    Szkolny doradca zawodowy

Galeria obrazów

Rzeczpospolita na drodze kształtowania demokracji - Konstytucja 3 Maja 1791r.

Pierwsza konstytucja Europy i druga na świecie, była wyrazem ratowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów przed ostatecznym jej upadkiem, który jednak dokonał się w 1795 roku. Konstytucja wprowadzała zgodnie z ideami oświecenia monteskiuszowski trójpodział władzy. Władza ustawodawcza należała do dwuizbowego sejmu, który był wybierany na dwuletnią kadencję, wzmocniono władzę wykonawczą – Straż Praw z królem jako przewodniczącym. Odpowiedni minister miał składać podpis przy dokumentach królewskich – kontrasygnata. Sądy były niezależne od jakiejkolwiek władzy, zniesiono liberum veto, decyzje miały być podejmowane większością głosów, zlikwidowano wolną elekcję i wprowadzono tron dziedziczny. Konstytucja zmieniła ustrój naszego państwa, które stało się monarchią konstytucyjną, mieszczanie uzyskali prawa a chłopi zostali wzięci pod opiekę prawa. Ta ustawa zasadnicza odegrała dużą rolę w kształtowaniu się nowoczesnego narodu i społeczeństwa, stała się symbolem dążeń niepodległościowych i czynnikiem przemian w kierunku swobód obywatelskich, była symbolem wielkości i nowoczesności polskiego narodu. Niestety przez zdrady opozycjonistów i knowania z Rosją nigdy nie weszła w życie… W Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu 30 kwietnia odbył się uroczysty apel szkolny p.t. „ Naród z królem, król z narodem”, przygotowany przez panie: Hannę Danielewicz, Elżbietę Kurkowiak - Pauszek i Krystynę Świniarską. Uczniowie ubrani w barokowe stroje przedstawili treść wybitnego dzieła – Konstytucji 3 Maja 1791 r. oraz los upadającej ojczyzny. W XVIII-wiecznej przestrzeni dziejowej Polacy podejmowali wiele prób ratowania upadającej ojczyzny, lecz wewnętrzne i sąsiadów knowania doprowadzą do jej tragedii, co wiele przelanej krwi będzie kosztowało kolejne pokolenia. W Budzyniu uroczystości upamiętniające Święto Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się przemarszem w asyście orkiestry dętej, pocztów sztandarowych, władz samorządowych, przedstawicieli organizacji, przedszkolaków i młodzieży szkolnej. W Kościele odbyła się Msza Św. ku czci naszej ojczyzny i dawnym prawodawcom, a po niej złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Narodowej. Słowa Stanisława Staszica „Być narodowi użytecznym…” wówczas i dziś są wyrazem najwyższej odpowiedzialności za państwo, w którym żyjemy…

H. D.

 

Galeria obrazów

Sukces naszych uczniów na etapie powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Wiktoria Zielińska, Wojciech Kaczmarek i Patryk Tomczyk zdobyli II miejsce na etapie powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Jego nadrzędnym celem jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez edukację. Uczniowie wykazali się wiedzą na temat ruchu drogowego, umiejętnością jazdy na rowerze po specjalnie przygotowanym torze oraz udzielali pierwszej pomocy poszkodowanemu.

Galeria obrazów

Egzamin próbny klas drugich

W dniach 24-28 kwietnia br. w szkole odbył się próbny egzamin gimnazjalny dla uczniów klas drugich. Pierwszego dnia uczniowie przystąpili do egzaminu z części humanistycznej (języka polskiego, historii i WOS-u). Drugiego dnia odbył się egzamin z części matematyczno-przyrodniczej, a trzeciego z języków obcych. Analiza wyników testów pozwoli zorientować się uczniom i nauczycielom, co należy poprawić lub czego warto się jeszcze nauczyć przed egzaminem, który odbędzie się w kwietniu 2016r. Każdy z drugoklasistów miał możliwość sprawdzenia samego siebie – umiejętności i wiedzy oraz odporności na stres.

Głosuj na Wiktora Nowackiego - www.uski.edu.pl

Pragniemy poinformować, że tegoroczny Laureat Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego - Wiktor Nowacki, uczeń klasy I a, został zgłoszony do Ogólnopolskiego Programu Stypendialnego USKI dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych roku szkolnym 2014 / 2015 " ZDOBYWAJ WIEDZĘ I ŚWIAT”. Głosowanie trwa od 1. 04. 2015 r. do 30.04. 2015r. Na kandydata należy głosować na stronie internetowej: www.uski.edu.pl -należy kliknąć na Program Stypendialny, a potem na Głosowanie dla wszystkich. Następnie kursorem zjechać niżej i poszukać zdjęcia i Nazwiska- Wiktor Nowacki i zagłosować. Oddane głosy będą dodatkowo punktowane przy przyznawaniu stypendium.

 


 

Egzamin gimnazjalny 2015

Kwiecień to miesiąc, w którym w całym kraju przeprowadzany jest tradycyjnie egzamin gimnazjalny. Z częścią humanistyczną obejmującą historię, wiedzę o społeczeństwie oraz język polski nasi uczniowie zmagali się w dniu 21 kwietnia. Egzamin gimnazjalny z historii i wiedzy o społeczeństwie rozpoczął się dokładnie o godz. 9.00. Na rozwiązanie bloku zadań uczniowie mieli 60 minut. Po przerwie uczniowie przystąpili do egzaminu z języka polskiego, który rozpoczął się o godz. 11 i trwał 90 minut. Podobnie wyglądał drugi dzień egzaminów (środa). O godzinie 9.00 rozpoczął się egzamin z przedmiotów przyrodniczych (biologii, chemii, fizyki i geografii). Po przerwie uczniowie przystąpili do rozwiązywania zadań z matematyki. Mieli na to 90 minut. W czwartek, 23 kwietnia odbył się egzamin z języka obcego, przeprowadzany on został na dwóch poziomach. Najpierw odbył się test na poziomie podstawowym, następnie uczniowie pisali test na poziomie rozszerzonym. Testy, które napisali uczniowie, zostały zakodowane. Będą je sprawdzać egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wyniki egzaminów, które będą miały znaczący wpływ na efekty rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych, ogłoszone zostaną w drugiej połowie czerwca.

Galeria obrazów

"Uciec na Pitcairn"

Z inicjatywy dyrektora budzyńskiego gimnazjum Kingi Buszkiewicz oraz nauczyciela biologii Karoliny Małofiej uczniowie tejże szkoły uczestniczyli w spotkaniu z dwoma studentami łódzkiej Szkoły Filmowej - Mateuszem Konopackim i Markiem Szymańskim, którzy w Regionalnym Centrum Kultury „Koral” w Pile zaprezentowali swój dokumentalno – podróżniczy film o wyprawie na najbardziej odizolowaną wyspę na świecie - Pitcairn. Film "Uciec na Pitcairn" to filmowy portret pacyficznej wyspy Pitcairn, najmniejszej demokracji świata, widzianej oczyma dwóch studentów Szkoły Filmowej. Ponieważ twórcy filmu uważają się za pełnoetatowych marzycieli postanowili zabrać z sobą marzenia innych osób z Polski. Po pokazie filmu „Uciec na Pitcairn”, podróżnicy opowiadali młodzieży o swoich przygodach w tym niezwykłym zakątku świata, o nakręconym przez nich filmie, swojej pasji, przygodach jakie przeżyli podczas wyprawy oraz pokazali możliwości zdobywania środków na spełnianie swoich marzeń. Filmowcy z Łodzi zostawili na Pitcairn skrzynkę, w której mieszkańcy i odwiedzający wyspę mogą umieszczać kartki z zapisanymi na nich marzeniami. Ma być to kwintesencja wyprawy młodych łódzkich twórców i dowód na to, że - nawet bez odpowiednich środków - marzenia można spełniać.

Galeria obrazów

Konkurs recytatorski

16 kwietnia 2015r. dwoje uczniów naszego gimnazjum, pod opieką pani Agnieszki Fifer, wzięło udział w Konkursie Recytatorskim Twórczości Własnej, którego organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury w Chodzieży. Celami konkursu były: rozwijanie wyobraźni i uzdolnień twórczych uczniów, doskonalenie umiejętności recytatorskich, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz inspirowanie zainteresowań literackich. Każdy z uczestników prezentował publicznie własny, dotychczas niepublikowany, utwór poetycki. Serdecznie gratulujemy Natalii Paczkowskiej z klasy IIId zajęcia trzeciego miejsca oraz Mateuszowi Hoehle z klasy IIc, który otrzymał wyróżnienie w tym konkursie.

Galeria obrazów

Zbiórka makulatury - wdrażanie do ochrony środowiska

Dnia 15.04.2015 w naszej szkole odbyła się kolejna zbiórka makulatury w ramach działań projektowych „Każdy ma swój Everest”. Celem akcji jest zaktywizowanie całej społeczności szkolnej do działań związanych z segregacją odpadów – praktyczna edukacja ekologiczna, wdrażanie uczniów do ochrony środowiska poprzez pozyskiwanie surowców wtórnych. Priorytetem akcji zbiórki makulatury oprócz aspektu ekologicznego jest pozyskiwanie funduszy na wycieczkę do Zakopanego uczniów realizujących projekt. Tym razem udało nam się zebrać ponad 2 tony makulatury. W akcji wzięli udział głównie „everestowcy”, ale także pozostali uczniowie naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji. Ogromne podziękowania kierujemy w stronę Przedsiębiorstwa Produkcyjno- Handlowego ZENROM Pana Sławomira Łukaszewicza za pomoc w wywózce papieru do Wytwórni Papieru Toaletowego EKO-KLAN Sp. z o.o. Serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie.

 

WIKTOR NOWACKI – LAUREATEM Z FIZYKI

Dnia 15.04.2015 – w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu Wiktor Nowacki, uczeń I klasy Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich odebrał z rąk Wojewody Wielkopolskiego pana Piotra Florka i Wielkopolskiego Kuratora Oświaty pani Elżbiety Walkowiak zaświadczenie o uzyskaniu tytułu LAUREATA Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego. W tegorocznych konkursach przedmiotowych uczestniczyło 51 449 uczniów z 571 gimnazjów województwa wielkopolskiego. Wiktor był jednym z 3 642 uczniów, którzy przystąpili do konkursu fizycznego. Uroczystość wręczenia zaświadczeń laureatom konkursów uświetnił występ kwintetu akordeonowego Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Na podstawie zaświadczenia laureat konkursu przedmiotowego: zwolniony jest z danego zakresu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego, w przypadku Wiktora jest to zwolnienie w klasie III z przyrodniczej części egzaminu. Zwolnienie z danego zakresu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego jest równoznaczne z uzyskaniem z danego zakresu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego najwyższego wyniku zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej. Laureat otrzymuje również z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną(semestralną) ocenę klasyfikacyjną. Laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim jest przyjmowany w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadgimnazjalnej, publicznej szkoły ponadgimnazjalnej integracyjnej lub oddziału integracyjnego w publicznej szkole ponadgimnazjalnej ogólnodostępnej. Laureatowi serdecznie gratulujemy!

Alicja Kępka – nauczyciel fizyki

Galeria obrazów

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki to trzydniowe akademickie święto mające na celu popularyzację nauki. Poznańskie uczelnie już XVIII raz pokazują, że nauka to fascynująca przygoda, którą może przeżyć każdy. 15.04.2015r. uczniowie Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich, kolejny raz uczestniczyli w wykładach i pokazach na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z uwagi na to, że warsztaty fizyczne od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem, to w tym roku szkolnym opiekunowie: panie Alicja Kępka i Gabriela Piotrowicz postanowiły wyróżnić uczniów, którzy na I semestr 2015r. osiągnęli minimum dobrą ocenę z fizyki. Wśród wyróżnionych uczniów byli też uczniowie z bardzo dobrymi ocenami a przede wszystkim tegoroczny laureat z fizyki, który otrzymał ocenę celującą z przedmiotu. Z klas pierwszych wyróżniono i na warsztaty zaproszono: Joannę Bucholc, Wiktora Nowackiego, Klarę Łukaszewicz, Klaudię Szczurek, Wiktorię Wierzbińską, Darię Kubanek, Oliwię Nowicką, Wiktorię Zielińską, Patryka Marut, Jakuba Kaźmierczaka oraz Patryka Tomczyk. Z klas drugich wyróżniono: Joannę Czerwińską, Kamilę Górną, Agnieszkę Helak, Fabiana Janiszewskiego, Michalinę Kostrzewską, Roksanę Kotecką, Annę Kryczka i Natalię Morańską. Podczas tegorocznego festiwalu wykładowcy i studenci UAM udowodnili, że fizyka nie jest ani trudna ani nudna. Zademonstrowali cały szereg doświadczeń, które przeniosły nas w świat dźwięków, elektryczności, optyki okularowej, fizyki niskich temperatur, fizyki plazmy i ciała stałego. Centrum NanoBioMedyczne i Zakład Biofizyki Molekularnej wyjaśnił słuchaczom, jakie zjawiska znajdują zastosowanie w opracowaniu nowych materiałów i technologii w drukarkach 3D. Nasi gimnazjaliści świetnie się zaprezentowali, aktywnie uczestniczyli w wykładach i pokazach. Zadawali i udzielali prawidłowych odpowiedzi na wiele pytań, które nurtują nas bez względu na to ile mamy lat.

Galeria obrazów

Spotkanie z baletem

14 kwietnia 2015r. 27-osobowa grupa budzyńskich gimnazjalistów wzięła udział w wycieczce do Teatru Wielkiego w Poznaniu. Celem wyjazdu było zachęcenie młodzieży do bliższego poznania wyjątkowego rodzaju sztuki, jakim jest balet. Wybór padł na ponadczasowe dzieło Piotra Czajkowskiego - „Jezioro łabędzie”. Ten przejmujący muzyczno-taneczny spektakl dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Zwiewnie poruszające się po scenie istoty-łabędzie potrafiły poruszyć wyobraźnię wszystkich uczestników. Gimnazjaliści już planują kolejny tego typu wyjazd. Organizatorem wycieczki była pani Agnieszka Fifer, a towarzyszyły jej nauczycielki przedmiotów humanistycznych – panie: Anna Jaremba, Edyta Kaźmierska, Hanna Danielewicz, Elżbieta Kurkowak-Pauszek i Natalia Walczak.

Spotkanie z przedstawicielami Cechu Rzemiosł Różnych z Chodzieży

Niespełna na miesiąc przed składaniem dokumentów przez uczniów klas III do szkół ponadgimnazjalnych gościliśmy w naszym Gimnazjum przedstawicieli Cechu Rzemiosł Różnych z Chodzieży. Z inicjatywy Starosty chodzieskiego - pana Juliana Hermaszczuka oraz Cechu Rzemiosł Różnych z Starszym Cechu- panem Edmundem Kaczmarkiem na czele zrodził się pomysł, aby przybliżyć uczniom klas III sylwetki zawodów rzemieślniczych. Celem spotkania było m.in. zaprezentowanie instytucji Cechu- czym jest, jakie ma zadania, w czym może uczniom pomóc. Jednakże najważniejszym punktem spotkania było wzbudzenie refleksji u młodych ludzi stojących przed ważnymi wyborami na temat tych profesji, z którym spotykamy się każdego dnia. W tym spotkaniu uczestniczyli wszyscy uczniowie klas III niezależnie od tego jaką drogę edukacyjno- zawodową postanowią wybrać. Bowiem jednym z założeń poradnictwa edukacyjno- zawodowego naszej szkoły jest dostarczanie jak najwięcej informacji zawodoznawczych i powinny one być dostępne dla każdego ucznia. Bardzo wymowny okazał się film edukacyjny obrazujący pracę w kilkudziesięciu zawodach rzemieślniczych, który w jasny i precyzyjny sposób wskazał jakie umiejętności i predyspozycje są niezbędne, by dobrze dany zawód wykonywać. Jednocześnie podkreślał ich ważność i wartość na współczesnym rynku pracy. Uczniowie po spotkaniu sami przyznali, że zmieniło się ich myślenie na temat niektórych zawodów. Starszy Cechu- pan Edmund Kaczmarek podczas spotkania wskazał kilka uslug Cechu , m.in. reprezentowanie członków wobec organów administracji i samorządów lokalnych; nadzór nad przebiegiem przygotowania zawodowego młodocianych (od spisania umowy do zdania egzaminu czeladniczego); doradztwo i instruktaż w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. W dalszej części uczniowie mogli skorzystać z porad przedstawicieli Cechu, obejrzeć foldery obrazujące różne zawody, zdobyć niezbędne informacje.Mam nadzieję, że tego typu przedsięwzięcia pomogą naszym uczniom w podejmowaniu decyzji oraz planowaniu swojej przeszłości edukacyjnej oraz zawodowej.

Szkolny doradca zawodowy

 

   

"Pchli targ" po raz kolejny

11 kwietnia z inicjatywy uczestników projektu „Każdy ma swój Everest” został zorganizowany kiermasz pod nazwą "Pchli targ". Każdy chętny uczeń mógł przynieść jakieś rzeczy, będące w dobrym stanie, do sprzedania. Ministragany stanęły niedaleko placu targowego w Budzyniu. Młodzież sprzedawała zgromadzone przedmioty np. maskotki, gry, książki, bibeloty, itp. Poprzez takie akcje uczniowie mieli możliwość wykazania się pomysłowością. Kształtowali u siebie takie cechy jak przedsiębiorczość, zaradność i umiejętność dysponowania pieniędzmi. Uczyli się reklamy, promowania oraz liczenia. Solidną firmą i najlepszym handlowcem okazała się Klara Łukaszewicz, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem kupujących. „Everestowcy” poprzez podejmowane przedsięwzięcia zbierają fundusze na wyjazd do Zakopanego.

Galeria obrazów

O trudnej sztuce komunikacji z nastolatkiem

Dnia 1 kwietnia 2015 roku o godz. 17.00 odbyła się w naszej szkole prelekcja na temat komunikacji z nastolatkiem, którą poprowadził psycholog szkolny Pan Robert Chojnacki. Przed wystąpieniem Pana psychologa, uczniowie ze szkolnego teatru zaprezentowali scenkę profilaktyczną pt. „Kto jest winien?”. Brak porozumienia, zapracowani rodzice, niedostrzeganie i bagatelizowanie problemów młodych ludzi, to tylko niektóre problemy poruszone w tej sztuce. Występ uczniów stanowił punkt wyjścia do rozważań o trudnej sztuce komunikacji z nastolatkiem. Wszystkim rodzicom uczestniczącym w spotkaniu, a także naszemu gościowi specjalnemu Panu Kazimierzowi Cembrowiczowi składamy serdeczne podziękowania.

Galeria obrazów

Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce

Gospodarzem XIX Rejonowego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce był Zespół Szkół Powszechnych im. Pierwszych Piastów w Damasławku. Do udziału w etapie rejonowym zakwalifikowało się 127 uczestników konkursu, w tym 100 ze szkół podstawowych oraz 27 z gimnazjum. Uczniowie reprezentowali kilka powiatów m.in.: wągrowiecki, chodzieski, czarnkowsko – trzcianecki, wałecki. Uczestnikami zmagań konkursowych z naszego gimnazjum byli: Wiktoria Zielińska ,Joanna Bucholc, Kinga Romanowska oraz Krystian Ślesiński. Wykazali się gruntowną wiedzą z zakresu historii i dziedzictwa kulturowego Wielkopolski. Warunkiem zakwalifikowania się do kolejnego etapu było zdobycie 90% punktów za test, co faktycznie oznaczało stratę zaledwie 3 punktów. Ukoronowaniem ich trudu jest awans do etapu wojewódzkiego uczniów klas trzecich: Kingi Romanowskiej i Krystiana Ślesińskiego . Gimnazjaliści pracowali pod kierunkiem nauczyciela historii p. Elżbiety Kurkowiak-Pauszek. XIX edycja Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce została objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego, pana Marka Woźniaka oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, pani Elżbiety Walkowiak.

 


 

Zaproszenie na spotkanie z psychologiem

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych rodziców na spotkanie z psychologiem dotyczące komunikacji z nastolatkiem. Spotkanie poprzedzi występ teatru profilaktycznego uczniów naszej szkoły. Chętne osoby zapraszamy 1 kwietnia („otwarta środa”) o godzinie 17.00 do sali 110.

Dzień Samorządności

27 marca br. w naszym gimnazjum to Dzień Samorządności. Z tej okazji w szkole miały miejsce trzy bloki zadaniowe. Dla uczniów klas III obyły się spotkania się z przedstawicielami różnych szkół ponadgimnazjalnych. Ważnym momentem przygotowania do podjęcia decyzji zawodowej i edukacyjnej jest orientacja i poradnictwo zawodowe. W budzyńskim gimnazjum kształceniem w zakresie orientacji zawodowej zajmuje się doradca zawodowy, pani Żaneta Puweł. Na zajęciach zawodoznawczych uczniowie są przygotowywani do aktywnego kształtowania swojej drogi zawodowej, rozpoznawania zasobów osobistych i wykorzystywanie ich w dalszym kształceniu. Przed podjęciem decyzji o dalszej drodze edukacji, trzecioklasiści zapoznali się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2015/2016 następujących szkół: Zespół Szkół Licealno-Gimnazjalnych w Ratajach, I Liceum Ogólnokształcące w Chodzieży, Zespół Szkół Leśnych w Goraju, Zespół Prywatnych Szkół Ponadgimnazjalnych w Chodzieży, Zespół Szkół ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży, Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wągrowcu. Drugim ważnym punktem dnia była realizacja programu profilaktycznego „Noe” przez uczniów klas I i II. Program z zakresu profilaktyki uzależnień, zorganizowany został przy współpracy pedagoga szkolnego, pani Kamili Kuczyńskiej oraz Przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pana Kazimierza Cembrowacza. Uczniowie w sali kinowej Gminnego Domu Kultury uczestniczyli w trzyczęściowym programie. W pierwszej części prowadzący uświadamiali młodzieży konsekwencje picia alkoholu i korzystania z innych substancji psychoaktywnych, w części drugiej omawiano wpływ środków zmieniających świadomość na relacje z innymi ludźmi, a w trzeciej - ćwiczono umiejętność odmawiania, asertywności oraz zachęcano do postawy abstynenckiej i podejmowania osobistych postanowień. Program został sfinansowany przez gminę Budzyń ze środków przeznaczonych na profilaktykę uzależnień. Trzecim ważnym wydarzeniem był zorganizowany tego dnia w hali sportowo - widowiskowo naszego Gimnazjum Turniej Piłki Halowej o Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Chodzieży i Wójta Gminy Budzyń. W organizację tej imprezy sportowej aktywnie włączyło się nasze gimnazjum. Spotkanie otworzył Komendant Powiatowy Policji w Chodzieży, mł. Insp. Przemysław Dorniak, który przywitał uczestników spotkania i kibiców. Do rozgrywek stanęło 8 drużyn: z Komendy Powiatowej Policji z Chodzieży, KPP z Obornik, KPP z Piły i KPP ze Złotowa, Szkoły Policji w Pile, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Chodzieży, Nadleśnictwa Sarbia oraz Zakładu PHU Sławomira Lisiewicza ze Stróżewa. To włąsnie drużyna ze Stróżewa - reprezentanci Zakłądu PHU Pana Sławomira Lisiewicza okazała się zwycięska. Swoją obecnością zaszczycił nas także Wójt Gminy Budzyń, pan Marcin Sokołowski. W ramach podziękowań i na znak podjętej współpracy Komenda Powiatowa Policji w Chodzieży ufundowała drzewko, które zostało zasadzone na szkolnym boisku. Nie zabrakło też przesłania, które dla przyszłych pokoleń zostało zachowane w wkopanej pod drzewkiem butelce. Dzięki tym wszystkim wydarzeniom dzień okazał się bardzo ciekawy i niezwykły. Na pewno pozostanie w naszej pamięci na długi czas.

Galeria obrazów

Baba Wielkanocna

Dnia 27 marca 2015 r. odbył się w naszej szkole KONKURS na: " NAJWSPANIALSZĄ BABĘ WIELKANOCNĄ". W konkursie uczestniczyły wszystkie klasy naszego gimnazjum. Konkurs zbiegł się z dniem, w którym do naszej szkoły zjechali przedstawiciele Szkół Ponadgimnazjalnych z naszego rejonu, którzy na spotkaniach z uczniami trzecich klas zapoznawali młodzież z profilami danej szkoły i zaprezentowali swoje osiągnięcia. W międzyczasie kosztując wspaniałych wypieków naszych uczennic i uczniów oraz zwracając uwagę na estetyczną stronę BAB WIELKANOCNYCH wyłonili wraz z wychowawcami III klas i doradcą zawodowym 3 najsmaczniejsze i najpiękniej wyglądające baby wielkanocne. Zwyciężczynią została uczennica klasy I b - Klara Łukaszewicz, drugie miejsce zajęła Magdalena Bruszyńska z klasy II b. Trzecie miejsce przyznano Nadii Herman również uczennicy klasy I b. Gratulujemy serdecznie. Pragniemy również podziękować wszystkim uczestnikom konkursu. Wieloosobowa komisja miała olbrzymi problem, żeby wyłonić zwycięzców. Okazało się bowiem, że tradycja gotowania i pieczenia babek wielkanocnych nadal istnieje w naszej gminie. Wszystkie babki były bardzo smaczne i ładnie udekorowane. Młodzieży i ich rodzicom, którzy chętnie wzięli udział w tym konkursie serdecznie gratulujemy i bardzo dziękujemy za pyszne wypieki. Pomysłodawcą akcji była Pani Alicja Kępka.

Galeria obrazów

Aleksander Kaczmarek finalistą Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego

21 marca 2015 roku w Poznaniu odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego. Z przyjemnością możemy zakomunikować, iż uczeń naszego gimnazjum Aleksander Kaczmarek otrzymał tytuł finalisty. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 


 

Talenty językowe w Gimnazjum w Budzyniu

Dnia 20 marca 2015r. grupa uczniów pod opieką pani Natalii Walczak wzięła udział w II Powiatowym Konkursie Języków Obcych zorganizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wągrowcu. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe i zmierzyć się z uczniami z innego powiatu. Z językiem angielskim zmagali się: Mateusz Hoehle, Roksana Kotecka, Jan Kulpiński oraz Magdalena Parzybut. Test z języka niemieckiego pisali: Aleksander Kaczmarek i Michalina Nowak. Zwycięzcami okazali się uczniowie gimnazjum z Budzynia! Jan Kulpiński zajął I miejsce z j.angielskiego, natomiast z j.niemieckiego I miejsce należało do Aleksandra Kaczmarka a II miejsce do Michaliny Nowak. Gratulacje dla zwycięzców, którzy okazali się najlepsi i pokonali swoich rywali.

Nauczyciele uczą się ratować i udzielać pomocy przedmedycznej

Dnia 18 marca br. grupa nauczycieli naszej szkoły uczestniczyła w szkoleniu z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Podczas kursu uczestnicy zdobyli wiedzę w zakresie zasad i etapów udzielania pierwszej pomocy oraz nabyli umiejętności praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu. Szkolenie było odpowiedzią na pojawiające się nierzadko wypadki, w których poszkodowanymi są młodzi ludzie. Ze względu na to, iż spędzają oni sporą część dnia w szkole, jest to również potencjalne miejsce, gdzie może dojść do zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu ucznia, np. niefortunny wypadek na lekcji wychowania fizycznego, przypadkowe zdarzenie na korytarzu lub upadek ze schodów, czy możliwe bójki. Szkoła powinna zrobić wszystko by zapewnić dzieciom i młodzieży jak najbezpieczniejsze środowisko. Zatem kadra pedagogiczna chętnie uczestniczyła w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy, które przygotowuje na szybkie reagowanie na nagłe i nieprzewidziane sytuacje.

Galeria obrazów

Wycieczka do rezerwatu „Śnieżycowy Jar”

Dnia 17.03.2015r. postanowiliśmy wykorzystać piękną pogodę i wyruszyliśmy z grupą gimnazjalistów na wycieczkę do Rezerwatu Przyrody „Śnieżycowy Jar” w Nadleśnictwie Łopuchówko koło Murowanej Gośliny. Dla uczniów wycieczka ta była swoistą nagrodą od Pani Dyrektor Kingi Buszkiewicz za wzorcową postawę i 100% frekwencję w I semestrze tego roku szkolnego nauki. Grupa uczniów spotkała się z Panem leśniczym Janem Andrzejczykiem, który opowiedział o historii powstania rezerwatu oraz o gatunkach występujących na jego obszarze. Wczesna wiosna to okres, kiedy kwitnie śnieżyca wiosenna – roślina chroniona, która rośnie głównie w górach, a na nizinach występuje bardzo rzadko. Uczniowie z przejęciem i zainteresowaniem obserwowali przepiękne kobierce tych wiosennych kwiatków. „Śnieżycowy Jar” to rezerwat przyrody założony już w 1975r. dla ochrony stanowiska śnieżycy wiosennej . Śnieżyca pięknie się tu rozwija. Rośnie masowo w runie zespołu grądu niskiego, występującego na brzegach strumienia płynącego w dość stromym jarze. Domniemywa się, że śnieżyce zostały posadzone na tym terenie ręką ludzką w końcu XIX wieku. Na terenie rezerwatu rośnie ok. 20 gatunków drzew i krzewów, m.in.: dąb czerwony, topola biała, klon polny (paklon), jawor, wiąz. Śnieżyca wiosenna (Leucoium vernum) to niepozorny, niewielki kwiatek. Ma wysokość zaledwie do 30 dm, zwykle zaledwie 2-3 listki (rzadko 4 liście). Roślinka ma jeden, rzadko dwa kwiatki na szczycie łodygi. Kwiatek jest dzwonkowaty, pachnący, zwieszony – biały kielich kwiatu zdobią żółtozielone plamki. Nasiona tych kwiatów roznoszone są głównie przez mrówki – tych na terenie rezerwatu zobaczycie bardzo wiele. Cała roślina jest lekko trująca. Zawiera alkaloidy – leukoinę i galantaminę. Może powodować mdłości, wymioty, biegunkę oraz zaburzenia rytmu serca. Nazwa leucoium pochodzi od greckich słów, które w tłumaczeniu oznaczają biały fiołek. W Polsce rośnie głównie w Sudetach i Karpatach szczególnie obficie w Bieszczadach, na wysokości 530-1180m npm. Jako roślina typowo reglowa poza terenami górskimi występuje rzadko, tylko na Nizinie Śląskiej i w Wielkopolsce. To właśnie koło Poznania powstał rezerwat „Śnieżycowy Jar”, gdzie można obserwować tę roślinę w jej naturalnym środowisku. Zastanawiające jest jak roślina ta znalazła się w naszym rejonie. Przypuszczalnie śnieżyce zostały tu posadzone przez człowieka w końcu XIX wieku. Roślina objęta jest w Polsce ochroną gatunkową. Jest narażona na wyginięcie z powodu masowego zrywania. Zagrożone są także jej siedliska z powodu niszczenia nadrzecznych łęgów podczas regulacji rzek. Śnieżycowy Jar wywarł na młodzieży niezwykłe wrażenie. Takie niezwykłe i krótkotrwałe zjawisko po prostu trzeba zobaczyć .

Galeria obrazów

Na tropie filmowych nowości....

Najwyższa średnia klasowa, wysokie oceny zachowania, zgranie, otwartość i przyjaźń.... Za to musiała być nagroda. 16 marca klasa Ic wraz z wychowawcą – p. Eweliną Wesołowską w ramach nagrody i wiosennego odprężenia pojechała do kina. Chcąc śledzić nowości kinowe zdecydowaliśmy się na film wybiegający daleko daleko w przyszłość, kiedy człowiek dążąc do zdobycia szczytów techniki projektuje roboty, mające sprawować kontrolę nad ludźmi i dbać o ich bezpieczeństwo. Człowiek jednakże ciągle niezaspokojony dotychczasowymi osiągnięciami pragnie stworzyć robota, który w swoim działaniu będzie się posługiwał własną inteligencją. Czy to się udaje? Czy zmierza w dobrym kierunku? Choć wróciliśmy z filmu z mieszanymi uczuciami, warto było spędzić czas razem, z dala od szkolnych ławek. Dziękujemy kolegom z klasy Id, którzy towarzyszyli nam podczas wycieczki, a także paniom: Magdalenie Ratajczak i Annie Dajczak za otoczenie nas opieką. Szczególne podziękowania kierujemy tez w stronę pani dyrektor – Kingi Buszkiewicz (pani wie, za co...;)

„Spartakiada zdrowia i humoru”

Dnia 16.03.2015 roku odbyła się „Spartakiada zdrowia i humoru” czyli impreza społecznościowa zrealizowana w ramach projektu „Żyj smacznie i zdrowo”. Organizatorami były Panie: Renata Aniołek, Kamila Kuczyńska, Barbara Adamska i Anna Dajczak. W przygotowaniu wydarzenia wzięli udział uczniowie klas drugich pod opieką wychowawców: pani Jolanty Białachowskiej, Katarzyny Pawlak oraz Agnieszki Fifer. Klasy przygotowały układy taneczne: klasa II a - kung – fu, klasa II b – karate i klasa II c- tai – chi oraz zaprezentowały scenki- pantomimy promującej zdrowy styl życia według postaci z filmów: „Pingwiny z Madagaskaru”, „Shrek” i „Smerfy”. Każda z klas przygotowała okrzyk reklamujący zdrową żywność i ruch oraz zaprojektowała i wykonała plakat negujący żywność typu „Fast food”. Przedstawiciele klas zmagali się z zadaniami umysłowymi z zakresu piramidy żywności, znajomości witamin i ich funkcji, rodzaju diet oraz obliczania wskaźnika BMI. Klasy również rywalizowały w zadaniach sprawnościowych. Poczynania uczestników były śledzone i oceniane przez jury w składzie: pani Magdalena Olczak, Justyna Markowska i Żaneta Puweł. Zmagania klas dostarczyły niezapomnianych przeżyć i masy emocji wiernym kibicom z klas I. Była to już siódma w historii szkoły tego typu impreza, której celem jest zachęcenie młodzieży do zdrowego trybu życia. Ostatecznie zwyciężyła klasa II b z wychowawcą Katarzyną Pawlak zdobywając nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł. Drugie miejsce zajęła klasa II c, a trzecie II a. Nagrody ufundowane zostały przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Budzyniu.

Galeria obrazów

Gimnazjaliści z Budzynia w Katedrze gnieźnieńskiej- czas na rekolekcyjną zadumę

Dnia 16 marca br. uczniowie klas trzecich podczas rekolekcji wielkopostnych brali udział w wycieczce do katedry gnieźnieńskiej. Po drodze w Wągrowcu obserwowali zjawisko, gdzie przecinają się wody rzeki Nielby i Weły, ich nurty płyną swoimi korytami. Skrzyżowanie, zwane potocznie bifurkacją zostało stworzone sztucznie podczas prac melioracyjnych. Następnie młodzież odwiedziła grobowiec w kształcie piramidy, gdzie spoczywa rotmistrz napoleoński Franciszek Łakiński z XIX wieku. W pewnej odległości od grobowca stoi kolumna o barokowych kształtach, pod którą pochowano jego konia. Kolejnym miejscem na szlaku gnieźnieńskim był niezwykły, ogromny głaz narzutowy, na którym św. Wojciech Wielkopolanom głosił SŁOWO BOŻE. Najważniejszym jednak celem była Katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie. Młodzież pod kierunkiem przewodnika zapoznała się z najstarszymi pozostałościami bazylik od czasów Bolesława Chrobrego , które są pięknie eksponowane w podziemiach oraz dowiedziała się o historii katedry i drogi życiowej św. Wojciecha. Zwieńczeniem rekolekcyjnej pielgrzymki gimnazjalistów był udział we Mszy Świętej, podczas której w skupieniu i modlitwie kontemplowano duchowość tego miejsca i przedegzaminowego czasu. Składamy serdeczne podziękowania Panu Wójtowi Marcinowi Sokołowskiemu i Księdzu Proboszczowi Markowi Piosikowi za ufundowanie wycieczki. Dyrektor Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu pani Kinga Buszkiewicz chce wprowadzić program corocznego wyjazdu do Gniezna uczniom klas trzecich, by w skupieniu mogli przeżywać nadejście nowego etapu w życiu. Nauczycielami, opiekunami wycieczki były panie: Małgorzata Jeska, Alicja Kępka, Natalia Walczak i Hanna Danielewicz. Wycieczka przebiegła w miłym i spokojnym nastroju, będąc pielgrzymowaniem i edukacją w myśl motta szkoły: „Być, trwać, pamiętać… w służbie Ojczyzny i edukacji”.

Galeria obrazów

Rekolekcje wielkopostne

W dniach 16-18 marca odbyły się wielkopostne rekolekcje szkolne. Pierwszego dnia młodzież z klas III, ze swoimi wychowawcami odbyła pielgrzymkę do św. Wojciecha w Gnieźnie. Każdego dnia w naszym kościele uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami słuchali bardzo ciekawych nauk, które głosił ks. Marcin z Gniezna. W auli szkolnej rozważali Drogę Krzyżową Pana Jezusa ,przedstawiali scenki współczesnych dróg krzyżowych oraz oglądali film "Niebo istnieje... naprawdę". Rekolekcje to zawsze czas zatrzymania, zasłuchania i zamyślenia , tak potrzebny w pędzącej codzienności.

Życzymy wszystkim szczęścia…

W marcu w naszej szkole pani Hanna Danielewicz ustawiła bardzo kształtny dąb, przygotowany przez pana Piotra Simińskiego, który w części holu przy schodach wypełnia pustkę i stanowić będzie stały element wystroju, na którego gałęziach będą znajdowały się czasowe i tematyczne dekoracje. Uczniowie ten dąb nazywają już po swojemu: „drzewkiem szczęścia” i mamy taką nadzieję, że przyniesie ono szczęście całej naszej szkolnej społeczności.

Galeria obrazów

Drzwi Otwarte

Przejście ze szkoły podstawowej do gimnazjum to wielki stres dla uczniów i ich rodziców. Kończy się pewien etap w życiu młodego człowieka i rozpoczyna podróż w nieznane. Dlatego też by zapoznać szóstoklasistów z naszą szkołą zorganizowane zostały "Drzwi Otwarte". Akcja promująca to przedsięwzięcie ruszyła już na początku marca. Do okolicznych szkół podstawowych trafiły plakaty informacyjne oraz zaproszenia dla szóstoklasistów i i ch rodziców. Nasze gimnazjum otworzyło szeroko drzwi dla uczniów szkół podstawowych 13 marca br. Spotkanie rozpoczęło się w auli szkoły, gdzie gości powitała Pani Dyrektor Kinga Buszkiewicz. Szóstoklasiści z okolicznych szkół podstawowych wraz z rodzicami mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną przedstawiającą rezultaty działalności naszej szkoły, jej codzienność, atuty oraz ofertę na rok szkolny 2015/2016. Po zakończeniu prezentacji szóstoklasiści wzięli udział w nietypowych, atrakcyjnych zajęciach otwartych z różnych przedmiotów, m.in. fizyki, chemii, matematyki, biologii, języka rosyjskiego, niemieckiego, angielskiego, historii, informatyki czy wychowania fizycznego. Nauczyciele wraz z gimnazjalistami przygotowali dla gości różnorodne niespodzianki w formie pokazów, doświadczeń, quizów, a także słodkich poczęstunków. - Uczniowie byli mile zaskoczeni atrakcyjnością prowadzonych przez nas zajęć i chętnie brali w nich udział. Zaciekawieni, nie chcieli opuszczać sali – mówili nauczyciele prowadzący zajęcia otwarte. Szóstoklasiści wraz z rodzicami zapoznali się również z bazą szkoły, którą chętnie zwiedzali, podziwiając duże, przestronne korytarze oraz dobrze wyposażone sale lekcyjne. Nasi goście byli pod wrażeniem efektów pracy szkoły, o których nie zawsze i nie wszędzie głośno się mówi. Drzwi otwarte były okazją do porozmawiania z uczniami i nauczycielami naszego gimnazjum, poznania metod pracy na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych, obejrzenia prac uczniowskich. Mamy nadzieję, że z uczniami szkół podstawowych, którzy gościli w murach naszego gimnazjum spotkamy się w naszej szkole już po wakacjach!

Galeria obrazów

Spotkanie z ciekawym człowiekiem - Artur Gotz naszym gościem

13 marca w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Spotkanie z ciekawym człowiekiem”. Naszym gościem był Artur Gotz – urodzony w Krakowie aktor młodego pokolenia, a także wokalista, absolwent krakowskiej szkoły teatralnej. Artysta występuje na scenie od jedenastego roku życia, a w wieku 15 lat rozpoczął współpracę z Teatrem The Imagination w Londynie, gdzie wystąpił w trzech premierach. Aktualnie aktor scen Warszawy (Teatr „6 Piętro” Michała Żebrowskiego) i Łodzi (Teatr Nowy im. K. Dejmka), w latach 2006-09 był aktorem Teatru Rozrywki w Chorzowie, współpracował z Teatrem Współczesnym i Teatrem „Kamienica” Emiliana Kamińskiego w Warszawie. Jako wokalista debiutował w krakowskiej Piwnicy pod Baranami, w której rozpoczął współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym. Z jego piosenką wydał singiel „Usposobienie przyjemne”, a w sierpniu 2010 miała miejsce premiera jego debiutanckiej płyty „Obiekt seksualny” z 17 piosenkami o tematyce damsko-męskiej (wyd. Luna Music Wrocław). W Walentynki 2015 roku ukazała się druga płyta artysty „Mężczyzna prawie idealny” z piosenkami, które napisała dla niego Agnieszka Chrzanowska. Obecnie wokalista promuje swoją drugą płytę poprzez swoje recitale w całej Polsce. Podczas spotkania z uczniami aktor opowiadał o swojej drodze artystycznej oraz o swojej twórczości. Zachęcał do tego, aby dążyć do spełniania swoich marzeń. Chętnie odpowiadał na pytania w przygotowanym przez uczniów wywiadzie. Spotkanie uświetnił oczywiście swoim występem artystycznym. Po wizycie w naszej szkole Artur Gotz na swoim fanpage'u na Facebooku umieścił wpis: „Dziękuję za bardzo miłe spotkanie w Gimnazjum w Budzyniu. Wspaniała, piękna szkoła i 250 uczniów w auli i ja jako "ciekawy" człowiek. Podziękowania dla Pani Dyrektor Kingi Buszkiewicz za zaproszenie. Tak było rano, a o 19 recital "Mężczyzna prawie idealny" w Domu Kultury w Budzyniu”. Właśnie…. w wieczornym recitalu uczestniczyło wiele kobiet, których zachwycił swoim występem. Wokaliście na scenie akompaniował na instrumencie klawiszowym Dariusz Igielski. Publiczność miała okazję wysłuchać najnowszych utworów z drugiej płyty artysty. Recital ten to próba odpowiedzi na pytanie, jaka jest kondycja psychofizyczna współczesnych mężczyzn. Dowiedzieliśmy się z czym musi zmagać się mężczyzna nienasycony, na co mężczyźni mają alergię i co postanawia mężczyzna, który chce być idealny. Mamy nadzieję, że wizyta artysty w naszej szkole i w Budzyniu jeszcze się powtórzy. Społeczność gimnazjum serdecznie dziękuje Panu Arturowi za przybycie i poświęcony czas oraz życzy dalszych sukcesów na artystycznej drodze.

Galeria obrazów

Akcja "Ołówek dla Afryki"

Polscy misjonarze z Afryki wiedząc, jak edukacja może poprawić jakość życia najbiedniejszych mieszkańców zgłosili się do poznańskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Misio” o pomoc. Przy każdej misji zawsze powstaje szkoła. Misjonarze mają pod opieką także szkoły w wioskach, gdzie zajęcia odbywają się pod gołym niebem. Do zbiórki przyborów szkolnych włączyliśmy się i my – uczniowie, Dyrekcja i nauczyciele Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu. Chcieliśmy wyposażyć nasze koleżanki i kolegów w darmowe przybory szkolne. Zebraliśmy kilkanaście kilogramów przyborów szkolnych. Dzięki podarowanym przedmiotom dzieci z Afryki będą mogły pójść do szkoły. Tylko wykształcenie może je wyrwać z kręgu biedy i bezradności. W ciągu dwumiesięcznej akcji „Ołówek dla Afryki” zorganizowanej po raz drugi przez poznańską fundację „ Redemptoris Misio” udało się zebrać ponad 3 tony darów. Panie Alicja Kępka, Małgorzata Jeska i Kamila Kuczyńska bardzo dziękują za liczne dary i włączenie się do akcji.

Galeria obrazów

Kolorowe dni w gimnazjum
 
Nasi uczniowie biorą udział w akcji "Kolorowy Dzień", zorganizowanej przez SU. W lutym nasi uczniowie swoim ubiorem manifestowali "Dzień w kratkę", a w marcu - "Dzień na zielono".

 

Galeria obrazów

Bal Karnawałowy

Dnia 13 lutego br. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla uczniów gimnazjum. Przy wspaniałej muzyce wszyscy świetnie się bawili, tańczyli i śpiewali znane utwory. Nie obyło się bez atrakcyjnych konkursów z nagrodami, słodkiego poczęstunku, wybrani zostali również Król i Królowa Balu. Tańcom nie było końca. Dziękujemy SU za organizację tej imprezy i wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie balu.

Galeria obrazów

Walentynkowa poczta

Walentynki to dzień, w którym przekazujemy sobie dowody miłości, ale i sympatii. Uczniowie naszej szkoły działający w projekcie „Każdy ma swój Everest” zaangażowali się w akcję „Miłosna poczta” - wykonali walentynkowe kartki i serduszka, które sprzedawali wśród społeczności szkolnej. Każdy uczeń w szkole miał okazję nabyć za symboliczną kwotę kartkę walentynkową, wypisać na niej życzenia dla swojej Walentynki, które w piątek 13 lutego br. odczytano przez szkolny radiowęzeł, a następnie trafiły w ręce swoich adresatów. To kolejna akcja „everestowców”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem i sprawiła mnóstwo radości wszystkim jej uczestnikom.

Galeria obrazów

Wycieczka na lodowisko

Przed feriami 12.02.2015r. uczniowie klasy IIa wraz z wychowawcą Jolantą Białachowską i panią Gabrielą Piotrowicz pojechali na lodowisko do Wągrowca. Atmosfera była wspaniała, wszyscy miło spędzili czas na dwugodzinnej jeździe na łyżwach. Uczniowie mieli okazję aktywnie wypoczywać, lepiej się poznać, ale także doskonalić swoje umiejętności jazdy na łyżwach. Choć zdarzały się upadki, nikt nie rezygnował z jazdy, a dobre humory dopisywały.

Galeria obrazów

Gimnazjum w Budzyniu posiada giganta językowego

Dnia 11 lutego 2015r. grupa uczniów w składzie: Aleksander Kaczmarek, Michalina Nowak, Patrycja Simińska, Krystian Ślesiński oraz Patrycja Łech pod opieką pani Karoliny Biszof reprezentowała budzyńskie gimnazjum na Międzygimnazjalnym Konkursie Języka Niemieckiego w Ratajach. Uczniowie mieli do napisania test leksykalno-gramatyczny, a pięcioro najlepszych uczniów kwalifikowało się do części ustnej. Najlepszym okazał się uczeń gimnazjum z Budzynia Aleksander Kaczmarek, który tytuł najlepszego zdobył już po raz drugi z rzędu, gdyż również w ubiegłym roku szkolnym zdeklasował wszystkich w trakcie tego konkursu. Nie na tym koniec sukcesów Aleksandra. 23 marca 2015roku odbędzie swój sprawdzian umiejętności językowych uczestnicząc w finale Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego. Już teraz trzymamy kciuki i życzymy sukcesu.

Zbiórka puszek aluminiowych

10 lutego br. członkowie szkolnego projektu „Każdy ma swój Everest” przeprowadzili zbiórkę aluminiowych puszek. Akcja miała na celu uwrażliwienie na sprawy ochrony środowiska, a dochód ze sprzedaży został przeznaczony na działalność regulaminową projektu – dofinansowanie do wyjazdu w góry. Zebrano ponad 175kg aluminiowych puszek, za które uzyskano 700zł.

Galeria obrazów

XIX Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce -etap powiatowy

Tegoroczne zmagania konkursowe dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum odbyły się 5 lutego 2015r. w Zespole Szkół w Margoninie. Nasze gimnazjum reprezentowało czworo uczniów: Wiktoria Zielińska, Joanna Bucholc, Kinga Romanowska oraz Krystian Ślesiński. Zagadnienia konkursowe dotyczyły historii Wielkopolski w czasach panowania władców z rodów Piastów i Jagiellonów oraz od Powstania Wielkopolskiego do Poznańskiego Czerwca 1956r.Tematem obowiązkowym dla wszystkich uczestników było Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Regulamin został rozszerzony o dwie publikacje tj.: ”Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Spojrzenie po 90 latach” Marka Rezlera, Poznań 2008 oraz film o Hipolicie Cegielskim autorstwa Jacka Kubiaka pt. ”Hipolit Cegielski. Poezja i maszyny.” Wysiłek włożony w przygotowania przyniósł nieoczekiwaną radość gimnazjalistom z Budzynia, ponieważ cała czwórka zakwalifikowała się do etapu rejonowego. Uczniowie pracowali pod kierunkiem p. Elżbiety Kurkowiak-Pauszek. Kolejny etap rywalizacji odbędzie się 23 marca 2015r. w siedmiu szkołach na terenie Wielkopolski.

 

 

Radosne Kolędowanie

30 stycznia odbyła się w gimnazjum ciesząca się od lat dużą popularność, uroczystość środowiskowa organizowana przez Radę Rodziców przy pomocy nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Koordynatorem tej imprezy jest pani Wanda Kempińska. Przy pięknie nakrytych i udekorowanych siołach, obficie zastawionych pysznymi wypiekami przygotowanymi przez rodziców, mieszkańcy Budzynia mieli okazję zobaczyć widowisko taneczno - muzyczne w wykonaniu zespołu folklorystycznego „Tolija” pod kierunkiem pani Anny Zaranek, działającego przy Budzyńskim Domu Kultury. Wielkie wrażenie zrobiły na widzach układy taneczne przygotowane przez choreografa panią Renatę Lis, piękne stroje ludowe z różnych regionów Polski, przyśpiewki oraz akompaniament na akordeonie pana Andrzeja Przybył. W drugiej części słuchaliśmy pastorałek i kolęd w wykonaniu naszych uzdolnionych gimnazjalistek, przygotowanych przez panią Krystynę Świniarską. Po nich miał mini recital nasz absolwent Jakub Herfort. Dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, stworzyli rodzinną atmosferę śpiewając wspólne kolędy, również za życzliwość i zakup cegiełek w kwocie 1413 złotych. Zebrane środki finansowane zostaną przeznaczone na zakup sprzętu nagłośniającego dla naszego gimnazjum.

Galeria obrazów

Olbrzymi sukces ucznia i nauczycielki - mamy Laureata Konkursu Fizycznego

Wiktor Nowacki, uczeń I klasy naszego gimnazjum uzyskał tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego zorganizowanego i przeprowadzonego przez Wojewódzką Komisję Konkursu Fizycznego dla uczniów gimnazjum. W konkursie uczestniczyło 189 gimnazjalistów z całej Wielkopolski. Przygotowując się do Wielkopolskiego Konkursu Fizycznego na etapie szkolnym, który miał miejsce w październiku, Wiktor pokonał uczniów z drugiej, a nawet z trzeciej klasy. W następnych miesiącach opanował kolejne partie materiału rozwiązując zadania o coraz większym stopniu trudności. Ciężka praca z nauczycielką fizyki p. Alicją Kępka nie poszła na marne. 28 listopada podczas etapu rejonowego zajął I miejsce, uzyskując 48 punktów na 50 możliwych do uzyskania. W konkursie wzięło udział 29 uczniów z powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko - trzcianeckiego, pilskiego, wągrowieckiego oraz złotowskiego. - Spędziliśmy w szkole wiele popołudniowych godzin - dodaje Alicja Kępka. - Omówiliśmy cały materiał z zakresu trzech lat gimnazjum. Wykonywaliśmy mnóstwo doświadczeń, które również pomogły chłopcu zrozumieć zagadnienia i prawa fizyczne. Dziś już wiemy, 27 stycznia Wiktor Nowacki, uzyskał tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego! To wyjątkowy sukces. Wiktor odebrał również gratulacje nie tylko od nauczycieli, ale także od koleżanek i kolegów.

Galeria obrazów

Apel podsumowujący I semestr

26 stycznia br. odbył się apel podsumowujący pracę uczniów w I semestrze. Dla pierwszoklasistów był to pierwszy semestr nauki. Wcześniej złożyli ślubowanie i stali się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności szkolnej. Natomiast dla uczniów klasy trzecich był to przedostatni semestr w tej szkole. Przed nimi egzamin gimnazjalny i pożegnanie z naszym gimnazjum, w której uczyli się 3 lata. Apel ten to czas nagród i pochwał dla tych, którzy pracowali solidnie i osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce, zachowaniu, osiągnęli stuprocentową frekwencję oraz brali udział w różnych konkursach. Pani Dyrektor Kinga Buszkiewicz podsumowała na forum społeczności szkolnej pracę szkoły, wyróżniła uczniów za uzyskane osiągnięcia oraz wręczyła stypendia naukowe i sportowe tym uczniom, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce i wybitne osiągnięcia sportowe. Wszystkim tym, którzy odnieśli sukcesy w ubiegłym semestrze gratulujemy, a tym, którym się nie powiodło, mówimy: „uszy do góry” i przypominamy, że czerwiec zbliża się wielkimi krokami.

Galeria obrazów

„Czas radości”

Trudno spotkać opinię odmienną od tej, że Wigilia i następujące po niej świąteczne dni są najbardziej oczekiwanymi i najpiękniejszymi w roku. Zapewne dlatego tak ciężko rozstać się nam z ich atmosferą, usunąć choinkę i zdobiące nasze mieszkania stroiki. Z tej samej przyczyny, mimo upływających tygodni, wciąż chętnie wracamy do tego wszystkiego, co przypomina nam święta. Okazją ku takim powrotom był występ artystyczny młodzieży gimnazjalnej w budzyńskim Domu Kultury, gdzie dla lokalnej społeczności przygotowała program artystyczny pt.  „Czas radości”. Piątkowe popołudnie 23 stycznia br. okazało się mile spędzonym czasem, który wypełniły kolędy, pastorałki i świąteczne melodie w wykonaniu Sylwii Feldamnn przy akompaniamencie Rafała Sygneckiego. Tego wieczoru widzowie mieli okazję nie tylko wysłuchać wielu tradycyjnych i współczesnych pieśni nawiązujących do Bożego Narodzenia, ale również obejrzeć niezwykłe przedstawienie Teatru Cieni  – „Historia Stworzenia”. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie występu, szczególnie Pani Sylwii Feldmann i Rafałowi Sygneckiemu oraz młodzieży gimnazjum, którzy przygotowali widowisko teatralne pod kierunkiem Pani Małgorzaty Jeska i Renaty Aniołek. Podziękowania kierujemy także w stronę pracowników Gminnego Domu Kultury i do wszystkich widzów, którzy kupując bilety na ten występ wsparli działania uczniów Gimnazjum w Budzyniu działających w projekcie „Każdy ma swój Everest”.

Galeria obrazów

Artystyczne happeningi

Zajęcia artystyczne, to możliwość tworzenia sztuki, by uzewnętrznić własne idee... Klasy - II A i II B przygotowały happeningi, w których wyrażają ważne treści:  stop przemocy w szkole, żyj kolorowo na sportowo oraz internacjonalizm gwarancją pokoju w świecie - opiekun projektów: Hanna Danielewicz.

   

Tanecznie na zajęciach wychowania fizycznego

Od września w ramach lekcji wychowania fizycznego w naszym gimnazjum pojawiły się nowe formy aktywności fizycznej. Zważając uwagę na wzrastającą popularność różnego rodzaju zajęć tanecznych uczniowie mają okazję wzięcia udziału w Zumbie i Just Dance. Nowa forma prowadzenia lekcji wychowania fizycznego cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dziewcząt,  ale i chłopców.

Galeria obrazów